سیب‌زمینی‌های جوانه‌ زده و ایمنی غذایی

توسط PMT

مواجهه با سیب‌زمینی‌های جوانه ‌زده در وسط فرایند تهیه شام واقعاً کلافه‌کننده است. البته مصرف سیب‌زمینی جوانه زده هم ایمن است، درصورتیکه که سفت و جوانه‌های آن کوچک باشد و خیلی پلاسیده نباشد. با این حال ممکن است که جوانه‌های سیب‌زمینی سمی باشند به همین دلیل باید آنها را جدا کرده و اطمینان حاصل کنید که سیب‌زمینی خیلی کهنه نباشد.

ایمنی غذایی

سیب‌زمینی جوانه زده اما سفت کماکان بیشتر مواد مغذی خود را حفظ می‌کند. هنگامی که سیب‌زمینی جوانه می‌زند، نشاسته را به قند تبدیل می‌کند تا گیاه جدید سیب‌زمینی که از محل جوانه‌ها رشد خواهد کرد از قند تغذیه کند. در ابتدای این فرایند، نقاط اطراف چشم‌ها نرم می‌شوند که حالا از این نقاط جوانه بیرون زده‌اند. خیلی ساده، جوانه‌ها و نقاط نرم را از سیب زمینی جدا کرده و از آن استفاده کنید.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

با پیشرفت روند جوانه زدن، سیب‌زمینی پلاسیده می‌شود چون نشاسته بیشتری تبدیل به قند و توسط جوانه‌های در حال رشد مصرف می‌شود. سیب زمین چروک، پلاسیده و جوانه زده بیشتر مواد مغذی خود را از دست داده است و طعم خیلی خوبی نخواهد داشت. از مصرف سیب‌زمینی چروک و پلاسیده اجتناب کنید.

سموم

سولانین و چاکونین دو نوع از سموم طبیعی معروف به گلیکوآلکالوئید هستند که در گیاه سیب زمینی وجود دارند. این سموم بیشتر در چشم‌ها، جوانه‌ها و پوست سیب زمینی متمرکز هستند تا در سایر نقاط آن. این ترکیبات برای انسان سمی است و منجر به بروز سردرد، حالت تهوع و عوارض گوارشی می‌شود. البته اگر چشم‌ها، جوانه‌ها و پوست سیب‌زمینی را جدا کنید بعید است که سموم آن شما را اذیت کند. علاوه بر این، اگر سیب زمینی پوست سبز داشته باشد حتماً قبل از مصرف پوست آنرا بکنید.

اجازه ندهید که این هشدار شما را از سیب‌زمینی بترساند چون باید مقادیر زیادی جوانه و پوست سبز سیب زمینی بخورید تا بیمار شوید.

چگونگی پیشگیری از جوانه زدن

ضروری است که سیب‌زمینی را برای مدت زمان طولانی در جای خنک، تاریک و خشک نگهداری کنید. سیب زمینی را در کنار پیاز نگهداری نکنید چون سریع‌تر جوانه خواهد زد.

کشاورزان سیب‌زمینی به روش‌های مختلف از جوانه زدن سیب‌زمینی‌های خود جلوگیری می‌کنند. اگر سیب زمینی ارگانیک بخرید یا خودتان پروش دهید، با عمل به چند توصیه می‌توانید دوام سیب زمینی را چند هفته یا حتی چند ماه افزایش دهید:

  • اگر تمایل به خرید عمده سیب زمینی یا پروش آن دارید، نوعی را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری دارد.
  • بر اساس یک قانون کلی، سیب زمینی‌هایی که دیرهنگام برداشت می‌شوند ماندگاری بیشتری دارند. از سیب‌زمینی‌های ایرلوم استفاده کنید که ثابت شده ماندگاری بالا دارند.
  • سیب‌زمینی‌های خانگی باید در فضای باز خشک شوند تا بتوان برای طولانی مدت از آنها نگهداری کرد. اگر این مرحله ساده را حذف کنید آنگاه ماندگاری سیب زمینی کاهش خواهد یافت.
  • با آنکه بدیهی به نظر می‌رسد اما باید بدانید که ماندگاری سیب زمینی‌یی که سالم نباشد کوتاه است. پس سیب‌زمینی‌های مرغوب را خوب نگهداری کنید و اینگونه بعید است که زودهنگام جوانه بزنند یا فاسد شوند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 4 و 3 را با هم جمع نمایید.