فواید خوردن غذاهای بدون شکر

توسط PMT

اگرچه ممکن است کاهش وزن یک انگیزه باشد،‌ اما خوردن خوراکی‌های بدون شکر صرفاً چنین مزیتی ندارد. عدم‌مصرف شکر تصفیه‌نشده (قهوه‌ای) برای بدن و ذهن فایده‌های بسیاری دارد. مصرف بیش‌ از حد شکر به چاقی، بیماری‌های قلبی،‌ دیابت نوع ۲، کلسترل بالا، بیماری‌های کبد، و فشارخون بالا مرتبط است. علاوه بر این،‌ بدلیل تحریک هورمون‌های گرسنگی، عملاً مصرف شکر باعث زیاده‌روی در خوردن و ایجاد یک چرخه‌ی معیوب اعتیاد می‌شود. دلایل قابل‌تأمل بسیاری برای کنار گذاشتن خوراکی‌های شیرین وجود دارند،‌ که در اینجا به ۹ مزیت مصرف غذاهای بدون شکر اشاره می‌شود.

۱- به داشتن وزن مناسب کمک می‌کند

یکی از مشکلات اصلی شکر این هست که با مصرف بیش از حد آن وزن به‌طور غیرطبیعی افزایش می‌یابد و بدن مستعد میزبانی بیماری‌هایی همچون فشارخون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود. مصرف خوراکی‌های بدون شکر به تنظیم متابولیسم بدن کمک می‌کند، و با تثبیت سطح لپتین، هورمون تنظیم‌کننده گرسنگی، تمایل به خوردن غذاهای بدون کالری را از بین می‌برد. در نتیجه، فقط در زمان گرسنگی واقعی خوراکی مصرف می‌کنید- نه هر زمانی که هورمون‌ها به هر طریقی متقاعدتان کنند.

۲- انرژی را افزایش می‌دهد

باتوجه به این تصور که مصرف شکر میزان انرژی بدن را افزایش می‌دهد، شاید متناقض به نظر ‌برسد که با قطع مصرف شکر، بدن هوشیارتر می‌ماند. اگرچه مصرف شکر در ابتدا و با افزایش سطح قندخون مغز را تقویت می‌کند،‌ اما در عین حال موجب ترشح انسولین و تریپتوفان می‌شود، که می‌توانند موجب خواب‌آلودگی شوند. این یکی از دلایلی هست که پس از به اصطلاح «فشارشکر» و سپس کاهش آن، بدن میل به ادامه‌ دارد. بدون مصرف شکر تصفیه‌شده بدن و مغز قادرند مطابق اصول طبیعی‌تر پیش بروند، انرژی خود را از تمام مواد مغذی موجود در سایر غذاها تأمین کنند،‌ و از مزایای ورزش و خواب بهره‌مند شوند.

۳- به پاک‌سازی و سلامت پوست کمک می‌کند

این تفکر که مصرف شکر باعث ایجاد جوش‌های پوستی می‌شود یک داستان قدیمی زنانه نیست. شکر می‌تواند میزان انسولین بدن را افزایش دهد و در نتیجه باعث التهاب و ایجاد لکه‌های پوستی شود. علاوه بر این، خوراکی‌های شیرین می‌توانند موجب چربی پوست و بنابراین، انسداد منافذ پوستی و ایجاد جوش ‌شوند. همچنین مصرف شکر پوست را خشک، اطراف چشم را سیاه و پر چروک می‌کند، که این‌ها ظاهر فرد را پیرتر نشان می‌دهند. حذف شکر داشتن پوست خوب را تضمین نمی‌کند، اما مطمئناً به سلامت آن کمک می‌کند.

۴- گرسنگی و ولع خوردن را کنترل می‌کند

با قطع مصرف شکر، کنترل ولع شدید خوردن خوراکی‌هایی مانند پیتزا، چیپس، همبرگر، و دیگر غذاهای پرکالری و چرب آسان‌تر می‌شود. چطور چنین چیزی ممکن هست؟ شکر اضافه در رژیم غذایی با تحریک ترشح گرلین، یکی از سه هورمون حس گرسنگی در بدن، اشتها را افزایش می‌دهد. و معمولاً فرد ولع خوردن سبزیجات را ندارد، در عوض ولع خوردن غذاهای پرچرب، پرنمک، و شیرین را پیدا می‌کند. به این ترتیب و به‌طور کلی، مصرف شکر کمتر نیاز بدن به خوردن را کاهش می‌دهد. و با گذشت چند روز، ولع خوردن خوراکی‌های شیرین هم کاهش می‌یابد.

۵- دندان‌ها را سالم نگه می‌دارد

اکثر مردم از کودکی آموخته‌اند که مسواک‌زدن بعد از خوردن غذاهای شیرین کار عاقلانه‌ای هست، و چنین چیزی حقیقت دارد. در واقع شکر می‌تواند پوسیدگی دندان را تسریع کند و باعث ابتلا به بیماری‌های لثه شود. اگرچه بسیاری از مشکلات مرتبط با شکر و کرم‌خوردگی دندان را می‌توان با مسواک‌زدن برطرف کرد، اما مصرف کمتر خوراکی‌های شیرین می‌تواند به سلامت دندان‌هایتان کمک کند.

۶- از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری می‌کند

مطمئناً تغییر وضعیت آب و هوایی و کاهش دما بر نحوه‌ی انتقال ویروس‌ها اثر می‌گذارد، اما تصورمان بر این است که مصرف خوراکی‌های شیرین در تعطیلات نیز با ابتلا به بیماری‌ها مرتبط هست. در واقع، مصرف شکر موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و ایجاد التهاب می‌شود. سیستم ایمنی همانند نگهبان عمل و از بدنمان در برابر میکروب‌های مهاجم محافظت می‌کند. به هر حال، اگر ورودی بدن آسیب ببیند، ورود ویروس‌ها آسان‌تر می‌شود.

۷- فضا را برای داشتن رژیم غذایی سالم‌تر مهیا می‌کند

شاید متوجه شده باشید که خوردن دونات یا نوشیدن یک قهوه‌ی بسیار شیرین زمان صبحانه موجب سیری می‌شود و دیگر برای خوردن یک تکه میوه یا تخم‌مرغ جا ندارید. اگر بشقاب خود را با خوراکی‌های شیرین پر کنید، دیگر جایی برای غذاهای غنی و مقوی مانند آجیل، سبزیجات، پروتئین‌ها، و غلات باقی نمی‌ماند.

۸- از ابتلا به بیماری‌های مزمن پیشگیری می‌کند

هرچند مصرف گاه‌به‌گاه برخی خوراکی‌ها بخشی از یک رژیم‌غذایی سالم هست، اما مصرف روزانه‌ی مقدار زیادی شکر می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های خاص، دیابت نوع ۲، و بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. کاهش یا حذف خوراکی‌های شیرین می‌تواند به کاهش این خطرات کمک کند.

۹- تمرکز ذهنی را تقویت می‌کند

مصرف شکر نه‌تنها می‌تواند بخش‌هایی از مغز را تحریک کند که باعث ایجاد ولع بیشترِ خوردن می‌شوند، بلکه در عین حال می‌تواند موجب کج‌خلقی، تنبلی، و پرخاشگری شود. علاوه براین، باور بر این هست که شکر باعث انسداد گیرنده‌های مغزی، فراموشی راحت‌تر و تشدید افسردگی و زوال‌عقل می‌شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 2 و 3 را محاسبه نمایید.