کلم قرمز چیست؟

توسط PMT

کلم قرمز نوعی از کلم است که شبیه همتای سفیدش است، و تفاوت اصلی‌اش در برگ‌های خیره‌کننده‌ی بنفش یا ارغوانی متمایل به قرمزش است. طعم آن با تفاوت‌هایی ظریف، تقریباً شبیه به کلم سفید است و می‌توانید آن را مثل کلم سفید، به شکل خام یا پخته مصرف کنید.

کلم قرمز یکی از اعضای خانواده‌ی کلم‌ها است و سر گرد و محکم و برگ‌های براق به رنگ ارغوانی یا بنفش دارد. به بیان دقیق‌تر کلم قرمز از خانواده‌ی بروکلی، گل‌کلم، کلم بروکسل، و کلم‌برگ است. این گیاه در تمام طول سال در دسترس است.

کلم قرمز را می‌توانید به شکل خام در سالادها یا سالادهای کلم استفاده کنید، و یا به روش‌های تفت دادن، جوشاندن به آرامی، یا تفت آبپز کردن، پخته و استفاده کنید. همچنین اغلب این کلم را برای تهیه‌ی کلم‌ترش، ترش می‌کنند. کلم‌ترش، یا «کلم آبی»، غذایی محبوب در سراسر آلمان است که با جوشاندن کلم قرمز همراه با موادی مثل سیب، سرکه، سیر، شکر، دانه‌ی زیره، و ادویه‌های دیگر تهیه می‌شود و به عنوان مخلفات در کنار گوشت خوک و سوسیس سرو می‌شود.

رنگ قرمز کلم قرمز از نوعی رنگدانه‌ی گیاهی به نام آنتوسیانین می‌آید، که همان ترکیبی است که باعث قرمز شدن برگ‌ها در فصل پاییز می‌شود.

روش مصرف کلم قرمز

کلم قرمز را بیشتر به شکل خام مصرف می‌کنند، به‌خصوص در سالادها و سالادهای کلم، اگرچه پخت آن هم رایج است. روش‌های معمول پخت کلم قرمز عبارتند از تفت دادن، سرخ کردن و هم زدن همزمان، به آرامی جوشاندن، و تفت آبپز کردن. کلم قرمز وقتی در فر پخته می‌شود طعم ویژه‌ای دارد، چرا که در این روش پخت، به دلیل کاراملی شدن کربوهیدرات‌ها، کمی از مزه‌ی شیرینی آن بیرون کشیده می‌شود.

کلم قرمز به خوبی با طعم‌های ترش و شیرین، مانند سیب و مرکبات جور می‌شود و به شکلی ویژه با همه‌ی انواع غذاهای حاوی گوشت خوک هم‌خوانی دارد. ادویه‌هایی مثل دارچین، میخک، جوزهندی، و توت درخت عرعر هم مکمل طعم آن هستند.

یکی از عواملی که باید هنگام پخت کلم قرمز در نظر گرفته شود این است که بسته به نوع مایعی که کلم در آن پخته می‌شود، ممکن است رنگش تغییر کند. مایعات اسیدی به حفظ رنگ قرمز این کلم کمک می‌کنند، در حالی که مایعات خنثی‌ مانند آب ساده ممکن است رنگش را به ارغوانی تیره یا رنگی مایل به آبی تغییر دهند. به همین دلیل است که کلم قرمز را اغلب در کنار سیب استفاده می‌کنند، اگرچه آب لیمو، سرکه، یا شراب هم انتخاب‌های خوبی هستند. هنگامی که کلم قرمز را در آب ساده می‌پزید و به رنگ آبی در‌می‌آید، اضافه کردن یک ماده‌ی اسیدی اغلب رنگ اصلی آن را برمی‌گرداند.

همچنین توجه داشته باشید که رنگ قرمز قطعاً به سایر غذاها هم وارد خواهد شد، پس شاید بخواهید این نکته را زمان تصمیم‌گیری در مورد روش پخت کلم قرمز در نظر بگیرید.

برای آماده کردن کلم قرمز برای سالاد یا سالاد کلم، آن را با یک چاقوی تیز از قسمت ریشه به دو قسمت تقسیم کنید، و بعد مغز آن را از هر دو طرف جدا کنید. سپس آن را به شکل عادی، یا با هر ضخامتی که دوست دارید به شکل رشته رشته خرد کنید.

ارزش غذایی کلم قرمز

یک وعده‌ی 100 گرمی کلم قرمز خام از حدود 90 درصد آب تشکیل شده است. این مقدار کلم قرمز 31 کالری، 1 گرم پروتئین، 7 گرم کربوهیدرات، و 2 گرم فیبر رژیمی دارد و منبع ویتامین سی و ویتامین کا است.

دستورپخت‌های کلم قرمز

کلم قرمز را می‌توان به روش‌های متفاوتی مصرف کرد، هم به عنوان مخلفات در کنار غذا یا به عنوان یکی از مواد سالاد، یا به عنوان دورچین برای گوشت خوک یا مرغ. اینجا نمونه‌هایی از دستورهای آماده‌سازی کلم قرمز شامل آماده کردن آن به شکل خام، آب‌پز، و ترشی را می‎بینید.

نگهداری

یک کلم قرمز کامل را می‌توان پیش از برش زدن در کشوی جامیوه‌ای یخچال بدون بسته‌بندی به مدت دوهفته تا دوماه نگه‌داشت. پس از برش زدن کلم قرمز، آن را محکم بپیچید و در کشوی جامیوه‌ای یخچال نگه‌دارید و طی دو یا سه روز مصرف کنید. تا زمانی که قصد استفاده از کلم قرمز را ندارید، آن را نشویید، زیرا ممکن است رطوبت سرعت فاسد شدن را افزایش دهد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 3 و 8 برابر است با؟