تفلون دقیقاً چیست؟ و آیا لازم است نگران آن باشیم؟

توسط PMT

ظروف نچسب استفاده فوق‌العاده راحتی دارند علاوه بر اینکه روغن کمتری در پخت غذا نیاز دارند، تمیزکردن آنها هم بسیار راحت است. پختن تخم‌مرغ کامل، هربار بدون آنکه ذره‌ای به آن بچسبد؟ موافقم! اما در سال‌های اخیر، پوشش‌های نچسب مانند تفلون وارد چالش‌های تازه‌ای شده‌اند که بسیاری از مردم استفاده از آنها را کاملاً کنار گذاشته‌اند.

آیا هنوز آن نگرانی‌ها وجوددارد؟ اصلا باید نگران بود؟ برای یافتن پاسخ مطالعه‌ای انجام دادیم.

تفلون چیست؟

تفلون نام تجاری نوعی پوشش شیمیایی است، پلی‌تترافلورواتیلن (که خوشبختانه اختصار آن PTFE‌ است). این ماده اولین بار در دهه ۱۹۳۰ ساخته شد تا سطحی بدون واکنش و بدون چسبندگی ایجادکند. اما ماده با کاربردی که در ظروف داشته است شناخته‌شد. از این ماده برای پوشش سیم‌ها یا پارچه‌ها نیز می‌توان استفاده کرد تا ضدآب شوند.

چه چیزی موجب نگرانی ما در استفاده از تفلون می‌شود؟

نگرانی استفاده از تفلون به یک ماده شیمیایی به نام اسید پرفلورواوکتانیوک (به اختصار PFOA) باز می‌گردد. در ساخت تلفن تا سال ۲۰۱۳ از این ماده استفاده می‌شد. مقادیر اندکی از این ماده شیمیایی برروی ظروف قابل ردیابی است، اگرچه که تصمیمات مبنی بر آن بود که این ماده در طی فرآیند ساخت سوزانده شود. PFOA‌ با بیماری‌های زیادی مثل بیماری مزمن کلیوی، اختلالات تیروئید، بیماری‌های کبدی، سرطان بیضه، ناباروری و وزن کم در هنگام تولد در ارتباط است.

حقیقت ناراحت‌کننده آن است که در مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۹ انجام‌شد، مشخص شد که این ماده شیمیایی در خون ۹۸٪ از مردم ایالات متحده وجود دارد (البته نه فقط به دلیل استفاده از ظروف تفلون،‌ بلکه اثرات محیطی دیگر نیز موجب آن شده بودند). به‌دنبال تصمیماتی که از سال ۲۰۱۳ آغازشده‌بود، برنامه‌ای به‌نام نظارت بر PFOA شروع به‌کار نمود که در آن از ۸ کارخانه‌ای که به تولید PFOA می‌پرداختند، که شامل کارخانه دوپونت (تولید کننده تفلون) هم می‌َشد، خواسته‌شد که تا سال ۲۰۱۵ در تولیدات خود PFOA‌ را حذف کنند (از آن زمان کارخانه سازنده تفلون به کارخانه مجزایی به‌نام چموروس تغییر نام‌ یافت).

چه خطراتی در هنگام آشپزی وجوددارند؟

استفاده از ظروف نچسب اگر به‌صورتی که توضیح داده‌شد انجام شود خطری ندارد. PTFE‌ خود ذاتاً مشکل ندارد، این موضوع به این معنا نیست که قرارنیست این ماده در بدن یا خارج از بدن واکنش شیمیایی نداشته باشد. سازمان سرطان آمریکا از PTFE به‌عنوان ماده سرطان‌زا نامی نبرده‌است. اما اگر چنانچه ظروفی که دارای این پوشش هستند حرارت خیلی بالا ببینند (بیش از 660 درجه فارنهایت، به‌عنوان مثال اگر یک ماهی‌تابه نچسب خالی به مدت طولانی روی حرارت بالا قرارگیرد) عوارض موقتی مثل سرفه، تب یا گلودرد ایجاد می‌شود، این عوارض با درمعرض قرارگرفتن سایر مواد شیمیایی یا حتی ذرات طبیعی بیش‌ از اندازه مثل گردوخاک یا گرده‌های گل در هوا نیز ایجاد می‌شوند. باید دوباره ذکرکرد که این علائم موقتی بوده و بزودی از بین می‌روند.

خطرات محیطی چیست؟

باوجود حذف PFOA‌ از فرآیند تولید کارخانه‌ها، گروه‌های محافظ محیط‌زیست هنوز هم نگران محصولاتی هستند که دارای PTFE بوده و برروی سلامتی اثر می‌گذارد. گروه‌های عملیاتی محیط‌زیست نگرانی‌های خود را از تأثیر مواد جایگزین PFOA در تولیدات کارخانه‌ای، روی محیط‌زیست اعلام نموده‌اند. یک ماده شیمیایی جایگزین، GenX، اخیراً‌ در همین فصل بهار رسانه‌ای شده‌بود. این ماده در آب مناطق مسکونی در اطراف یک گیاه در فایت‌ویل در نیویورک یافت شده‌بود. بنابراین اگر نگرانی‌های شما نسبت به آینده است به توصیه‌های EWG گوش کنید: به استفاده از ظروف قدیمی مثل فولادهای ضدزنگ یا چدن روی آورید و از قابلمه و ماهی‌تابه نچسب دوری کنید. (بله، چدن می‌تواند نچسب باشد - حتی زمانی که تخم‌مرغ می‌پزید! – اگر به‌درستی از آن استفاده کنید).

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 1 و 2 برابر است با؟