گل کدو چیست؟ خواص تغذیه‌ای و آشپزی

توسط PMT

شاید خوردن گل کدو سبز (به آن شکوفه‌ی کدو نیز می‌گویند) ممکن است به نظرتان مفهومی بیگانه بیاید. اما این روزها این خوراکی لذیذ فصلی در واقع بخشی از تجارت کشاورزان یا یکی از اقلامی است که می‌توانید انتظار ثمر دادنش را از حیاط خانه خودتان داشته باشید. آن‌ها مستقیما از گیاه کدو سبز چیده می‌شوند و به سادگی در بسیاری از قسمت‌های دنیا رشد می‌کنند، اما بطور اختصاصی در ایتالیا و آمریکا وجود دارند. اگر شما کدو ها را صاحب شوید یا آن‌ها را بپزید، با این حال خمیر کردن و سرخ کردنشان معمول ترین روش است. علاقه به گل کدو در تمام مدت تابستان افزایش می‌یابد و زمانی که سرو می‌شوند، این اطمینان را ایجاد می‌کنند که تولید مکالمه و محاوره می‌کنند.

گل کدو چیست؟

گل‌ها، گل‌های خوراکی گیاه کدو سبز هستند. رنگشان زرد روشن همراه با خطوط سفید و سبز است و چه خام و چه پخته خورده شوند، خوشمزه هستند.

زمانی که در ابتدا آن‌ها را می‌چینید یا می‌خرید، بهتر است که رطوبت و یا حشراتی که ممکن است داخل گل‌ها پنهان شده باشند را با ملایمت بتکانید، خصوصا اگر صبح است و شکوفه‌ها بسته هستند. اما آن‌ها نیاز به آمادگی زیادی قبل از مصرف ندارند. گل‌ها شکننده هستند و دوام زیادی ندارند، بنابراین هرگونه رطوبت اضافی باعث تسریع خراب‌شدن‌شان می‌شود. تا زمانی که بخواهید از آن‌ها استفاده کنید، تا جایی که می‌توانید خشک نگه‌شان دارید.

آن‌ها قیمت زیادی ندارند، خصوصا اگر از باغچه‌ی خودتان استفاده کنید. هر دو جنس مذکر و مونث گل کدو قابل چیدن و مصرف است مذکرها برای چیدن بهتر هستند، چون تنها مونث‌ها میوه را رشد می‌دهند. تفاوت‌شان قابل تشخیص است، چون گل‌های مونث شروع به تولید میوه‌ی کدو می‌کنند و گل‌های مذکر خودشان را بر روی ساقه‌های نازک و بدون میوه نشان می‌دهند.

چگونگی استفاده از گل کدو

قبل از اینکه آن‌ها را بخورید، باید گل‌ها را زیر آب سرد با ملایمت بشویید و به حالت نوازش کردن خشک‌شان کنید. تمام قسمت‌های شکوفه قابل خوردن است.

قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین شیوه‌ی مصرف گل‌ها سرخ کردن‌شان است که به آن‌ها ظاهری ترد می‌دهد. در روش آشپزی سنتی ایتالیایی، شکوفه‌های کدو معمولا با پنیر ریکوتا، پنیر پارمزان و شاخ و برگ گیاهان پُر می‌شوند، سپس در خمیر نازکی پیچیده می‌شوند و داخل تابه در روغن سرخ می‌شوند. در سالادها بصورت خام خورده می‌شوند، آن‌ها بافت‌شان را مانند دیگر شکوفه‌های خوراکی حفظ می‌کنند، در حالی که پختن‌شان آن‌ها را به سرعت ترد می‌کند.

شکوفه‌ها چه طعمی دارند؟

بطور کلی در زمینه‌ی مزه‌ها تجربه‌ای از طعم گل‌ها وجود ندارد. طعم اندکی از کدوی سبز و بافت نرم مخملی‌اش تجربه‌ی حسی بی‌نظیری را به آن‌ها می‌دهد.

دستور پخت گل کدو

به جز سرخ کردن‌شان طعم گل کدو با یک بشقاب پنیر تازه و ظرف‌های تخم مرغ مانند کوکوی گوشت تابستانی، بسیار جفت و جور می‌شود. آن‌ها را ریز ریز خورد کنید، به پیتزا، پاستا، یا ریزوتو اضافه کنید. یا به شیوه‌ی کسادیای ایتالیایی (اسم نوعی غذا) داخلش را با فلفل گوجه و پنیر پر کنید.

نگهداری گل کدو

این گل‌ها به شدت زود فاسد و خراب می‌شوند و بهترین زمان استفاده از آن‌ها روزی که خریده و یا چیده می‌شوند است. اگر نگهداری آن‌ها ضروری است، می‌توانید با پیچیدن‌شان در بین دستمال حوله‌یی آشپزخانه مرطوب و گذاشتن‌شان در کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار در کشوی فریزرتان آن‌ها را اندک مدتی نگه دارید. اگر در مغازه و سوپرمارکت در پلاستیک‌های کاسه صدفی قرار داشته باشند، بهترین راه برای حفاظت از آن‌هاست. شکوفه‌ها را در قسمتی قرار دهید که دیگر محصولات خردشان نکنند.

حتی فریز کردن گل‌ها هم ممکن است. اگر ظرف پلاستیکی دارید، گل‌ها را مرتب در یک لایه‌ی نازک بریزید، هر لایه را با دستمال کاغذی جدا کنید (از یکی در زیر شروع کنید.)، بنابراین آن‌ها تمام رطوبت را جذب می‌کنند و در دسته‌های بزرگ بهم نمی‌چسبند. فریزر عالی‌ترین روش برای فریب دادن تقویم است، زمانی که تابستان تمام شد، گل‌ها را از فریزر در آورید تا تذکری برای تازه بودن‌شان باشد.

فواید غذایی گل کدو

شما با خوردن گل‌ها بسیاری از فواید را مانند زمانی که میوه می‌خورید، بدست می‌آورید. آن‌ها دارای ویتامین C، پتاسیم، منیزیم، منگنز، زینک، ترکیبات مس و کلسیم هستند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 9 و 5 برابر است با؟