سبک آشپزی

پخت فوری نخود در قابلمه

پختن فوری نخود در قابلمه

قابلمه زودپز، روشی عالی برای پخت نخود خشک است. این حبوبات نرم و ترد هستند و با پخت در مدت زمانی کوتاه بسیار لذیذ و خوشمزه می‌شوند. برای رسیدن به بافت دلخواه، ابتدا نخودها را خیس می‌کنیم اما شما می‌توانید طی استفاده از دستورالعمل جایگزین زیر این مرحله را انجام ندهید.

بیشتر بخوانید ...

آشپزی مولکولی

آشپزی مولکولی چیست؟ کاربردها

اگر برنامه‌های آشپزی را در دیده باشید، عبارت «آشپزی مولکولی» را شنیده‌اید. شاید غذاهایی شبیه حباب‌های کوچک، ذره، توده‌ی پف‌کرده، یا یخ خردشده بودند دیده باشید. آشپزی مولکولی چیست؟ اگر هم آن برنامه‌های تلویزیونی را ندیده‌اید، ممکن است هیچ نظری راجع به این عبارت نداشته باشید.

بیشتر بخوانید ...

مقایسه ریخته‌گری و فورج: تفاوت چیست؟

ریخته‌گری و فورج دو روش ساخت فلزات هستند. هزاران سال از هر دو فرایند استفاده‌شده‌است، اما تفاوت این دو روش در فلزکاری چیست؟

بیشتر بخوانید ...

بیکینگ پودر چیست؟

بیکینگ پودر چیست؟ نحوه‌ی استفاده و فواید

بیکینگ پودر ترکیبی از یک اسید و بی‌کربنات سدیم است، بی‌کربنات سدیم ماده‌ی قلیایی است که بیشتر به‌عنوان جوش‌شیرین شناخته می‌شود. آب (مایعات دیگر) باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی می‌شود که دی‌اکسید کربن تولید می‌کند و در حباب‌های ریز هوا در خمیر گیر می‌کند.

بیشتر بخوانید ...

گلوتن نان

گلوتن چیست و چه نقشی در پخت و پز دارد؟

از هر صد نفر یک نفر از اختلالی خود ایمنی به نام بیماری سُلیاک رنج می‌برند که در آن، مصرف گلوتن به روده فرد مبتلا آسیب می‏‌رساند. فرد مبتلا باید از مصرف میزان طبیعی و لازم مواد مغذی پرهیز کند که منجر به سوء تغذیه می‏‌شود. بیماری سُلیاک جدی است و مبتلایان باید در عدم مصرف گلوتن دقت بالایی داشته باشند.

بیشتر بخوانید ...

تفت دادن چیست؟

تفت دادن چیست و چه تفاوتی با سرخ کردن دارد؟

تفت دادن یکی از شیوه‌های طبخ است که در آن مواد غذایی در یک ماهیتابه داغ با مقدار بسیار کمی روغن و بدون آب به سرعت پخته می‌شوند. همانند تمام روش‌های پخت که از آب در آنها استفاده نمی‌شود، تفت دادن نیز باعث قرمز شدن سطح غذا می‌شود و عطر و بوی خاصی به آن می‌دهد.

بیشتر بخوانید ...

لاکتوز شیر

لاکتوز چیست؟

لاکتوز قند موجود در شیر است و به همین دلیل به آن قند شیر هم می‌گویند. لاکتوز در شیر گاو، گوسفند، بز و سایر پستانداران از جمله شیر انسان وجود دارد. لاکتوز یک دی‌ساکارید است که از دو مونوساکارید گلوکز و گالاکتوز تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید ...

نکات و روش‌هایی پخت حبوبات خشک

نکات و روش‌هایی پخت حبوبات خشک

حبوبات منبعی غنی از پروتئین، کربوهیدرات و سایر مواد مغذی هستند و پس از خشک شدن، ماندگاری بالایی دارند کاشت حبوبات آسان است و به دلیل تثبت نیتروژن به خاک، زمینی که در آن رشد کرده‌اند را برای سایر محصولات بهتر می‌کنند. همه این عوامل باعث شده است حبوبات طی هزاران سال به منبع غذایی محبوبی تبدیل شوند.

بیشتر بخوانید ...

تابه سخت آنودایز شده

استفاده از ظروف سخت آنودایز شده

آنودایزشده یعنی ماده‌ای مانند آلومینیوم تحت فرایند الکترولیتی بوده که اکسیداسیون طبیعی کنترل شده‌است. فرایند آنودایز شدن مانع واکنش بین فلز و غذای اسیدی شده و سطح سخت و صاف و بادوامی ایجاد می‌کند. چون آلومینیوم رسانای گرما و ارزان است در انواع ظروف آشپزی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید ...

مضرات ظروف پخت و پز تفلون خراشیده

مضرات ظروف پخت و پز تفلون خراشیده

تفلون یا پلی‌تترافلوئورواتیلن روی ظروف سطح نچسب ایجاد می‌کند. متأسفانه پوشش تفلون هنگام خراشیدن ظروف آشپزخانه با لبه‌های محکم یا سایش از بین می‌رود. با این حال، ظروف دارای روکش تفلون حتی اگر خراشیده هم شوند، برای استفاده ایمن هستند.

بیشتر بخوانید ...