پودر گوجه‌فرنگی چیست؟

توسط PMT

پودر گوجه‌فرنگی محصولی است که از گوجه‌فرنگی‌های خشک و آسیاب‌شده به‌دست می‌آید و می‌توان از آن به‌عنوان ادویه، چاشنی و همچنین پایه و اساس تهیه آمادش‌های مایع گوجه‌فرنگی مثل رب و سس استفاده کرد.

در ابتدا پودر گوجه‌فرنگی به‌عنوان یک کالای راحتی که اساساً همان سس یا رب گوجه‌فرنگی فوری بود مطرح شد. فقط کافی است به آن آب اضافه کنید و سس/رب شما آماده است!! اما شهرت آن به‌عنوان یک چاشنی یا ادویه که می‌توان آن را به همه‌چیز (از سس‌ها تا سبزیجات، برنج، گوشت‌ها و ماهی) اضافه کرد روزافزون است.

درصورتیکه پودر گوجه‌فرنگی به شکل پودری و بدون افزودن آب مورد استفاده قرار بگیرد یک ادویه محسوب می‌شود. ادویه هر بخشی از یک گیاه خشک‌شده به‌جز برگ‌ها است (ازجمله دانه‌ها، ساقه‌ها، پوست، ریشه‌ها و ساقه‌ها) که برای طعم‌دهی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ و ازآنجایی‌که گوجه‌فرنگی یک میوه است پس میوه‌های خشک‌شده گیاه گوجه‌فرنگی نیز قطعاً ادویه محسوب می‌شوند.

پودر گوجه‌فرنگی با خشک‌کردن گوجه‌فرنگی‌ها و سپس آسیاب‌کردن آن‌ها تا رسیدن به پودری اعلا به دست می‌آید. معمولاً از پوست‌های گوجه‌فرنگی، و نه بخش پالپی داخل و دانه‌ها، برای تهیه پودر گوجه‌فرنگی استفاده می‌شود. گوجه‌هایی را در نظر بیاورید که با نور خورشید خشک شده‌اند، فقط کمی خشک‌تر و به‌خوبی ساییده‌شده!

پودر گوجه‌فرنگی چه طعمی دارد؟

گوجه‌فرنگی پودری طعم ناب گوجه‌فرنگی یعنی همه‌ی آن اسیدیته پیچیده و بکری که از گوجه‌فرنگی انتظار دارید را می‌رساند که البته همه این طعم در شکل پودری جمع شده‌است. درصورتی‌که مجدد به آن آب اضافه کنیم به خوشمزگی سس یا رب گوجه‌ خواهدبود. آنگاه می‌توانید این ماده را به‌منظور تجمیع طعم‌ها و کاراملی‌شدن قند بپزید؛ همچنین می‌توانید نمک یا چاشنی‌های دیگر به آن بیفزایید.

آشپزی با پودر گوجه‌فرنگی

دو روش اصلی برای آشپزی با پودر گوجه‌فرنگی وجود دارد. شاید هیجان‌انگیزترین روش همان مصرف آن به‌عنوان چاشنی یا ادویه باشد. شما می‌توانید پودر گوجه‌فرنگی را در ترکیب‌های ادویه‌سودکردن ریخته و استفاده کنید؛ پیش از برشته‌کردن روی مرغ، ماهی، سیب‌زمینی یا دیگر سبزیجات برشته بپاشید؛ از آن در خمیر نان استفاده کنید یا به‌عنوان چاشنی و برای تزئین روی برنج پخته، پاستا، سبزیجات یا تخم‌مرغ‌ها بریزید. اگر آن را به سوپ اضافه کنید طعم شدید و عمیق گوجه‌فرنگی را حس خواهیدکرد. پاشیدن این پودر روی پاپ‌کورن و بلال شگفت‌انگیز است. برای تجربه لذت واقعی، پودر را روی تکه‌های ضخیم گوجه‌های تازه تابستانی بپاشید.

شما همچنین می‌توانید از پودر گوجه‌فرنگی به‌عنوان یک رب فوری استفاده کنید مخصوصاً زمانی که در یک دستور آشپزی به مقدار کمی رب گوجه (مثلاً 1 قاشق غذاخوری) نیاز است؛ در چنین شرایطی اگر از رب کنسروی استفاده کنید بیشتر حجم قوطی آن باقی مانده و در یخچال کپک می‌زند پس قطعاً پودر گوجه‌فرنگی به درد خواهدخورد. فقط کافی است مقدار مساوی پودر و آب داغ را ترکیب کنید تا همان مقدار رب که می‌خواهید تهیه شود. یعنی مثلاً برای تهیه ¼ پیمانه رب باید دو قاشق غذاخوری پودر گوجه‌فرنگی را با دو قاشق غذاخوری آب داغ ترکیب کنید. شما می‌توانید این نسبت‌ها را به منظور رقیق‌تر یا غلیظ‌تر کردن رب تغییر دهید. شما همچنین می‌توانید سس گوجه‌فرنگی، شربت گوجه‌فرنگی یا سوپ گوجه را به طریق مشابه تهیه کنید.

جایگزین‌ها

اگر از پودر گوجه‌فرنگی به‌عنوان ادویه استفاده می‌کنید پس پودر سوپ گوجه خشک‌شده و سس پودری اسپاگتی بهترین موارد جایگزین هستند. توجه داشته باشید که هر دو محصول مذکور حاوی پودر گوجه‌فرنگی و همچنین گیاهان دیگر، ادویه‌ها و چاشنی‌ها ازجمله نمک هستند. بنابراین شما باید مقدار نمک و چاشنی‌های دیگر غذایتان را تغییر دهید.

از طرف دیگر اگر پودر گوجه‌فرنگی را به‌منظور تهیه رب، سس یا سوپ گوجه‌فرنگی با آب مخلوط می‌کنید معادل کنسروی این محصولات بهترین جایگزین خواهندبود. شما همچنین می‌توانید رب گوجه تیوپی تهیه کنید که از رب‌های کنسروی غلیظ‌ترند.

پودر گوجه‌فرنگی را از کجا تهیه کنیم؟

پودر گوجه‌فرنگی را می‌توان از فروشگاه‌های تخصصی غذا و خواربار، ادویه‌فروشی‌ها و همچنین فروشگاه‌هایی که به‌طور تخصصی درزمینه جمع‌آوری آذوقه و آماده‌سازی دربرابر حوادث و بلایا فعالیت می‌کنند تهیه کرد. این پودر را همچنین می‌توان از تجار آنلاین گوناگون خرید. آن دسته از پودرها که توسط ادویه‌فروشی‌ها و بازارهای تخصصی غذا به فروش می‌رسند تازه‌تر هستند و طعم و عطر بهتری دارند چراکه قرار است به‌عنوان ادویه مورد استفاده قرار بگیرند و درنتیجه از گوجه‌های مرغوب‌تر تهیه می‌شوند. ظروف بزرگ‌تر که قرار است برای سس گوجه دهیدراته مورداستفاده قرار بگیرند عمومی‌تر هستند اما همچنان با طعم و عطر خوبی بسته‌بندی شده‌اند.

ذخیره و نگهداری

بهترین روش نگهداری پودر گوجه‌فرنگی، نگهداری آن درکنار ادویه‌ها و گیاهان خشک است. ظرف را مهروموم‌شده و در مکانی خشک و خنک نگه دارید. پودر گوجه‌فرنگی تمایل به جذب رطوبت دارد پس اگر ظرف شما به‌اندازه کافی بزرگ است می‌توانید مقدار کمی برنج نپخته را در پاکت یا بسته‌ای توری ریخته و درون ظرف پودر گوجه‌فرنگی بگذارید. پودر گوجه‌فرنگی نیز مثل همه ادویه‌ها بعد از گذشت شش ماه یا بیشتر شروع به از‌دست‌دادن طعم می‌کند اما همچنان کاربرد خواهدداشت. نگهداری پودر در یخچال، عمر انباری آن را به‌طور نامحدود زیاد می‌کند.

مزایای پودر گوجه‌فرنگی

یک قاشق غذاخوری پودر گوجه‌فرنگی (تقریباً 0.75 گرم) 2 کالری همراه با مقادیر قابل‌توجهی پروتئین، کربوهیدرات، چربی و فیبر تامین می‌کند؛ این میزان پودر همچنین مقادیر کمی پتاسیم، بتاکاروتن، لیکوپن و ویتامین A دارد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 2 را محاسبه نمایید.