سیب زمینی را چگونه نگهداری کنیم تا تازه بماند؟

توسط PMT

چطور سیب‌زمینی ها را تازه نگه‌داریم؟

سیب زمینی نسبت به بیشتر میوه‌ها و سبزیجات دیگر دوام بیشتری روی پیشخوان آشپزخانه دارد. اما در نهایت، آن‌ها هم شروع به جوانه زدن می‌کنند و تازگی و مزه‌شان را از دست می‌دهند. اگر طریقه‌ی نگه‌داری صحیح سیب زمینی را یاد بگیرید، برای هفته‌ها، یا حتی احتمالاً برای ماه‌ها و بیشتر، تازه می‌مانند.

برای ذخیره و حفظ تازگی بیشترشان کافی است آن‌ها را در جعبه کارتنی، کیسه کاغذی یا توری و سبد قرار داد. وقتی سیب زمینی‌ها درست نگهداری شوند، چهار تا شش ماه دوام می‌آورند.

روش نگهداری سیب زمینی

نگهداری سیب زمینی کار آسانی است، اما باید برای کسب بهترین نتیجه، مراحل زیر به‌دقت انجام شود.

  1. ببینید سیب زمینی‌ها دارای نقاط نرم، جوانه، کپک، آسیب و آفت‌زدگی نباشند. فقط سیب زمینی‌های سالم برای ذخیره طولانی‌مدت مناسب هستند.
  2. سیب زمینی‌ها را درون کارتن، کیسه کاغذی یا توری یا سبد قرار دهید تا تهویه مناسبی داشته باشند. کیسه‌های پلاستیکی مانع رسیدن هوا به آن‌ها می‌شود و طول عمرشان را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. لذا در صورتی که سیب زمینی‌ها را از فروشگاه تا خانه درون کیسه پلاستیکی حمل کرده‌اید، آن‌ها را بیرون بیاورید.
  3. سیب زمینی‌ها را در مکانی خنک، مرطوب و تاریک نگه دارید (طیف دمایی ۱۰-۷ درجه سانتیگراد ایده‌آل است). اگر زیرزمین سرد دارید، بهترین مکان برای سیب زمینی‌ها محسوب می‌شود. گاراژ یا آلونک عایق نیز در طول زمستان مناسب است. هیچ وقت سیب زمینی را داخل یخچال نگهداری نکنید. دمای زیاد سرد نشاسته آن را به شکر تبدیل می‌کند.
  4. به شکل منظم سیب زمینی‌ها را بررسی کنید و آن‌هایی را که نرم، چروک خورده یا جوانه زده هستند از بقیه جدا کنید تا سیب زمینی‌های بیشتری نپوسند. اگر هم سیب زمینی‌ای جوانه زده است تا زمانی که حین لمسِ آن‌ها سفتی خود را حفظ کنند و چروک نخورده باشند خوردن آن‌ها ایرادی ندارد.

توصیه‌های بیشتر در مورد نگهداری سیب زمینی

مسایل خیلی بیشتری در مورد شیوه‌ی نگهداری سیب زمینی هست که باید دانست. همه این توصیه‌ها را به‌خاطر بسپارید:

  • اگر آن‌ها را در خانه پرورش داده‌اید، قبل از ذخیره به آن‌ها زمان دهید تا نیروی خود را بازیابند.
  • سیب زمینی‌ها را فقط زمانی بشویید که قصد مصرفشان را دارید.
  • آن‌ها را جدا از سایر محصولات نگه دارید تا از انتقال مزه و رسیدن زودهنگام جلوگیری شود. بسیار مهم است سیب زمینی را دور از پیاز نگه داشت. هر دو گازهایی از خود ساتع می‌کنند که سبب رسیدن دیگری می‌شود. به همین دلیل محل ذخیره سیب زمینی-پیاز ایده بسیار نادرستی است.
  • اگر هنوز سیب زمینی نخریده یا نکاشته‌اید، گونه‌ای را انتخاب کنید که به نگهداری طولانی مشهور است. بعضی از انواع آن‌ها بهتر از بقیه در انبار باقی می‌مانند.

جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی

اگر خودتان سیب زمینی پرورش می‌دهد، باید بدانید نگهداری صحیح آن‌ها بسیار مهم است. سیب زمینی‌هایی که از فروشگاه خریداری می‌کنید با محلول کندکننده رشد اسپری می‌شوند تا جوانه‌ها رشد کندی داشته باشند. محصولات خودتان چنین مزیتی ندارند (با اینکه اغلب باغداران این را مزیت تلقی نمی‌کنند).

بیش از مقدار مصرف پاییز و زمستان‌تان سیب زمینی ذخیره نکنید. به محض رسیدن بهار، سیب زمینی‌های اضافه شروع به جوانه زدن می‌کنند. البته که در صورت باغبان بودن، این مسئله مشکل آنچنانی محسوب نمی‌شود. آن‌ها را طوری برش دهید که در هر طرف شبیه به چشم شود، و پس از سفت شدن آن‌ها را در باغچه بکارید. در صورتی که رقم مورد علاقه خودتان را می‌کارید، این کار روش عالی برای داشتن‌شان در طول سال‌های متمادی، بدون هر گونه هزینه‌ی اضافی، است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 9 و 4 برابر است با؟