رزماری چیست؟ خواص و کاربردهای آشپزی

توسط PMT

رزماری گیاهی معطر است که بعنوان چاشنی در غذاهای متنوعی مانند انواع سوپ، کَسِرول، سالاد و خورش استفاده می‌شود. رزماری معمولا در طبخ مرغ و انواع دیگر گوشت پرندگان، گوشت بَرّه، استیک و ماهی و به‌ویژه ماهی‌های چرب به‌کار گرفته می‌شود. همچنین ترکیب این گیاه با حبوبات، قارچ‌، پیاز، نخودسبز، سیب‌زمینی و اسفناچ بسیار مناسب است.

رزماری دارای تاریخچه‌ای طولانی در پخت‌وپز و مصارف طِبّی است. این گیاه به‌صورت بوته‌ای، با ساقه‌‌ای چوبی، برگ‌هایِ سوزنیِ کوتاهِ کاجی‌شکل و در رنگ‌های سفید، صورتی، بنفش یا آبی می‌روید. گرچه از لحاظ شکل و بو با کاج شباهت دارد، اما رزماری، مانند مریم‌گلی و نعناع، در خانواده‌ی گیاهی نعنائیان دسته‌بندی می‌شود. رزماری در تمام فصول سال سبزرنگ باقی می‌ماند و به‌دلیل مقاومتش در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت، معمولا بعنوان بوته‌های تزئینی پرورش داده می‌شود.

تازه یا خشک؟

رزماری پس از خشک‌شدن طعم خود را حفظ می‌کند، زیرا این گیاه به‌طور کلی، حتی اگر تازه باشد، رطوبت و آب کمی در خود نگه می‌دارد. معمولا برگ‌ رزماریِ خشک‌شده بافتی سفت دارد و ممکن است لازم باشد آن را خرد یا لِه و سپس به غذایتان اضافه کنید.

مزه آن چطور است؟

طعم رزماری را معمولا شبیه به مزه کاج، درخت {جنگل}، تند و گَس، فلفلی و لیمویی و صَمغ‌دار توصیف کرده‌اند. همچنین رگه‌هایی از عطر مریم‌گلی، مرکبات و نعناع در آن وجود دارد.

آشپزی با رزماری

شاخه‌های رزماری تازه را در آب سرد بشویید و با حوله یا دستمالی خشک کنید. در دستورالعمل‌های آشپزی معمولا همه‌ی برگ‌ها موردنیازند که به‌راحتی نیز از شاخه جدا می‌شوند. ممکن است خودِ شاخه‌ها در طبخ خورش و غذاهای گوشتی بکار رود.

رزماری در اکثر موارد برای طعم‌دارکردن گوشت و به‌ویژه گوشت بَرّه و مرغ استفاده می‌شود. رزماریِ خردشده می‌تواند به خمیر نان یا بیسکوئیت اضافه شود که عطر آن هنگام پختن خواهد پیچید. سیب‌زمینی، لوبیا و عدس نیز با رزماری ترکیب خوبی می‌شوند. البته عطر و طعم این گیاه می‌تواند شدید باشد و به همین دلیل معمولا به مقدار کم به‌کار می‌رود

از آنجایی که رزماری در هر دو حالتِ تازه و خشک بافتی سفت و سوزنی‌کاجی دارد، آن را معمولا پیش از اضافه‌کردن به غذای درحال پخت خرد یا با هاون لِه می‌کنند. شاخه‌ی این گیاه نیز می‌تواند با سوپ یا خورش طبخ، و پیش از سِرو، از داخل ظرف خارج شود.

برای کَندَنِ برگ‌های رزماری امی‌توانید به‌سادگی ابتدای شاخه‌ی آن را محکم با انگشتانتان بگیرید و به‌جهت انتهای آن یا برعکس برگ‌ها بکشید. سپس معمولا برگ‌ها را خرد می‌کنند تا هنگام جویدنِ غذا زیر دندان نیاید.

رزماری و دیگر گیاهان را می‌توان برای طعم‌دارکردن پنیر یا روغن‌زیتون به‌کار برد. ترکیبِ جالبِ رزماری و روغن‌زیتون در تولید انواع چیپس، کلوچه و پنیرهای نرم نیز راه یافته است. همچنین این گیاه با فلفل‌سیاه به ترکیب محبوبی تبدیل شده‌ است.

جایگزین

رزماری طعم منحصربه‌فردی دارد و به همین دلیل استفاده از گیاهان دیگر بعنوان جایگزین نمی‌تواند طعمی مشابه آن ایجاد کند. بااین‌حال، گیاهانی مانند آویشن، مریم‌گلی، مرزنگوش، مرزه و ترخون را می‌توان بعنوان جایگزین رزماری استفاده کرد. البته باید توجه داشت که اگر نیاز به رزماری تازه یا خشک داشتید، جایگزین آن را نیز به همان شکل به‌کار ببرید.

گاهی ممکن است به جای رزماری تازه بخواهید از خشک‌شده‌ی آن استفاده کنید، و یا برعکس. توجه داشته باشید که یک قاشق چای‌خوری از رزماریِ خشک با یک قاشق غذاخوریِ تازه‌یِ آن برابر است. همچنین خشک‌شده‌یِ این گیاه بایستی در ابتدای مرحله‌ی طبخ افزوده شود، اما رزماری تازه از ابتدا تا انتهای فرآیند پخت در غذا باقی می‌ماند.

نگهداری

رزماری تازه بایستی در ظروف پلاستیکی با دستمالی مرطوب در یخچال نگهداری شود که حدود یک هفته سالم می‌ماند. رزماری خشک نیز بایستی در ظروف دربسته و به‌دور از حرارت یا رطوبت نگهداری شود که دراین‌صورت تا حدود شش ماه عطر خود را حفظ خواهد کرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 7 و 5 برابر است با؟