مزایای جوانه‌ی حبوبات و دانه‌ها

توسط PMT

مزایای جوانه‌ی حبوبات و دانه‌ها

منظور از «سبز کردن جوانه»، فرایند جوانه زدن دانه‌ها، آجیل، یا حتی انواع لوبیا و غلاتی مانند جو یا کوینوا است تا رشد کنند و به گیاه تبدیل شوند. زمانی که از تهیه‌ی جوانه در آشپزخانه صحبت می‌شود، یعنی معمولاً دانه‌ها را به‌مدت کافی خیس کنیم تا نیش بزنند - در اصل، همان جوانه!

درباره‌ی جوانه‌ها، جوانه‌ی آجیل، و دانه‌ها

سبز کردن انواع آجیل، دانه، لوبیا، و غلات خام، یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های تأمین یک مشت مواد مغذی برای بدن است. مخصوصاً آجیل و دانه‌های خام به‌طور طبیعی حاوی بسیاری از مواد مغذی آماده‌ هستند، بنابراین با جوانه‌ زدن، خواص تغذیه‌ای آنها درست چند برابر می‌شود.

بهترین روشِ پذیرایی از خود، با جوانه‌ها این است که خودتان آنها را سبز کنید، تا هم تروتازه باشند و هم در زمان کوتاهِ انتقال از ظرف تهیه‌ی جوانه به یخچال از ارزش غذایی آنها کم ‌نشود. اگر جوانه‌های آماده شده را در دمای اتاق نگه‌ داریم، طی یک ساعت کم‌کم ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد. خوشبختانه، تهیه‌ی جوانه کاری بسیار ساده و کم هزینه‌ است.

چگونگی تأثیر جوانه‌

با خیساندن و آب‌کشی، مهارکننده‌های آنزیمِ دانه‌ از آن‌ جدا می‌شود و دانه کم‌کم جوانه می‌زند. در این فرایند، همه‌ی مواد مغذی موجود در دانه به ساده‌ترین عناصر سازنده تجزیه می‌شود. پروتئین‌ها به اسیدهای آمینه‌ی مجزا تبدیل می‌گردد، و نشاسته به‌عنوان کربوهیدراتی پیچیده به کربوهیدرات‌های ساده‌تر تجزیه می‌شود. در این اثنا، گیاه با تکثیر محتویات مغذی خود، آماده‌ی تبدیل شدن به درخت یا گیاهی با رشد کامل می‌شود. این امر باعث تولید غذایی سرشار از فیبر، ویتامین، مواد معدنی، همچنین پروتئین، و گاهی حتی اسیدهای چرب ضروری می‌شود.

چرا جوانه این‌قدر سلامتی‌بخش است؟

جوانه‌ها مخصوصاً برای کسانی که رژیم خام‌خواری دارند فوق‌العاده مغذی است. مطالعات سطح قابل توجهی از ویتامین‌های B، و نیز C، E، و A را تا شش برابر مقدار اولیه نشان می‌دهد. و شواهد علمی زیادی دال بر افزایش پروتئين، فیبر، و اسیدهای چرب ضروری به‌ویژه در جوانه‌ی جو وجود دارد. جوانه‌ها منبع بسیار خوبی از مواد مغذی سهل‌الهضم تقریباً برای همه‌ی اشخاص است، به‌خصوص برای گیاه‌خوارانی که محصولات لبنی و تخم مرغ هم مصرف می‌کنند و گیاه‌خواران محض، و تمام افرادی که رژیم خام‌خواری و دغدغه‌ی پروتئین دارند.

بعضی از مردم به‌خاطر فرایند تجزیه در مرحله‌ی جوانه‌زنی، به جوانه‌ها غذای «پیش‌هضم» می‌گویند. این امر باعث هضم بسیار سریع‌تر جوانه‌ها نسبت به دانه، لوبیا، آجیل، یا غلات می‌شود. افزایش مقدار آنزیم، عامل دیگری است که به بهبود هضم‌شان کمک می‌کند. جوانه‌ها را با هر غذایی می‌توان میل کرد تا هم به فرایند هضم، و هم پمپاژ مواد مغذی زنده و خام از طریق خون کمک کند.

نحوه‌ی استفاده از جوانه‌ها

یکی از راه‌های بدیهیِ اضافه کردن جوانه به برنامه‌ی غذایی این است که دفعه‌ی بعد، یک مشت جوانه با سالاد سبزیجات تازه مخلوط کنید. البته می‌توانید داخل ساندویچ یا نان تورتیلا هم بگذارید، مشتی جوانه به سالاد ماکارانی سرد یا سالاد لوبیا اضافه نمایید، و یا حتی می‌توانید به‌اندازه‌ی یک مشت کوچک در هر اسموتی خانگی یا هرچیز دیگری بریزید که باید مخلوط شود.

آیا حُمُّص یا هوموس درست می‌کنید؟ مقداری جوانه یا مثلاً جوانه‌ی لوبیا در آن بریزید. نه‌تنها کسی حتی متوجه مزه‌ی آن نخواهد شد، بلکه خواص این غذای طبیعتاً بسیار سالم را چند برابر می‌کنید!

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 6 و 6 را محاسبه نمایید.