بخارپز کردن سبزیجات بدون استفاده از بخارپز

توسط PMT

بخارپز کردن آرام باعث می‌شود غذا رطوبت، طعم طبیعی و مواد غذایی‌اش را حذف کند. از این روش برای پختن غذاهای متنوعی مثل سبزیجات، گوشت و ماهی، دامپلینگ و حتی تخم‌مرغ استفاده می‌شود. با این وضعیت، حتما نیازی نیست برای نتیجه بهتر حتما از پخارپز استفاده کنید؛ خوبی این دستگاه پخارپز کردن چند غذا در کنار هم است، پس اگر فقط با یک نوع ماده غذایی سر‌و‌کار دارید، نیازی به دستگاه بخار‌پز نیست.

صرف‌نظر از روش‌های مورد استفاده، باید نکاتی را به یاد داشته باشید. اول، هیچ وقت بیش از حد ظرفیت مواد غذایی در پخارپز قرار ندهید. اینکار باعث می‌شود غذا یا بیش از حد بپزد یا تقریباً خام باشد. دوم، بعد از به‌جوش آمدن آب مواد غذایی را داخل دستگاه قرار دهید. گرم شدن غذا همراه آب باعث می‌شود زمان بیشتری تلف شد و غذا به شکل یکسان پخته نشود. با توجه به این تکان پایه، بیایید روش‌های بخارپز کردن مواد غذایی را بدون استفاده از دستگاه بخارپز بررسی کنیم.

الک یا صافی

صرف‌نطر از روشی که قصد استفاده دارید، باید ظرف شما در برابر گرما مقاوم باشد و برای پخت یکسان غذا رسانای گرما باشد و در حین پخت، از هم متلاشی نشود. با نظر داشتن این موارد در کنار هم باعث می‌شود استفاده از الک یا صافی گزینه طبیعی شما باشد. فقط کافی است مطمئن شوید ظرف شما از کیفیت مناسب برخوردار باشد؛ باید به‌اندازه کافی برای در برگرفتن الک یا صافی بزرگ باشد، و عمق آن هم به‌اندازه‌ای باشد که آب با سبزیجات تماس نگیرد. با این روش، خیلی راحت می‌توانید غذایی خوشمزه تهیه کنید.

فویل آلومینیومی، دو طرفه

فویل آلومینیومی مثل معجزه است. منعطف، قابلیت استفاده دوباره و رسانای گرمای عالی است. برای بخارپز کردن مواد در فویل، آن را به شکل سه پایه یا با سوراخ کردن آن چیزی مثل صافی موقت درست کنید. اگر در فکر این هستید که طور سه پایه بسازید، طوری آن را درست کنید که قرار باشد حائل میان گرمای مستقیم باشد. هنگام آشپزی، این حائل می‌تواند شبکه‌ای باشد که روی اجاق گاز قرار گرفته است.

برای ساختن سه پایه آلومینیومی، سی تا شصت سانت از فویل را ببرید و آن را به شکل دونات درآوردید. سپس آن را روی ماهیتابه بر روی اجاق گاز قرار دهید، و بعد از جوش آمدن آب، سبزیجات را درون ظرف عایق گرما بریزید و روی سه پایه قرار دهید.

برای درست کردن صافی با فویل، مقداری را ببرید که بتواند تمام ماهیتابه‌تان را بپوشاند، و فضای کافی برای ایجاد فرورفتگی فویل و محکم کردنش در کناره‌های ماهیتابه وجود داشته باشد. سپس، لایه دیگری اضافه کنید تا محکم شود، چند سوراخ روی آن درست کنید و سبزیجات را بخارپز کنید. به‌خاطر داشته باشید در این روش از فویل زیادی استفاده می‌شود، برای همین بهتر است فقط زمانی که واقعا نیاز است استفاده شود.

توری

از توری‌هایی که برای خنک کردن مواد غذای پخته‌تان استفاده می‌کنید می‌توان هنگام نیاز برای بخارپز کردن راحت نیز استفاده کرد، ولی باید تمیز باشند، چون می‌خواهیم برای سبزیجات از آن استفاده کنیم. این روشی کاملا راحت است و فقط به ماهیتابه معمولی (هر چه پهن‌تر بهتر) برای جوشاندن آب و توری نیاز دارد. مثل تمام روش‌های بخارپزی، حتما در روی غذا بگذارید تا بخار کاملا همه جا به گردش درآید. البته که نمی‌توان بین در و ماهیتابه را کاملا محکم بست، اما نتیجه کار خراب در نمی‌آید. از این روش می‌توانید برای بخارپز کردن سبزیجات نرم و داشتن غذایی گرم، مثل سالاد کاله یا پنیر آبی و مغز گردو، استفاده کنید.

مایکروفر

مایکروفر غذا را سریع می‌پزد و برای غذاهای راحت گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود. و اینکه امتحانش را برای بخارپز کردن سبزیجات پس داده است. در مورد سبزیجات سفت مثل سیب‌زمینی، آن‌ها را یکسان برش دهید و درون ظرف مخصوص مایکروفر قرار دهید. سپس یکی الی دو قاشق غذاخوری آب به ظرف اضافه کنید، در مخصوص را روی ظرف قرار دهید و شش تا هشت دقیقه در مایکروفر بپزید.

این روش برای غذاهایی بسیار مناسب است که لایه‌ای پوشیده دارند یا مثل سالاد سیب‌زمینی مخلوط هستند. برای سبزیجات نرم‌تر مثل لوبیا سبز، از همین روش استفاده کنید فقط بین 3 الی 5 دقیقه آن‌ها را بپزید. صرف‌نظر از غذایی که بخارپز می‌کنید، مایکروفر را مرتب خاموش کنید تا مطمئن شد غذا بیش از حد نپخته است.

نیم‌پز کردن

نیم‌پز کردن جزو روش‌های بخارپز کردن نیست، اما اگر تجهیزات کم در آشپزخانه دارید گزینه‌ای عالی است. برای نیم‌پز کردن سبزیجات، ظرفی را انتخاب کنید که اجازه دهد سبزیجات هنگام پخته شدن آزادانه در ظرف بچرخند. سپس، ظرف را با آب شور (یک فنجان در هر چهار لیتر) پر کنید تا سریع‌تر جوش بیاید. در این بین، ظرف آب سردی آماده کنید تا پس از نیم‌پز شدن، سبزیجات دچار شوک شوند (سریع باعث می‌شود فرآیند پخته شدن متوقف شود). غالب سبزیجات قبل از اینکه شوک به آن‌ها وارد شود فقط کافی است بین یک الی سه دقیقه پخته شوند، اما اگر قصد شوک دادن ندارید، سبزیجات را اندکی زودتر بیرون بیاورید، چون همچنان تا چند لحظه به پخته شدن ادامه می‌دهند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 4 را با هم جمع نمایید.