طرز تهیه راتاتویی

توسط PMT

راتاتوی یک غذای سنتی فرانسوی است که با سبزیجات پخته می‌شود. ریشه این غذا به نیس بازمی‌گردد. راتاتوی تا حد زیادی به غذای ایرانیِ یتیمچه شباهت دارد. راتاتوی از اواخر قرن هجدهم، در فرانسه، صرفا به حالت یک خورشت ساده پخت می‌شد. ولی در راتاتوی مدرن - گوجه فرنگی همراه با سیر، سیب، پیاز، کدو سبز، بادمجان، فلفل دلمه، رازیانه و یا برگ های خاردار و آویشن، و یا ترکیبی از گیاهان سبز مانند گیاهان دو پرونس پخته و سرو می‌شود.

۱- با بادمجان تازه، گوجه فرنگی و سایر سبزیجات شروع کنید

راتاتویی یک خوراک سبزیجات خوشمزه مربوط به یکی ازروستاهای فرانسه است که از بادمجان، گوجه فرنگی و کدو سبز تهیه می‌شود. این خوارک با گوشت گاو، بره، مرغ و حتی ماهی سازگار است. همچنین می‌تواند وعده غذایی دلچسبی باشد که در کنار برنج یا کوسکوس سرو شود.

علاوه بر بادمجان، گوجه فرنگی و کدو سبز، بعضی از راتاتویی‌ها مانند این مورد - کدو حلوایی زرد، فلفل دلمه‌ای قرمز و زرد، پیاز قرمز و سیر هم در ترکیباتشان دارند. همچنین به آب سبزیجات یا مایع دیگری برای کمک به نرم شدن سبزیجات و پخت خورشتی با غلظت مناسب نیاز خواهید داشت و همین طور گیاهانی برای چاشنی که در انتها برای عطر و طعم بیشتر به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

۲- همه سبزیجات را در یک قالب بزرگ خرد کنید

ماده اولیه اصلی در راتاتویی بادمجان است، و با اینکه ما این دستور را به سبک روستایی آماده می‌کنیم ممکن است شما بخواهید بادمجان را پوست بگیرید چون ممکن است پوستش سفت باشد. اما تصمیم اینکه بادمجان را پوست بکنید به خودتان بستگی دارد چون دستور این غذا در هر صورت خوشمزه خواهد بود.

راتاتویی ایجاب می‌کند که سبزی‌ها را در یک قالب بزرگ برش بزنید. این قالب بزرگ مکعبی تقریبا ۴/۳ اینچ از هر جهت است، اما از آنجا که راتاتویی یک بشقاب روستایی است، لازم نیست برش‌ها خیلی دقیق باشند. با این حال، ممکن است تقویت مهارت‌های خرد کردن پیاز و یادگیری اینکه چطور فلفل دلمه‌ای را هسته گیری و خرد کنید.

گوجه فرنگی‌ها رطوبت زیادی در خود دارند، اما دانه‌های زیادی هم دارند. بنابراین هنگامی که گوجه فرنگی‌ها را خرد می‌کنید تا آن‌ها را بچینید، ممکن است بخواهید آب و دانه‌هایش را در یک کاسه کوچک فشار دهید. سپس، آن را از صافی عبور دهید و آب گوجه فرنگی را نگه دارید تا همراه با آب سبزیجات در راتاتویی ترکیب کنید.

۳- پیاز و سیر را بپزید

اولین سبزیجاتی که باید پخته شوند پیاز و سیر هستند. یک یا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون (بسته به میزان سبزیجات) را در یک ماهیتابه که کف آن سنگین است گرم کرده و پیازها را در آن تفت دهید تا زمانی‌ که به آرامی بعد از 5 دقیقه کمی شفاف شوند. سیر را اضافه کنید و به تفت دادن برای یک تا دو دقیقه دیگر ادامه دهید. دقت کنید که سیر نسوزد.

۴- کدو سبز و کدو حلوایی زرد را اضافه کنید

کدو سبز و کدو حلوایی زرد نسبت به بادمجان و گوجه فرنگی‌ها مدت زمان بیشتری برای پخت نیاز دارند، بنابراین در این مرحله آن‌ها را اضافه کنید. برای 3 تا 4 دقیقه آن‌ها را تفت دهید تا نرم شوند.

۵- بادمجان خرد شده را اضافه کنید

اکنون نوبت ماده اصلی است. بادمجان خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و 4 تا 5 دقیقه آن را بپزید، گاهی هم بزنید تا با سایر سبزیجات ترکیب شود.

۶- فلفل‌ها را اضافه کنید

فلفل دلمه‌ای‌های قرمز و زرد به راتاتویی رنگ و شیرینی اضافه می‌کنند. آن‌ها را به ماهیتابه اضافه کرده و با سایر سبزیجات حدود 3 تا 4 دقیقه تفت دهید.

۷- گوجه فرنگی‌ها را اضافه کنید

گوجه فرنگی‌ها علاوه بر افزودن رنگ بیشتر رطوبت زیادی را به راتاتویی اضافه می‌کنند، همچنین مقداری اسیدیته ملایم. گوجه فرنگی‌های خرد شده را اضافه کنید و چند دقیقه بپزید، و هم بزنید تا با سایر سبزیجات ترکیب شوند.

۸- آب سبزیجات یا سایر مایعات را اضافه کنید

اکنون زمانی است که اگر می‌خواهید می‌توانید آب سبزیجات یا آب گوجه فرنگی را اضافه کنید. فقط مقدار چند قاشق غذاخوری تا حدود ۴/۱ فنجان مایعات نیاز دارید، بنابراین با میزان کمی شروع کنید. هم بزنید تا ترکیب شود و غلظت مواد را در نظر بگیرید تا رطوبت کافی داشته باشد اگر خیلی خشک است (کمی مایع بیشتری اضافه کنید) . سپس در آن را ببندید و به مدت 10 تا 15 دقیقه بپزید.

۹- گیاهان و ادویه‌ها را اضافه کنید

کمی پونه کوهی، ریحان یا آویشن تازه یا حتی خشک شده افزودنی خوبی برای راتاتویی است. همچنین چاشنی نمک تصفیه شده را فراموش نکنید که طعم طبیعی مواد اولیه آزاد می‌کند. یک دقیقه دیگر هم مواد را بپزید تا چاشنی‌ها و سایر طعم‌ها با هم ترکیب شوند، سپس از روی حرارت بردارید.

۱۰- راتاتویی آماده شده

راتاتویی را همراه با گوشت بره، گاو یا مرغ، یا حتی به تنهایی روی برنج یا کوسکوس میل کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 8 را محاسبه نمایید.