چطور سیب‌زمینی ها را تازه نگه‌داریم؟

توسط

چطور سیب‌زمینی ها را تازه نگه‌داریم؟

سیب‌زمینی نسبت به بیشتر میوه‌ها و سبزیجات دیگر دوام بیشتری روی پیشخوان آشپزخانه دارد. اما در نهایت، آنها هم شروع به جوانه زدن می‌کنند و تازگی و مزه‌شان را از دست می‌دهند. اگر طریقه‌ی نگه‌داری صحیح سیب زمینی را یاد بگیرید، برای هفته‌ها، یا حتی احتمالاً برای ماه‌ها و بیشتر، تازه می‌مانند.

برای ذخیره و حفظ تازگی بیشترشان کافی است آنها را در جعبه کارتنی، کیسه کاغذی یا توری و سبد قرار داد. وقتی سیب‌زمینی‌ها درست نگهداری شوند، چهار تا شش ماه دوام می‌آورند.

روش نگهداری سیب‌زمینی

نگهداری سیب‌زمینی کار آسانی است، اما باید برای کسب بهترین نتیجه، مراحل زیر به‌دقت انجام شود.

  1. ببینید سیب‌زمینی‌ها دارای نقاط نرم، جوانه، کپک، آسیب و آفت‌زدگی نباشند. فقط سیب‌زمینی‌های سالم برای ذخیره طولانی‌مدت مناسب هستند.
  2. سیب‌زمینی‌ها را درون کارتن، کیسه کاغذی یا توری یا سبد قرار دهید تا تهویه مناسبی داشته باشند. کیسه‌های پلاستیکی مانع رسیدن هوا به آنها می‌شود و طول عمرشان را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. لذا در صورتی که سیب‌زمینی‌ها را از فروشگاه تا خانه درون کیسه پلاستیکی حمل کرده‌اید، آنها را بیرون بیاورید.
  3. سیب‌زمینی‌ها را در مکانی خنک، مرطوب و تاریک نگه دارید (طیف دمایی ۱۰-۷ درجه سانتیگراد ایده‌آل است). اگر زیرزمین سرد دارید، بهترین مکان برای سیب‌زمینی‌ها محسوب می‌شود. گاراژ یا آلونک عایق نیز در طول زمستان مناسب است. هیچ وقت سیب‌زمینی را داخل یخچال نگهداری نکنید. دمای زیاد سرد نشاسته آن را به شکر تبدیل می‌کند.
  4. به شکل منظم سیب‌زمینی‌ها را بررسی کنید و آنهایی را که نرم، چروک خورده یا جوانه زده هستند از بقیه جدا کنید تا سیب‌زمینی‌های بیشتری نپوسند. اگر هم سیب‌زمینی‌ای جوانه زده است تا زمانی که حین لمسِ آنها سفتی خود را حفظ کنند و چروک نخورده باشند خوردن آنها ایرادی ندارد.

توصیه‌های بیشتر در مورد نگهداری سیب‌زمینی

مسایل خیلی بیشتری در مورد شیوه‌ی نگهداری سیب‌زمینی هست که باید دانست. همه این توصیه‌ها را به‌خاطر بسپارید:

  • اگر آنها را در خانه پرورش داده‌اید، قبل از ذخیره به آنها زمان دهید تا نیروی خود را بازیابند.
  • سیب‌زمینی‌ها را فقط زمانی بشویید که قصد مصرفشان را دارید.
  • آنها را جدا از سایر محصولات نگه دارید تا از انتقال مزه و رسیدن زودهنگام جلوگیری شود. بسیار مهم است سیب‌زمینی را دور از پیاز نگه داشت. هر دو گازهایی از خود ساتع می‌کنند که سبب رسیدن دیگری می‌شود. به همین دلیل محل ذخیره سیب‌زمینی-پیاز ایده بسیار نادرستی است.
  • اگر هنوز سیب‌زمینی نخریده یا نکاشته‌اید، گونه‌ای را انتخاب کنید که به نگهداری طولانی مشهور است. بعضی از انواع آنها بهتر از بقیه در انبار باقی می‌مانند.

جلوگیری از جوانه زدن سیب‌زمینی

اگر خودتان سیب‌زمینی پرورش می‌دهد، باید بدانید نگهداری صحیح آنها بسیار مهم است. سیب‌زمینی‌هایی که از فروشگاه خریداری می‌کنید با محلول کندکننده رشد اسپری می‌شوند تا جوانه‌ها رشد کندی داشته باشند. محصولات خودتان چنین مزیتی ندارند (با اینکه اغلب باغداران این را مزیت تلقی نمی‌کنند).

بیش از مقدار مصرف پاییز و زمستان‌تان سیب‌زمینی ذخیره نکنید. به محض رسیدن بهار، سیب‌زمینی‌های اضافه شروع به جوانه زدن می‌کنند. البته که در صورت باغبان بودن، این مسئله مشکل آنچنانی محسوب نمی‌شود. آنها را طوری برش دهید که در هر طرف شبیه به چشم شود، و پس از سفت شدن آنها را در باغچه بکارید. در صورتی که رقم مورد علاقه خودتان را می‌کارید، این کار روش عالی برای داشتن‌شان در طول سال‌های متمادی، بدون هر گونه هزینه‌ی اضافی، است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 4 و 1 را محاسبه نمایید.