روغن گردو چیست؟ موارد استفاده و فواید

توسط

روغن گردو کم مصرف ترین روغن خوراکی به شمار می‌رود. دلیل اصلی استفاده کم از این روغن، گرانی آن و همچنین مزه‌ی تلخی است که هنگام گرم کردن این روغن ممکن است ایجاد شود. بعد از پایان طبخ غذا، اگر این روغن به غذاهایی که در دمای اتاق سرو می‌شوند، اضافه شود، نتیجه‌ بسیار عالی می‌شود. علاوه بر این، روغن گردو می‌تواند چاشنی خوبی برای غذاهای سرد باشد. روغن گردو طعمی کمی شیرین دارد و حاوی مواد مغذی است که به خوبی با رشته فرنگی سرد، پنیرهای پرورده و سبزیجات دلپذیرترکیب می‌شود. این روغن را می‌توانید در کنار سایر روغنهای مخصوص گرفته شده از مغزها در فروشگاه مواد غذایی پیدا کنید و یاد بگیرید که چگونه این ماده را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

اطلاعات کلی در مورد روغن گردو

  • نحوه استفاده: به عنوان چاشنی
  • ماندگاری: 6 تا 12 ماه پس از باز شدن
  • جایگزین ها: روغن بادام، فندق یا روغن زیتون سبک
  • منشا: مناطق بورگوندی و پریگورد در فرانسه

روغن گردو چیست؟

برای تهیه روغن گردو، مغز گردوها را پرس می‌کنند تا روغن آنها استخراج شود. رنگ این روغن، قهوه ای طلایی است. روغن گردو دارای عطر و طعمی شیرین و مغذی است که طعم آن در صورت گرم شدن بیش از حد کمی تند و تلخ می شود زیرا روغن گردو ماده ای با نقطه دود پایین است. این روغن نباید با حرارت زیاد پخته شود.

روش های زیادی برای تهیه روغن گردو وجود دارد. یک روش ارزانتر برای تهیه روغن گردو، ترکیب پودر گردو با یک روغن خنثی و ارزان مانند روغن کانولا است. روغن تولید شده در این روش درواقع روغن گردو کامل نیست، بلکه نوعی روغن ترکیبی است. روغن گرانتر مستقیماً از مغز گردوهایی که ابتدا خشک شده و سپس بصورت سرد یا با مواد روغنگیری پرس شده و سپس گرم می شوند، گرفته می شود.

استفاده از روغن گردو، غذا را خوشمزه می‌کند، اما کاربرد این روغن فراتر از این است. از این روغن برای صیقل دادن سطح کاسه ها و ظروف چوبی به عنوان روکش مقاوم در برابر غذا استفاده می شود تا این ظروف را در شرایط مناسب نگه دارد و از ترک خوردگی آنها جلوگیری کند.

مقایسه روغن گردو با روغن زیتون

روغن زیتون به عنوان روغن گیاهی و سالم، برای تفت دادن سبزیجات، تهیه سس، سرخ کردن ماهی و یا بر روی سالاد استفاده می شود. روغن گردو همه‌ی این کاربردها را ندارد، اما در شرایطی که لازم نیست آن را در دمای بالا حرارت دهید، بسیار خوب عمل می‌کند.

روغن گردو مانند روغن زیتون، می تواند کمی از ویژگیهای محلی که از آن می آید، برای مثال فرانسه یا کالیفرنیا، که هر دو مکانهای معروفی برای پرورش گردو می‌باشند، را نشان دهد. این روغن گرانتر از روغن زیتون است، و بهمین دلیل در بسیاری از غذاها از این روغن استفاده نمی‌شود. به طور کلی، روغن زیتون دارای کاربردهای مختلفی است، اما روغن گردو در صورت استفاده، عطر و طعم منحصر به فردی به غذا می‌بخشد.

انواع مختلف روغن گردو

بهترین روغن گردوی موجود در بازار، نوع تصفیه نشده و بصورت سرد پرس شده است که گرانتر است اما حاوی ۱۰۰ درصد گردوی خالص می‌باشد. این نوع روغن گردو مواد مغذی روغن را بیشتر حفظ می کند و به غذاهایی که خنک یا در دمای اتاق سرو می‌شوند، بهترین طعم را می‌دهد.

نوع دوم، روغن گردو تصفیه شده است. گردوها با مواد مخصوص روغنگیری پرس شده و با حلالی که بیشترین روغن را استخراج می کند، اشباع می شوند، سپس، برای جداسازی حلال، روغن تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرد. سومین و ارزانترین نوع روغن گردو در واقع روغن گیاهی است که با روغن گردو ترکیب می‌شود، که کمی از ویژگیهای مشابه را به محصول را داشته باشد اما در مقایسه با روغن گردوی خالص، ویژگی‌های تغذیه ای، عطر و محدودیت های حرارتی را ندارد.

موارد استفاده از روغن گردو

جهت افزودن طعم دلچسب گردو، روغن گردویی که با روش پرس سرد تهیه شده، روی سالاد بریزید. یا این چاشنی را به برنج وحشی یا یک تکه ماهی کاملاً برشته شده، اضافه کنید. گرچه این روغن، بیشتر به عنوان چاشنی استفاده می‌شود تا روغن پخت و پز، اما می توان از آن برای تفت دادن ملایم یا به عنوان جایگزینی برای روغن های دیگر در پخت استفاده کرد(مخصوصاً اگر می‌خواهید کمی طعم گردو به غذا اضافه کنید). هنگام پخت و پز با روغن گردو، از حرارت پایین استفاده کنید. اگر این روغن خیلی داغ شود، مزه تلخی به خود می‌گیرد.

روغن گردو چه طعمی دارد؟

این روغن کهربایی رنگ، کمی طعم چوبی و آجیلی دارد. طعم لطیف روغن گردو آن را تبدیل به یک چاشنی عالی یا یک افزودنی مناسب برای سالادها کرده است. ترکیب این روغن با کدو حلوایی، پنیر پرورده و سبزیجات برگ تیره بسیارباعث عالی شدن طعم این مواد می‌شود.

دستور پخت

روغن گردو می تواند چاشنی پایانی خوشمزه‌ای برای بسیاری از غذاها باشد، ولی روغن مناسبی برای پخت و پز به حساب نمی‌آید. می‌توانید از این روغن به جای روغن های دیگر در طبخ بعضی از غذاها استفاده کنید، یا می‌توانید آن روی سالاد یا نان تازه بریزید. این روغن بطور خاص با غذاهای فرانسوی بسیار مطابقت دارد: گفته می شود روغن گردو ابتدا در غذاهای روستایی مورد استفاده قرار گرفت.

روغن گردو را از کجا می‌توان خرید؟

در برخی از سوپرمارکت های بزرگ، روغن گردو را می‌توان در قسمت مخصوص روغنها یا مواد ارگانیک پیدا کرد. البته این روغن اغلب در مغازه های کوچک نیز یافت می شود و قطعاً به صورت آنلاین در دسترس است. برچسب ها را با دقت بخوانید تا روغن تصفیه شده یا روغن گردوی 100 درصد خالص را تشخیص دهید.

طرز نگهداری روغن گردو

بطری روغن گردو را تا زمان استفاده، بصورت مهر و موم شده نگه دارید. روغن گردو پس از باز شدن، به مدت 6 تا 12 ماه بصورت دربسته و در یک مکان خنک و بدون نور خورشید، سالم باقی می ماند.

فواید و ارزش غذایی

در روغن گردو سه نوع چربی وجود دارد که عبارتند از: اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه، اسیدهای چرب اشباع نشده تک گانه و چربی های اشباع شده. بیشترین درصد مربوط به اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه است که اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 را تأمین می کند و ممکن است به کاهش سطح کلسترول بد کمک کند. به جز کالری، هیچ ماده مغذی دیگری در روغن گردو وجود ندارد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 4 و 6 را با هم جمع نمایید.