روش صحیح نگهداری آرد در خانه

توسط PMT

روش صحیح نگهداری آرد در خانه

آرد، اگر به‌درستی نگهداری شود تا مدت طولانی دوام می‌آورد. هرچند نمی‌توانید فقط کیسه‌ای آرد را در پشت انباری خانه خود بگذارید و آن را فراموش کنید؛ چون در این صورت ممکن است درنهایت با آرد فاسد و یا بدتر از آن، هجوم حشرات به آرد مواجه شوید. درحالی‌که جای خنک و تاریک برای نگهداری آرد خوب است، اما در یک ظرف محکم و غیرقابل نفوذ در برابر هوا بهتر می‌ماند. برای طعم تازگی آرد، آن را به مقدار کمتری خریداری کنید؛ اما هنگامی‌که دلیلی برای تهیه‌ی آرد زیاد دارید، برای ماندگاری بهتر آن چند دستورالعمل نگهداری زیر را انجام دهید.

آردهای تصفیه‌شده

در آسیاب سبوس و جوانه را از گندم جدا می‌کنند تا آرد تصفیه‌شده را از آندوسپرم تهیه کنند. این فرآیند، آردی با بافت ریز، نرم و رنگ روشن یا سفید تولید می‌کند. آردهای تصفیه‌شده شامل آردهای همه‌منظوره، آرد سفید، آرد نان و آرد کیک هستند. این آردها حاوی روغن زیادی نیستند که باعث از بین رفتن آرد در هنگام اکسید شدن می‌شود، بنابراین نسبت به آرد غلات کامل و سایر انواع آردها پایدارترند.

وقتی آرد را از فروشگاه به خانه آوردید، آن را به مدت ۴۸ ساعت در فریزر قرار دهید تا هر نوع تخم حشره یا شپشی را كه ممكن است در بسته‌بندی آرد وجود داشته باشد، از بین برود. سپس آرد را از بسته‌بندی فروشگاه خارج کرده و در یک ظرف مخصوص غذا (پلاستیکی یا شیشه‌ای) با درپوش محکم بریزید. این کار باعث جلوگیری از ورود رطوبت به داخل ظرف و خارج شدن حشرات و سایر آفات می‌شود. همچنین از انتقال بو و طعم سایر مواد غذایی یا محصولات نگهداری‌شده در نزدیکی آن به آرد که می‌تواند بر رایحه یا طعم آرد تأثیر بگذارد، جلوگیری می‌کند.

آردهای همه‌منظوره و دیگر آردهای تصفیه‌شده را در مکانی خشک و خنک و به‌دوراز نور خورشید نگهداری کنید. آرد تصفیه‌شده در این شرایط ایده‌آل تا یک سال در انبار سالم می‌ماند. برای نگهداری طولانی‌تر، یا در آب‌وهوای گرم، آرد را در فریزر قرار دهید که در این صورت می‌تواند تا دو سال هم دوام بیاورد. سرما تأثیر محسوسی بر روی بافت آرد نمی‌گذارد، بنابراین می‌توانید به‌راحتی مقدار آرد موردنیاز خود را با قاشق بردارید، اما بگذارید آرد قبل از استفاده برای رسیدن به بهترین نتیجه، به‌ویژه هنگام پخت، به دمای اتاق برسد.

آرد غلات کامل و دیگر آردهای خاص

آرد غلات کامل حاوی سبوس و جوانه به همراه آندوسپرم هستند که از نظر فیبر و مواد مغذی غنی هستند اما سریع‌تر از دیگر آردها از بین می‌روند زیرا سبوس و جوانه حاوی روغن‌هایی هستند که با اکسید شدن آنها طعم آرد بد می‌شود. آرد غلات کامل شامل آرد گندم کامل، جو دوسر، برنج، چاودار، مغز (مانند آرد بادام) و دانه است.

قبل از انتقال آرد غلات کامل به هر ظرف محکم و غیرقابل نفوذ در برابر هوا آن را به مدت ۴۸ ساعت فریز کنید. سپس آن را تا شش ماه در یخچال یا حداکثر یک سال در فریزر نگهداری کنید. میزان بالای روغن‌های طبیعی در آرد گندم کامل و سایر آردهای خاص باعث می‌شود که در دمای اتاق به‌سرعت فاسد شوند.

حشرات و بوی بد

حشرات موجود در آرد و سایر غلات را شپش می‌نامند. اگر آنها را در آرد دیدید به‌احتمال‌زیاد از بسته‌بندی آرد از فروشگاه به خانه آمده‌اند. شپش‌های ماده درون مغز دانه غلات تخم‌گذاری می‌کنند و بین یک تا پنج ماه بعد شپش‌ها از تخم‌ها بیرون می‌آیند. هر سطح قهوه‌ای بالای آرد نشان‌دهنده‌ی تخم شپش است. اگر مطمئن نیستید، مقداری از آرد مایل به قهوه‌ای را بین انگشتان خود بمالید. اگر بوی نعنا مانندی حس کردید، پس آرد شما آلوده‌شده است. همچنین می‌توانید آرد مشکوک را تا لبه یک لیوان پرکرده و به کمک چاقو یک سطح صاف روی آن درست کنید. آرد را برای چند ساعت در معرض نور آفتاب بگذارید. اگر سطح صاف روی لیوان شکسته به نظر برسد، می‌توانید تصور کنید که حشرات به اطراف حرکت می‌کنند. آرد را دور بریزید.

بوهای تند به این دلیل به وجود می‌آیند که چربی‌های موجود در آرد غلات کامل در معرض هوا و رطوبت اکسید می‌شوند. باگذشت زمان، نگهداری نامناسب آرد باعث از بین رفتن تازگی و طراوت آن می‌شود، بر نتیجه‌ی پخت تأثیر می‌گذارد و حتی ممکن است شما را مریض کند. اگر آرد شما بوی کپک‌زدگی می‌دهد، آن را دور بریزید.

تشخیص تازگی آرد

بر روی پلاستیک یا ظرف شیشه‌ای آرد خود یک برچسب بچسبانید و نوع آرد و تاریخ خرید آن را بنویسید. با این کار می‌توانید آرد خود را ردیابی کرده و در زمان مناسب تازگی آن را بررسی کنید.

برای تعیین کیفیت آرد در انباری خود این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

  • آردهای تصفیه‌شده مانند آردهای همه‌منظوره، آرد شیرینی‌پزی و آرد پفکی تا دو سال تازه می‌مانند. به حس بویایی خود اعتماد کنید تا تعیین کنید که آیا آردها تازگی خود را از دست داده‌اند یا نه. آرد خراب بوی تند و نامطبوعی می‌دهد.
  • آردهای آجیل‌ها یا دانه‌ها مانند بادام، کتان و کنف در فریزر بهتر می‌مانند و در صورت قرار داشتن در فریز تا یک سال دوام می‌آورند. طعم سوختگی یا تلخ، نشان‌دهنده‌ی فاسدشدن آرد است.
  • آردهای غلات کامل (سبوس‌دار) مانند گندم و جو خیلی سریع‌تر خراب می‌شوند و ماندگاری آنها ۳ تا ۶ ماه است. آنها را در یخچال نگه‌دارید و قبل از استفاده تاریخ انقضای آنها را بررسی کنید. بوی غیرعادی نشان‌دهنده‌ی این است که ممکن است زمان دور ریختن آنها باشد.

در آخر، بسته‌های آرد تازه و کهنه را باهم ترکیب نکنید زیرا این کار باعث می‌شود تا ماندگاری آرد تازه کاهش یابد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4 از 5 ستاره (38 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 2 و 9 را محاسبه نمایید.