چرا ظروف آلومینیومی انتخاب کنیم؟

توسط PMT

ظروف آلومینیومی چیست؟

ظروف آلومینیومی با ریختن آلومینیوم مذاب درون قالب‌ها ساخته می‌شود. در ابتدا، هر ماهیتابه‌ی آلومینیومی با ماشین‌ کاریِ قطعه‌ای آلومینیوم جامد به تولید می‌رسید. با این حال، این ماده‌ی «خام» نرم‌ تر و در مقابل گرما حساس‌تر بود و به‌ دلیل واکنش شدیدی که با اکلیل و غذاهای اسیدی از خود نشان می‌داد هم فرمش را از دست می‌داد و هم باد می‌کرد. با فرآیند قالب‌ریزی به شکل موفقیت‌آمیزی محصولات آلومینیومی سخت‌تر و باداوم‌ تری به‌ تولید رسید ‌و هر دو مشکل پیشین مرتفع شد.

مشکلی بزرگ: آیا ظروف آلومینیومی برای خوراک‌پزی بی‌خطر هستند؟

از دهه‌ی 60 و 70 میلادی، زمانی که آلومینیوم دلیل احتمالی آلزایمر معرفی شد، همه جا سوالی در خصوص بی‌خطر بودن ظروف خوراک‌پزی آلومینیومی در ذهن ناخودآگاه آشپزها وجود داشته است.

سوال: آیا ظروف خوراک‌پزی آلومینیومی به بیماری آلزایمر ختم می‌شود؟

جواب: به‌وضوح خیر.

طبق صدها مطالعه‌ای که بر روی وبسایت انجمن آلزایمر تأیید شده است، هیچ مدرکی دال بر اینکه آلومینیوم دلیل این بیماری خطرناک باشد وجود ندارد. منابع آلومینیومی که روزانه از آن استفاده می‌کنیم، نظیر اسپری‌های ضد‌عرق، قوطی‌های آلومینیومی و ظروف آلومینیومی، هیچ خطری ندارند.

امیدواریم این مسئله سبب از بین رفتن آخرین تردیدها شود. با حل این مسئله اجازه دهید نگاهی به مزایای عدیده‌ای که ظروف آلومینیومی دارند بیندازیم.

مزیت ظروف آلومینیومی

آلومینیوم که بعد از اکسیژن و سیلیکون سومین عنصر فراوان در پوسته‌ی زمین است در صنایع هوا‌فضا، حمل‌و‌نقل و ساختمان‌سازی کاربرد دارد. از زمان شروع استفاده از آلومینیوم، این فلز به‌خاطر تراکم کم و توانایی مقاومت در برابر خوردگی مورد توجه قرار گرفت و شهرت یافت و به ماده‌ی ضروری در ساخت لوازم خانگی تبدیل گشت.

در پایین ده دلیل گرد آورده‌ایم که چرا باید ظروف آلومینیومی را دوست داشته باشیم. ظروف آلومینیومی:

  1. سبک وزن است
  2. سریع خنک می‌شود
  3. هم می‌توان روی اجاق و هم درون فر از آن استفاده کرد
  4. می‌توان آن را در ماشین ظرفشویی شست و در سینک خیساند
  5. رسانای گرمایی بهتری نسبت به فولاد ضد‌زنگ است
  6. ضد‌خش است
  7. دوام دارد
  8. زنگ نمی‌زند
  9. غذا راحت از آن جدا می‌شود
  10. ایده‌ال برای استفاده با حرارت پایین و متوسط است

ظروف آلومینیومی در برابر ظروف آهنی

اما چرا باید قابلمه‌هایی که مادرِ مادر بزرگ‌تان از آن‌ها استفاده می‌کرده کنار بگذاریم؟ بالاخره این ظروف قدیمی آهنی از زمان تولیدشان پنج قرن پیش از میلاد در قالب جایگزین ارزان‌ تر نسبت به فولاد جزو اسباب اصلی هر خانه بوده‌اند و اینکه قطعاً دلایل زیادی وجود دارد تا این نیای ظروف آلومینیومی را دوست داشته باشیم. در جدول ساده‌ی زیر می‌توانید این دو نوع ظروف را با هم مقایسه کنید و تصمیم بگیرید کدام یک بهترین گزینه برای آشپرخانه‌تان خواهد بود.

ظروف آلومینیومی ظروف آهنی
نحوه ساخت
آلومینیوم مذاب درون قالب ریخته و برای تکمیل فرآیند کنار گذارده می‌شود. پس از سرد شدن از قالب جدا می‌شود. سپس جهت استفاده، کارهای تکمیلی روی ظروف انجام می‌شود. آهن مذاب درون قالب ریخته و برای تکمیل فرآیند کنار گذارده می‌شود. پس از سرد شدن، قالب جدا و سپس کارهای تکمیلی جهت استفاده از ظروف انجام می‌شود.
مزایای ظروف آلومینیومی هنگام پخت‌ و‌ پز
سریع گرم می‌شود زود گرم نمی‌شود
حتی به گرم شدن غذا کمک می‌کند حتی به گرم شدن غذا کمک می‌کند
ماهیتابه‌های دارای دسته‌ی آلومینیومی را می‌توان هم روی اجاق گاز و هم درون فر استفاده کرد هم می‌توان روی اجاق و هم درون فر از آن استفاده کرد
سریع خنک می‌شود گرما را در خود نگه می‌کند - برای خنک شدن زمان زیادی صرف می‌شود
با دارا بودن لایه نچسب فاقد مواد PFOA، غذا راحت از آن جدا می‌شود حتی پس از استفاده زیاد از آن و ادویه‌ جات، غذا به‌ راحتی جدا می‌شود
ویژگی‌های فیزیکی
سبک وزن سنگین
زنگ نمی‌زند زنگ می‌زند
به‌ سادگی تمیز می‌شود - می‌توان در سینک آن را خیساند و در ماشین ظرفشویی قرار داد به‌ سختی تمیز می‌شود

انتخاب ما در مورد ظروفی با استفاده آسان، حرارت و خنک‌شوندگی سریع و تمیز شدن راحت؟ ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی طی سال‌ها تکامل یافته و به‌وضوح به جزء لاینفک آشپزخانه تبدیل شده است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 2 و 1 را محاسبه نمایید.