روغن گردو چیست؟ موارد استفاده و فواید

توسط PMT

روغن گردو کم مصرف‌ترین روغن خوراکی به شمار می‌رود. دلیل اصلی استفاده کم از این روغن، گرانی آن و همچنین مزه‌ی تلخی است که هنگام گرم کردن این روغن ممکن است ایجاد شود. بعد از پایان طبخ غذا، اگر این روغن به غذاهایی که در دمای اتاق سرو می‌شوند، اضافه شود، نتیجه‌ بسیار عالی می‌شود. علاوه بر این، روغن گردو می‌تواند چاشنی خوبی برای غذاهای سرد باشد. روغن گردو طعمی کمی شیرین دارد و حاوی مواد مغذی است که به خوبی با رشته فرنگی سرد، پنیرهای پرورده و سبزیجات دلپذیر ترکیب می‌شود. این روغن را می‌توانید در کنار سایر روغن‌های مخصوص گرفته شده از مغزها در فروشگاه مواد غذایی پیدا کنید و یاد بگیرید که چگونه این ماده را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

اطلاعات کلی در مورد روغن گردو

  • نحوه استفاده: به عنوان چاشنی
  • ماندگاری: 6 تا 12 ماه پس از باز شدن
  • جایگزین‌ها: روغن بادام، فندق یا روغن زیتون سبک

روغن گردو چیست؟

برای تهیه روغن گردو، مغز گردوها را پرس می‌کنند تا روغن آن‌ها استخراج شود. رنگ این روغن، قهوه‌ای طلایی است. روغن گردو دارای عطر و طعمی شیرین و مغذی است که طعم آن در صورت گرم شدن بیش از حد کمی تند و تلخ می‌شود زیرا روغن گردو ماده‌ای با نقطه دود پایین است. این روغن نباید با حرارت زیاد پخته شود.

روش‌های زیادی برای تهیه روغن گردو وجود دارد. یک روش ارزان‌تر برای تهیه روغن گردو، ترکیب پودر گردو با یک روغن خنثی و ارزان مانند روغن کانولا است. روغن تولیدشده در این روش در واقع روغن گردو کامل نیست، بلکه نوعی روغن ترکیبی است. روغن گران‌تر مستقیماً از مغز گردوهایی که ابتدا خشک‌شده و سپس بصورت سرد یا با مواد روغن‌گیری پرس‌شده و سپس گرم می‌شوند، گرفته می‌شود.

استفاده از روغن گردو، غذا را خوشمزه می‌کند، اما کاربرد این روغن فراتر از این است. از این روغن برای صیقل دادن سطح کاسه‌ها و ظروف چوبی به عنوان روکش مقاوم در برابر غذا استفاده می‌شود تا این ظروف را در شرایط مناسب نگه دارد و از ترک‌خوردگی آن‌ها جلوگیری کند.

مقایسه روغن گردو با روغن زیتون

روغن زیتون به عنوان روغن گیاهی و سالم، برای تفت دادن سبزیجات، تهیه سس، سرخ کردن ماهی و یا بر روی سالاد استفاده می‌شود. روغن گردو همه‌ی این کاربردها را ندارد، اما در شرایطی که لازم نیست آن را در دمای بالا حرارت دهید، بسیار خوب عمل می‌کند.

روغن گردو مانند روغن زیتون، می‌تواند کمی از ویژگی‌های محلی که از آن می‌آید، را نشان دهد. این روغن گران‌تر از روغن زیتون است، و به همین دلیل در بسیاری از غذاها از این روغن استفاده نمی‌شود. به طور کلی، روغن زیتون دارای کاربردهای مختلفی است، اما روغن گردو در صورت استفاده، عطر و طعم منحصر به فردی به غذا می‌بخشد.

انواع مختلف روغن گردو

بهترین روغن گردوی موجود در بازار، نوع تصفیه‌نشده و بصورت سرد پرس شده است که گران‌تر است اما حاوی ۱۰۰ درصد گردوی خالص می‌باشد. این نوع روغن گردو مواد مغذی روغن را بیشتر حفظ می‌کند و به غذاهایی که خنک یا در دمای اتاق سرو می‌شوند، بهترین طعم را می‌دهد.

نوع دوم، روغن گردو تصفیه شده است. گردوها با مواد مخصوص روغن‌گیری پرس شده و با حلالی که بیشترین روغن را استخراج می‌کند، اشباع می‌شوند، سپس، برای جداسازی حلال، روغن تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرد.

سومین و ارزان‌ترین نوع روغن گردو در واقع روغن گیاهی است که با روغن گردو ترکیب می‌شود، که کمی از ویژگی‌های مشابه را به محصول را داشته باشد اما در مقایسه با روغن گردوی خالص، ویژگی‌های تغذیه‌ای، عطر و محدودیت‌های حرارتی را ندارد.

موارد استفاده از روغن گردو

جهت افزودن طعم دلچسب گردو، روغن گردویی که با روش پرس سرد تهیه شده، روی سالاد بریزید. یا این چاشنی را به برنج وحشی یا یک تکه ماهی کاملاً برشته شده، اضافه کنید. گرچه این روغن، بیشتر به عنوان چاشنی استفاده می‌شود تا روغن پخت و پز، اما می‌توان از آن برای تفت دادن ملایم یا به عنوان جایگزینی برای روغن‌های دیگر در پخت استفاده کرد (مخصوصاً اگر می‌خواهید کمی طعم گردو به غذا اضافه کنید). هنگام پخت و پز با روغن گردو، از حرارت پایین استفاده کنید. اگر این روغن خیلی داغ شود، مزه تلخی به خود می‌گیرد.

روغن گردو چه طعمی دارد؟

این روغن کهربایی رنگ، کمی طعم چوبی و آجیلی دارد. طعم لطیف روغن گردو آن را تبدیل به یک چاشنی عالی یا یک افزودنی مناسب برای سالادها کرده است. ترکیب این روغن با کدو حلوایی، پنیر پرورده و سبزیجات برگ تیره بسیار باعث عالی شدن طعم این مواد می‌شود.

دستور پخت

روغن گردو می‌تواند چاشنی پایانی خوشمزه‌ای برای بسیاری از غذاها باشد، ولی روغن مناسبی برای پخت و پز به حساب نمی‌آید. می‌توانید از این روغن به جای روغن‌های دیگر در طبخ بعضی از غذاها استفاده کنید، یا می‌توانید آن روی سالاد یا نان تازه بریزید. این روغن بطور خاص با غذاهای فرانسوی بسیار مطابقت دارد.

روغن گردو را از کجا می‌توان خرید؟

در برخی از سوپرمارکت‌های بزرگ، روغن گردو را می‌توان در قسمت مخصوص روغن‌ها یا مواد ارگانیک پیدا کرد. البته این روغن اغلب در مغازه‌های کوچک نیز یافت می‌شود و قطعاً به صورت آنلاین در دسترس است. برچسب‌ها را با دقت بخوانید تا روغن تصفیه شده یا روغن گردوی 100 درصد خالص را تشخیص دهید.

طرز نگهداری روغن گردو

بطری روغن گردو را تا زمان استفاده، بصورت مهر و موم شده نگه دارید. روغن گردو پس از باز شدن، به مدت 6 تا 12 ماه بصورت دربسته و در یک مکان خنک و بدون نور خورشید، سالم باقی می‌ماند.

فواید و ارزش غذایی روغن گردو

در روغن گردو سه نوع چربی وجود دارد که عبارتند از: اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه، اسیدهای چرب اشباع نشده تک گانه و چربی‌های اشباع شده. بیشترین درصد مربوط به اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه است که اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 را تأمین می‌کند و ممکن است به کاهش سطح کلسترول بد کمک کند. به جز کالری، هیچ ماده مغذی دیگری در روغن گردو وجود ندارد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 7 و 6 را محاسبه نمایید.