هشت اشتباه در استفاده از فر

توسط PMT

۸ اشتباه استفاده از فر

فر از جمله لوازم شگفت‌انگیز آشپزخانه است، اما اگر به‌درستی از آن استفاده نمی‌کنید، به احتمال زیاد از مزایای کامل داشتن فر بهره‌مند نمی‌شوید.

برای اینکه در آشپزی‌های آینده‌تان به مشکلی برنخورید، برخی از اشتباهاتِ در کمال ناباوری رایجی را جمع‌آوری کرده‌ایم که افراد در استفاده از فر مرتکب می‌شوند، از تنظیم نکردن زمان‌سنج گرفته تا استفاده از ترکیبات خیلی سرد. 8 اشتباهی در اینجا ارائه می‌شوند که احتمالاً در استفاده از فر مرتکب می‌شوید و اینکه به جای آنها باید چه کارهایی انجام دهید.

1. ‌گرمادهی اولیه را به‌درستی انجام نمی‌دهید

اهمیتی ندارد چقدر می‌خواهید که پختن آن شیرینی‌ها را شروع کنید، اگر ابتدا فرتان را به‌خوبی گرم نکنید، یعنی به درجه‌ی لازم برای پخت نرسیده باشد، هنوز برای این کار خیلی زود است. عادت کنید قبل از طبخ غذا فرتان را حداقل 10 تا 15 دقیقه گرم کنید تا مطمئن شوید غذا یکنواخت و کامل پخته می‌شود.

2. به اندازه‌ی کافی فر را تمیز نمی‌کنید

مقداری مایع ظرفشویی، جوش شیرین و سرکه در تمیز کردن فرتان تأثیر بسزایی خواهد داشت. مخلوطی از یک و نیم فنجان جوش شیرین، نیم فنجان مایع ظرفشویی و یک چهارم فنجان سرکه سفید را با استفاده از پارچه‌ای تمیز روی سطوح داخلی فرِ خالی بمالید. اجازه دهید به مدت یک شب مواد آنجا بماند و صبح با پارچه‌ای مرطوب کل سطوح داخلی را تمیز کنید. این کار را حداقل ماهی یک بار (یا در روزهای گرمی که چرخه‌ی خودتنظیفیِ فر خانه‌تان را آن قدر گرم‌ می‌کند که موجب سلب آرامش می‌شود) انجام دهید تا فرتان را تمیز و مطلوب نگه دارید.

3. کشوی فرتان را نادیده می‌گیرید (یا برداشت اشتباهی از آن دارید)

همه فرها ویژگی کشوی پایین را ندارند، اما فرهای دارای کشوی پایین می‌تواند باعث بحث‌هایی شود. به هر حال، این فضا برای چیست؟ در برخی مدل‌ها، از این کشو برای گرم کردن و پختن غذا استفاده می‌شود (گرم کردن می‌تواند بسیار آسان شود، اگر فر کوچکی دارید و می‌توانید همزمان چند ظرف را گرم کنید). در سایر مدل‌ها، در واقع این کشو جایی برای انبارش چیزهاست، که موهبتی در آشپزخانه‌های کوچک محسوب می‌شود!

4. از ترکیباتی استفاده می‌کنید که خیلی سردند

ترکیبات خیلی سرد (مثلاً کره، تخم‌مرغ و دیگر محصولات لبنی) می‌تواند چرخه‌ی پخت را کند و خراب کند. اگر در دستور پخت آمده است ترکیبات با «دمای اتاق» استفاده شوند، مراقب باشید آنها را حداقل نیم ساعت قبل از پخت از یخچال بیرون بگذارید تا دمایشان متعادل شود.

5. سینی فر را چرب نمی‌کنید یا از پوششی روی آن استفاده نمی‌کنید

هیچ چیز بدتر از کیکِ بی‌نقص پخته‌شده‌ای نیست که به سینی فر چسبیده است. همیشه مراقب باشید قبل از اینکه ترکیبات را داخل سینی فر بریزید آن را با اسپری‌های ضدچسبندگی، کره یا روغن‌ چرب کنید یا از فویل‌های آلومینیومی یا کاغذ شیرینی‌پزی استفاده کنید تا برداشتن غذاهای پخته‌شده آسان شود، مگر اینکه در دستورالعملش روش دیگری آمده باشد.

6. از زمان‌سنج استفاده نمی‌کنید

با پاییدن غذا کار به‌خوبی پیش نمی‌رود. به محض اینکه غذا را داخل فر می‌گذارید، چه با زمان‌سنج فر، چه زمان‌سنج قابل‌حمل یا گوشی هوشمندتان زمان حداقلی پخت را تنظیم کنید. بنابراین، هر اتفاقی بیفتد، می‌دانید که در نهایت خوراکی‌های سوخته یا نپخته نخواهید داشت.

7. در زمان پخت، سینی فرتان را نمی‌چرخانید

اگر سینی در حال پخت را در داخل فر نمی‌چرخانید، کار اشتباهی انجام می‌دهید. باور کنید یا نه، برخی از بخش‌های فر، به‌خصوص جلو و بالای فر، از بقیه جاها داغ‌تر می‌شود؛ بنابراین، اگر سینی را حداقل یک بار در طول فرآیند پخت از جلو به عقب (و از قفسه بالا به پایین) نچرخانید، این احتمال وجود دارد که همه جای غذا به شکل یکنواخت پخته نشود.

8. درب فر را خیلی زیاد باز می‌کنید

هر بار که درب فر را برای کنترل پخته‌شدن غذایتان باز می‌کنید، باعث می‌شوید هوای گرم خارج شود و دمای فر کاهش یابد. نه‌تنها بازکردن زیاد درب فر فرآیند پخت را کند می‌کند، بلکه به خاطر این حرکت ناگهانی، غذاهای تردتر ممکن است از هم بپاشد و فروبریزد. لطفی در حق خود بکنید و از چراغ فر برای کنترل غذای در حال پخت استفاده کنید، و اگر فرتان چراغ ندارد، تا زمان چرخاندن سینی منتظر بمانید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (2 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

دیدگاه توسط فاطمه |

مطلب جالبی بود. تشکر

پاسخ گروه آموزش

از حسن نظر شما تشکر می‌کنیم.

افزودن یک دیدگاه

جمع 1 و 8 برابر است با؟