معروف‌ترین و بهترین کباب‌های ترکی

توسط PMT

آیا شما طرفدار شیش‌کباب هستید؟ شهرت آشپزی ترکی نه‌فقط به‌ معرفی شیش‌کباب به جهانیان بلکه به انواع مختلف کباب‌ها و گوشت‌های گریل‌شده خوشمزه آن برمی‌گردد.

شیش (şiş) در آشپزی ترکیه‌ای همان سیخ فلزی و کباب (kebap) نیز «غذایی با گوشت برشته و کباب‌شده» است. تکه‌هایی از گوشت طعم‌دارشده گاو یا گوسفند را معمولا بدون سبزیجات به سیخ کشیده و تا پخت کامل روی آتش زغال می‌گردانند. بعضی از بهترین و خوش‌طعم‌ترین کباب‌ها از استان‌های جنوب‌شرقی ترکیه می‌آیند؛ شما نیز می‌توانید بسیاری از این غذاها را در خانه تهیه کنید.

۱- شیش‌کباب با گوشت گاو

شیش‌کباب با گوشت گاو

اگر به‌‌دنبال یک کباب کلاسیک آسان‌پز هستید قطعا شیش‌کباب گاوی انتخاب درستی است! برای پخت این غذا ابتدا گوشت را یک شب در مواد خوابانده (تا طعم‌دار شود) و سپس روی منقلی با زغال چوب بپزید. اگر سرو سبزیجات گریل‌شده را در کنار کباب دوست دارید باید آن‌ها را روی یک سیخ جداگانه گریل کنید.

۲- آداناکباب (کباب با گوشت چرخ‌کرده)

آداناکباب (کباب با گوشت چرخ‌کرده)

آداناکباب غذای شاخصی است که به نام یکی از مشهورترین شهرهای ترکیه در کباب‌پزی یعنی آدانا نامگذاری شده‌است. برای تهیه این غذا گوشت چرخ‌کرده گاو یا گوسفند را که با پیاز، سیر و ادویه‌های ترکی ورز داده شده با دست روی سیخ‌های فلزی پهن و بزرگ بکشید.

قطرات چربی گوشت، با قرارگرفتن کباب‌ها روی گریل، باعث چسبیدن گوشت‌ها به یکدیگر می‌شوند. زمانی‌که سیخ‌ را بیرون می‌کشید یک لوله بلند و توخالی از گوشت پخته بجا می‌ماند. معمولا آدانا با سبزیجات گریل‌شده مثل فلفل سبز تند، پیاز و گوجه در کنار پلوی بلغور و سبزیجات سرو می‌شود.

۳- اورفاکباب

اورفاکباب

کباب معروف بعدی از خویشان آداناکباب است. این کباب که نام خود را از شهر اورفا گرفته تقریبا به همان شیوه آداناکباب البته با ادویه کمتر آماده می‌شود. اورفا طعمی ملایم دارد که با خواباندن گوشت در پیاز، سیر، زیره‌ی سبز و پاپریکای شیرین حاصل می‌شود. درنهایت کبابی نرم و آبدار داریم که مزه گوشت آن محسوس است.

۴- دونر کباب

دونر کباب

دونرکباب، یا کباب چرخنده، یک غذای خیابانی ترکی مشهور است که «جایرو» یونانی و «شاورمای» عربی نیز از آن مشتق شده‌اند. گوشت در غذای ترکیه‌ای نازک‌تر است و قهوه‌ای‌تر و تردتر سرو می‌شود.

معمولا برش‌های کباب چرخنده روی یک بشقاب برنج یا در میان یک تورتیلای نرم به‌نام دوروم Durum (تهیه‌شده از آرد گندم دوروم) سرو و خورده می‌شوند. این کباب از بورسا (Bursa)، و نه جنوب‌شرقی‌ترین شهرها، برخاسته است؛ بورسا شهری در جنوب استانبول و اولین پایتخت امپراتوری عثمانی است.

کباب چرخنده در آن روزگار، همچون روش رایج در خاور دور، به‌طور افقی روی زغال آویزان و پخت می‌شده است. روزی اسکندر افندی (Iskender Efendi) که در دهه 1800 در بورسا زندگی می‌کرد تصمیم به ابداع یک وسیله گریل خاص برای کباب‌کردن گوشت‌ها به‌طور عمودی گرفت. این اختراع جدید کباب‌شدن و بریدن همزمان گوشت را ممکن ‌ساخت. به‌این‌ترتیب کباب چرخنده مدرن متولد شد!

۵- اسکندرکباب

اسکندرکباب

اسکندرکباب دیگر غذای کبابی مشهور شهر بورسا است که نام خود اسکندر افندی را بر آن گذاشته‌اند. برش‌های برشته دونر روی قرص‌های مربعی‌شکل نان پیده‌ی ترد و صاف (شبیه نان پیتا) گذاشته می‌شوند.

سپس کره آب‌شده، ماست خامه‌ای و سس گوجه تند را روی کل غذا می‌ریزند. اسکندرکباب اصیل هنوز در بورسا و همچنین در رستوران‌های زنجیره‌ای اسکندر افندی در سرتاسر ترکیه سرو می‌شوند.

۶- کباب علی‌نازیک

 کباب علی‌نازیک

علی‌کباب که بیشتر با نام «کباب علی‌نازیک‌» شناخته می‌شود رقابت نزدیکی با اسکندرکباب ازنظر محبوبیت دارد. این غذای کلاسیک آبدار ترکیبی از گوشت گوسفندی گریل‌شده است که روی بستری از مخلوط بادمجان کبابی گرم و ماست ساده سرو می‌شود.

اگر عاشق بادمجان هستید این غذا مخصوص شما است. طعم دودی بادمجان کبابی مزه گوشت گریل‌شده را بهتر می‌کند.

۷- جوجه‌کباب

جوجه‌کباب

«تاووک - Tavuk» یا تاووک‌ شیش‌کباب از گوشت سینه یا ران (مرغ) طعم‌دارشده با ادویه تهیه می‌شود؛ گوشت طعم‌دار شده را به سیخ کشیده و کبابی می‌کنند. غذای ساده‌ای که قطعا همه را راضی و خشنود می‌کند. برای تهیه نوع تندتر این غذا باید مرغ‌ها با خمیر چاشنی فلفل قرمز پوشیده شوند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 6 و 6 برابر است با؟