روش صحیح نگهداری از تابه‌ها و قابلمه‌ها

توسط PMT

همین حالا عادت تلنبارکردن ظروف روی هم را ترک کنید. روش نگهداری تابه‌ها و قابلمه‌ها بسیار اهمیت دارد. اگر مثل اغلب مردم هستید، راه آسان انتخاب می‌کنید. روش آسان گذاشتن ظروف داخل هم و قراردادن در طبقات کابینت است. اما این روش بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. چرا؟ زیرا با این شیوه به ظروف خود تا حد زیادی آسیب می‌زنید. ضربه و ساییدگی که از قرارگرفتن ظروف داخل هم ایجاد می‌شوند می‌تواند موجب خراشیدگی و خوردگی کف تابه‌ها و قابلمه‌ها شود. به‌علاوه اینکه، با گذاشتن ظروف داخل هم، پیداکردن هرکدام از آنها دشوار می‌شود. این روش غلط را کنار بگذارید و از یکی از شیوه‌های زیر برای سازمان‌دهی و طبقه‌بندی ظروف آشپزخانه به شیوه صحیح استفاده کنید.

ردیف‌های قابلمه

اگر آشپزخانه شما به اندازه کافی بزرگ است، می‌توانید از آویزان کردن آنها در یک ردیف استفاده کنید. این روش در ابعاد و اندازه‌های مختلف قابل اجراست. همه آنها طراحی اجزای مشابهی دارند، یک ردیف فلزی بلند با قلاب‌هایی که با فاصله مشخص برروی آن نصب شده‌اند. بسیاری از تابه‌ها برای این قلاب‌ها سوراخ‌های معینی دارند. حتی بزرگترین قابلمه‌های موجود در بازار نیز دست‌های محکمی برای آویزان‌شدن دارند. این ردیف از قابلمه‌ها به شما کمک می‌کند که به سادگی قابلمه مورد نظرتان را انتخاب کنید. آویزان شدن تابه‌ها و قابلمه‌ها به این روش خطر خراشیدگی و خوردگی کف آنها را نیز کاهش می‌دهد زیرا به اندازه کافی بین ظروف مختلف فضا وجوددارد.

علاوه بر آن، تمام تابه‌ها به این روش در دسترس بوده و به سادگی می‌توان هرکدام را انتخاب نمود. مناسب‌ترین نقاط برای قرارگیری ردیف قابلمه‌ها روی جزیره آشپزخانه یا برروی دیوار بالای سینک ظرفشویی است.

مزایا: ردیف قابلمه‌ها به فضای نگهداری آشپزخانه شما اضافه می‌کند.

معایب: باتوجه به وزن زیادی که روی این ردیف وارد می‌شود باید اتصال آن با دیوار محکم باشد و ترجیحاً به کمک قلاب به داخل سقف وصل شوند.

صفحات سوراخ‌دار دیواری

آشپزخانه با وجود اهمیتش فضای کمی دارد؟ روش دیگر استفاده از صفحاتی است که روی آنها سوراخ‌های متعدد بوده و برروی دیوار نصب می‌شوند. این صفحات به‌طور خاص قطعات مسطحی هستند که از جنس چوب یا فلز ساخته شده و سوراخ‌های متعددی روی آن قراردارد. قلاب‌های خاصی وجوددارند که داخل این سوراخ‌ها شده و می‌توان ابزار آشپزخانه را به آنها آویزان کرد. این صفحات به‌سادگی دیوارهایی از آشپزخانه را که بدون استفاده هستند به فضای مفیدی برای ابزارها، قابلمه‌ها و تابه‌ها تبدیل می‌کند. این روش برای اغلب افراد مناسب بوده و هست.

مزایا: صفحات سوراخ‌دار فضای مناسبی را برای آویزان کردن بسیاری از قابلمه‌ها، تابه‌ها، درپوش‌ها و ابزارها فراهم می‌کند.

معایب: این روش نیاز به فضای نسبتاً بزرگی از دیوار دارد.

محافظ تابه:

اگر بین تابه‌ها و قابلمه‌ها از محافظ استفاده کنید می‌توانید مثل سابق آنها را روی هم انباشته کنید. یک روش آن است که از دستمال‌های حوله‌ای یا دستمال مخصوص ظروف استفاده کنید و ظروف را روی هم قراردهید. همچنین محافظ‌هایی هستند که به‌منظور قرارگیری بین ظروف طراحی و ساخته می‌شوند. این محصولات پدهای اسفنجی دارند و در زیر آنها بخش‌هایی وجوددارد که مثل ترمز عمل کرده و از لغزش و سرخردن ظروف روی هم جلوگیری می‌کند. این محافظ‌ها مانند لایه‌هایی عمل می‌کنند که خطر ضربه و خراشیدگی را کم می‌کند.

مزایا: استفاده آسانی دارند و می‌توان آنها را از وسایل موجود در آشپزخانه نیز تهیه کرد.

معایب: هنوز هم باید این ظروف داخل قفسه‌های کابینت قراربگیرند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 7 و 6 را با هم جمع نمایید.