روش نگهداری حبوبات خشک

توسط PMT

حبوبات چندین مزیت دارند: ارزان، خوشمزه و سالم هستند و نگهداری از آنها در ظرف‌های مخصوص زیبایی خاص خود را دارد. درواقع حبوبات خشک تا یک سال یا بیشتر قابل استفاده هستند. بنابراین، یادگیری روش صحیح ذخیره و نگهداری حبوبات ارزش صرف زمان را دارد و موجب صرفه‌جویی در هزینه نیز می‌شود. حبوبات خشک نه‌تنها ارزان‌تر از حبوبات کنسرو‌شده هستند بلکه با خرید فله‌ای آنها از فروشگاه می‌توانید حتی بیشتر از قبل در هزینه‌ی خود صرفه‌جویی کنید. برای ذخیره و نگهداری صحیح حبوبات خشک در گنجه یا بوفه‌ی آشپزخانه‌ی خود نکات زیر را در نظر بگیرید. این فرایند راحت است و فقط 5 دقیقه زمان برای یادگیری آن کافی است.

ذخیره‌ی حبوبات

برای ذخیره‌ی صحیح حبوبات خشک این مراحل را دنبال کنید:

  1. حبوبات خشک ر ا در ظروف مخصوص ذخیره‌سازی بریزید. این ظروف باید مخصوص ذخیره‌ی مواد غذایی، سالم و استاندارد باشند و درپوش آنها محکم و هواناپذیر باشد. اگر حبوبات خشک را در کیسه بریزید سریع‌تر خشک و سفت می‌شوند.
  2. حبوبات را پاک کنید و هرگونه سنگ‌ریزه یا حبوبات شکسته را جمع کنید و دور بریزید.
  3. بعد از انتقال حبوبات به محفظه‌ی سالم و دربسته ظرف را در محل خشک و خنک و دور از نور آفتاب قرار دهید.

برای دستیابی به نتایج بهتر، بهتر است به اندازه‌ی مصرف یک سال خود حبوبات تهیه کنید و در مدت یک سال آنها را مصرف کنید. گرچه حبوبات خشک تا بیشتر از یک سال نیز سالم و قابل مصرف هستند ولی، با گذشت زمان خشک‌تر و سفت‌تر می‌شوند. درنتیجه مدت‌زمان خیساندن و پختن آنها نیز بیشتر طول می‌کشد. اگر عمر حبوبات خشک شما بیشتر از یک سال است برای خلاص شدن از دست آنها خیلی عجله نکنید. برخی مطالعات نشان داده است که حبوبات خشک تا چندین سال قابل نگهداری و قابل مصرف هستند.

مصرف حبوبات خشک

در برخی دستورالعمل‌های غذایی حبوبات خشک جزء ترکیبات اصلی است. به‌عنوان مثال دستورالعمل‌های غذایی زیادی وجود دارد که بر اساس آنها می‌توانید حبوبات خشک را در آرام‌پز بپزید. همچنین پخت حبوبات در دیگ زودپز نیز بسیار رایج است. در بسیاری از این دستورالعمل‌ها که با حبوبات خشک شروع می‌شوند خیساندن حبوبات نیاز نیست. می‌توانید با استفاده از این دستورهای پخت هر از گاهی به وعده‌های غذایی خود تنوع بدهید و خوراک‌های بدون گوشت تهیه کنید و از این طریق در هزینه نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

اگر طبق دستورغذایی حبوبات کنسروشده نیاز باشد می‌توانید حبوبات خشک را خودتان بپزید و جایگزین حبوبات کنسروشده کنید. با دنبال‌کردن چند قانون ساده خواهید دید که یادگیری حساب حبوبات خشک بسیار ساده است و مقادیر آنها به دستتان می‌آید. به‌عنوان مثال نصف فنجان حبوبات خشک فشرده‌شده با یک قوطی کنسرو 425 گرمی (15 اونس) که از فروشگاه می‌خرید برابر است. همچنین 453 گرم (1 پوند) حبوبات خشک با حدود 6 فنجان حبوبات پخته (یا 4 قوطی کنسرو حبوبات) برابر است.

پخت حبوبات خشک

اگر تاکنون حبوبات خشک نپخته‌اید و در این زمینه تجربه ندارید خوب است بدانید که پخت حبوبات خشک هم مانند ذخیره و نگهداری آنها بسیار آسان است. ابتدا حبوبات را چند ساعت یا یک شب در آب بریزید تا خیس بخورند. سپس آنها را آبکش کنید و در آب جوش بریزید و اجازه دهید تا وقتی که ترد و دندان‌گیر شوند در آب بجوشند. مدت زمان جوشیدن می‌تواند 30 دقیقه تا 2 ساعت باشد. این مدت زمان به حبوبات و میزان تازگی آنها بستگی دارد. اگر عجله دارید ترفندی برای خیساندن وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید فرایند پخت را سریع‌تر کنید.

نکات

اگر حبوبات شما برای مدت طولانی در بوفه‌ی آشپزخانه بوده‌اند بهتر است هنگام پخت برای هر 450 گرم (حبوبات) یک چهارم قاشق چای‌خوری جوش شیرین به آب قابلمه اضافه کنید. جوش شیرین موجب نرم‌شدن حبوبات می‌شود.

برای راحتی کار خود مقدار بیشتری حبوبات بپزید، سپس آنها را جدا جدا در شیشه‌های کوچک مخصوص فریزکردن بریزید و در فریزر قرار دهید. هرگاه به یک قوطی کنسرو حبوبات نیاز داشتید یکی از شیشه‌های فریزشده را از فریزر بیرون آورید و آن را در مایکروویو قرار دهید تا یخ آن باز شود یا می‌توانید یک شب قبل از مصرف، شیشه‌ی حبوبات یخ‌زده را در یخچال بگذارید تا یخ آنها آرام‌آرام باز شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 2 و 8 برابر است با؟