همه‌چیز درباره‌ی قارچ

توسط PMT

قارچ‌ها خوراکی‌هایی خوشمزه مملو از عطر و طعم عمیق جنگلی هستند که با همان طعم جنگلی خود غذای شما را لذیذتر می‌کنند. انواع بسیار زیادی قارچ خوراکی وجود دارد. با وجود اینکه قارچ‌ها ازنظر عطر و طعم با هم متفاوت هستند ولی، به روش‌های مشابهی می‌توان آنها را پخت و در تهیه‌ی خوراک‌های خوشمزه از آنها استفاده کرد.

خرید قارچ

هنگام خرید قارچ دقت کنید که از نظر ظاهری، قارچ باید تازه و خوشبو باشد. از خرید قارچ‌های کپک‌زده یا قارچ‌هایی که بوی نا و کهنگی می‌دهند خودداری کنید. قارچ باید تمیز، بدون کپک و با عطر و بوی جنگلی باشد. از خرید قارچ‌هایی با ظاهر چروکیده، خشک، تیره‌رنگ، مرطوب یا کپک‌زده خودداری کنید. بافت سالم به نوع قارچ بستگی دارد چون قارچ‌های مختلف از نظر بافت ظاهری با هم متفاوت هستند. ولی، به طور کلی باید قارچ‌ها نسبتاً سفت و صاف باشند یعنی نرم و پیچ‌وتاب‌دار نباشند.

ذخیره و نگهداری قارچ

می‌توانید قارچ‌ها را در یک پاکت کاغذی در یخچال نگهداری کنید یا آنها را در حوله‌ی کاغذی آشپزخانه بپیچید. سپس یک پلاستیک را به آرامی دور حوله‌ی کاغذی بپیچید. قراردادن مستقیم قارچ‌ها در کیسه‌ی پلاستیکی موجب عرق‌کردن آنها می‌شود. درنتیجه، قارچ‌های عرق‌کرده خیلی زود خراب می‌شوند. با قراردادن قارچ‌های وحشی در پاکت کاغذی یا حوله‌ی کاغذی تا چند روز این قارچ‌ها در یخچال سالم می‌مانند. با این روش می‌توان قارچ‌های پرورشی را 2-1 هفته در یخچال نگهداری کرد.

روش پاک کردن قارچ

قارچ همانند اسفنج، آب موجود در اطراف خود را جذب می‌کند. باید میزان آبی که قارچ در معرض آن قرار دارد را به حداقل برسانید. در غیر این‌صورت قارچ خیس و مملو از آب می‌شود. با استفاده از یک برس شیرینی‌پزی یا حوله‌ی کاغذی می‌توانید قارچ‌های تمیز را پاک کنید. برای تمیزکردن بیشتر می‌توانید از حوله‌ی کاغذی نم‌دار استفاده کنید. اگر مجبور هستید قارچ‌ها را با آب بشویید آنها را در یک ظرف بزرگ پر از آب سرد بریزید، قارچ‌ها را با دست یک دور کامل درون آب ظرف بچرخانید و سریع از آب خارج کنید و در صافی یا روی لایه‌های حوله‌ی کاغذی که از قبل آماده کرده‌اید بریزید تا آب باقی‌مانده در قارچ‌ها به‌سرعت خارج شوند.

برای نگهداری قارچ‌های مورل یا سایر قارچ‌های خوراکیِ وحشی که در جنگل یا چمن‌زار رشد می‌کنند از این ترفند استفاده کنید: 1. قارچ‌ها را در پاکت کاغذی بریزید، 2. پاکت محتوی قارچ‌ها را محکم تکان دهید و سپس آنها را از پاکت خارج کنید. این کار موجب می‌شود همه‌ی خاک‌ریزه‌ها و شن‌ها از قارچ‌ها خارج شوند و در ته پاکت بمانند. سپس به همان روشی که قبل‌تر توضیح دادیم قارچ‌ها را بشویید. دقت کنید که مرحله‌ی قبل از شستشو را حتماً اجرا کنید تا کاملاً تمیز شوند.

انواع قارچ‌

گونه‌های بسیار زیادی از قارچ‌های خوراکی وجود دارد و بسیاری از آنها را می‌توانید در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها پیدا کنید.

پخت قارچ

بسیاری از قارچ‌های مرغوب در هنگام آشپزی به دلیل حرارت کم و آهسته‌جوشیدن کیفیت خود را از دست می‌دهند. برای حفظ کیفیت قارچ باید آنها را سریع و با حرارت زیاد پخت. یعنی در حین پخت هم‌زمان که قارچ‌ها آب خود را از دست می‌دهند باید با سرعت پخته شوند. قارچ را به صورت‌های مختلف می‌توان تهیه کرد: قارچ کبابی خوشمزه (اگر به اندازه‌ی کافی بزرگ باشند)، همراه با سوپ (سوپ قارچ) و در خوراک‌های شکم‌پر.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 4 و 5 برابر است با؟