معرفی میوه‌ی توت

توسط PMT

برخلاف ترانه‌ای که در کودکی می‌خواندیم، توت بر روی درخت می‌روید و نه بوته.1 این درختِ سریع‌الرشد در هر فصل میوۀ فراوانی را تولید می‌کند که رنگ آن از سفید به سرخ مایل به سیاه متغیر است. این میوۀ لذیذ همچنین بسیار نرم است، به همین دلیل اغلب آن را به شکل مربا یا شربت (یا به شکل خشک‌شده) و نه تازه مصرف می‌کنند. این میوه تحمل حمل‌ونقل را ندارد.2

ممکن است بدون اینکه متوجه شده باشید، این میوه را قبلاً دیده باشید. گاهی ردپای شرابی‌رنگ گونۀ سرخ و سیاه این میوۀ نرم بر نوک انگشتان یا کف پیاده‌روها به جا می‌ماند. درختان توت حیرت‌انگیز و پرورششان آسان است. آنها در مناطق دنیا با آب‌وهوای معتدل تا گرمسیری می‌رویند. پرندگان نیزعاشق آنهایند. شاتوت‌ها همچنین شبیه تمشک‌هایی‌اند که باریک و دراز شده‌اند.3

 

در علم گیاه‌شناسی به درخت توت‌ موروس4 می‌گویند که از سردۀ5 انجیران6 محسوب می‌شود. درخت توت سفید7، توت سیاه8 و آمریکایی9 (یا توت قرمز) ازجمله رایج‌ترین انواع این درختان به حساب می‌آیند.10

نکتۀ جالب: رنگ سفید به شکوفۀ توت اطلاق می‌شود و نه خودِ میوه. درخت توت سفید برای حمایت از صنعت پرورش کرم ابریشم به آمریکا وارد شد؛ کرم‌های ابریشم تنها از این درخت تغذیه می‌کنند.

توت‌ها میوه‌های نازکی هستند و نیازمند مراقبت ویژه هستند، زیرا به‌سرعت در معرض فاسدشدن قرار می‌گیرند- که البته این عامل موجب افزایش قیمتشان شده. همچنین این نوع میوه بایستی هرچه سریع‌تر به مصرف برسد تا از فاسدشدنش جلوگیری شود.

 

نحوۀ مصرف توت

مسلماً توت‌های تازه خوشمزه هستند و اگر از میوه‌فروشی خرید می‌کنید و یا اگر احیاناً در حیاط خانه‌ یا اطراف محل زندگیتان درخت توت وجود دارد بایستی از همۀ آنها در تهیۀ خوراکی‌هایی مانند مربا، اِسموتی، کیک کابلر، سسِ دسر و شراب توت استفاده کنید. پای یا حتی بستنی توت نیز هدیۀ طبیعت به دوستداران شیرینی محسوب می‌شوند، زیرا قطعاً از آنها لذت خواهند برد.

توت سفید بعنوان یک سوپرفود11 موردتوجه ویژه‌ای قرار گرفته و در فروشگاه‌های موادغذایی ارگانیک به فروش می‌رسد. مصرف توت خشک در اسموتی، ظرف آجیل، همراه با جو دو سر یا حتی خالی بعنوان عصرانه‌ای مقوی فوق‌العاده است.

 

طعم‌شان چطور است؟

طعم توت‌ها می‌تواند از بسیار شیرین (در توت‌ سفید) تا ترش‌وشیرین12 ( در توت‌های تیره‌تر) متغیر باشد. توت ‌خشک بسیار شیرین است و طعم بی‌نظیری به گرانولا13 یا ظرف آجیل‌تان خواهد داد.

 

دستورالعمل استفاده از شاتوت

این میوه در هر شکلی از دسر قابل استفاده است، از پای و کیک کابلر تا شربت و مربا. همچنین می‌توانید از آنها به‌جای تمشک سیاه14 و تمشک قرمز15 نیز استفاده کنید. البته هنگام جایگزین‌کردنشان بایستی به میزان شیرینی میوه‌های جایگزین‌شده توجه شود؛ تمشک‌های سیاه طعمی ترش‌وشیرین دارند.

از کجا تهیه‌ کنیم؟

شاتوت‌های خوشمزه بسیار ظریف هستند، سریع فاسد می‌شوند، چیدنشان کار دشواریست و در یک زمان مشخص نمی‌رسند. این عوامل موجب شده که ازلحاظ تجاری پرورش و برداشت این میوه با سختی همراه باشد. این توت‌ها از آن دسته میوه‌هایی نیستند که همیشه در میوه‌فروشی‌ها پیدا شوند، مگر آنکه به میوه‌فروشی‌های لوکس16 یا محلی17 سری بزنید.

اگر آنقدر خوش‌شانس هستید که درخت شاتوت دارید، می‌توانید با دست خالی توت‌ها را هنگام رسیدن بچینید. چادری در زیر درخت قرار دهید و به آرامی شاخه‌ها را تکان دهید تا توت‌های رسیده جدا شوند. ممکن است بعضی‌شان را نتوانید به این صورت از درخت جدا کنید، زیرا همانطور که گفته شد شاتوت‌ها در یک زمان مشخص نمی‌رسند.

توت‌های خشک نیز معمولاً در فروشگاه‌های محصولات ارگانیک به‌صورت فَله‌ای یافت می‌شوند. همچنین می‌توانید آنها را از فروشگاه‌های آنلاین تهیه کنید.

 

نگهداری

اگر خود را کنترل کنید و همه توت‌ها را یک‌روزه نخورید، می‌توانید آنها را برای دو تا سه روز به‌صورت شسته‌نشده در یخچال و در ظرف دردار نگهداری کنید.

به قول معروف «اگر زندگی به تو لیمو داد، با آن «لیموناد» درست کن»18 حال اگر درختانی دارید که بیش از مقدار مصرفتان توت تولید می‌کنند، یا با اصول باغداری آشنایی دارید و می‌توانید تولید مازاد داشته باشید، از توت‌های اضافه «مربا» درست کنید. اما چیزهای دیگری را هم می‌توانید درست کنید.

اینجاست که فریزکردن وارد می‌شود. شاتوت‌ها تا شش ماه در فریزر دوام خواهند آورد. آنها را به‌صورت یخ‌زده به اسموتی‌ یا ماست‌گرانولا در یخچال اضافه کنید تا رنگ و طعم‌ طبیعیشان در دِسِرتان پخش شوند.

 

شاتوت و تمشک سیاه

این دو میوه را معمولاً یکی می‌دانند و در دستورالعمل‌های آشپزی تمایزی میانشان قائل نمی‌شوند، اما بیایید نگاهی به آنها بیاندازیم.

شاتوت مانند تمشکی است که دراز و باریک شده و تقریباً بیضی‌شکل است. تمشک سیاه اغلب شکلی گرد و قلمبه‌ای دارد. شاتوت در رنگ‌های قرمز و بنفش و تمشک سیاه در رنگ‌های بنفش تیره و سیاه می‌روید.

همچنین شاتوت بر درخت برگ‌ریز و توت سیاه بر بوته‌های تیغ‌دار می‌روید. هنگامی که تمشک‌های سیاه را می‌چینید، مقداری از ساقه‌شان بر بوته باقی می‌ماند، اما ساقۀ شاتوت هنگام چیده‌شدن با خودِ میوه از درخت جدا می‌شود.

 

1 به نظر می رسد ترانه ای کودکانه به زبان انگلیسی وجود دارد که در آن به بوتۀ توت اشاره می شود. خط اول آن را می توان چنین ترجمه کرد: «اینجا دور بوتۀ توت جمع شده‌ایم، بوتۀ توت، بوتۀ توت»

2 علت آن همان نرمی و احتمال له‌شدن این میوه هنگام حمل و نقل است.

3 همانطور که می دانید تمشک ها معمولا حالت گِرد و قلمبه ای دارند، درحالیکه شاتوت ها دراز و باریک اما با رنگی مشابه تمشک ها هستند.

4 Morus البته در فارسی معادلی ندارد و به آن همان «توت» می گویند

5 یا گونه

6 انجیران یا (نام علمی: Moraceae)) که عموماً خانواده توت و انجیر نامیده می‌شود - نام یک تیره از راسته گل‌سرخ‌سانان است. این خانواده شامل ۳۸ سرده و ۱۱۸۰ گونه است.ویکیپدیا

7 White mullberry

8 Black mullberry

9 American mullberry

10 سه نام ذکرشده مربوط به درختان هستند. با «میوه های» آنها اشتباه نشود

11 Superfood سوپرفود به هر غذای سالمی که منشأ صددرصد طبیعی داشته و حاوی مواد غذایی غنی باشد اطلاق می شود

12 Tartsweet یا شیرین مربایی

13 که از جو دو سر و گندم و کنجد و عسل و قطعات میوه های خشک و غیره درست شده و بیشتر برای صبحانه خورده می شود

14 Blackberry

15 Raspberry

16 Gourmet outlet به طور کلی به فروشگاه هایی اطلاق می شود که در آن اجناس گران قیمت، منحصربفرد و کمیاب به فروش می رسد.

17 Local specialty فروشگاه هایی که اجناس خاص یک منطقه یا ناحیه جغرافیایی در آن به فروش می رسد (مثلا سیر، زیتون و کلوچه نسبت به دیگر نواحی ایران، معمولا در اکثر مغازه های شمال کشور یافت می شوند)

18 When life gives you lemon, you make lemonade معنی این ضرب المثل انگلیسی تبدیل کردن شرایط بد به شرایط خوب در زندگی و نگاه مثبت داشتن به اتفاقات است. اما همانطور که مشخص است در متن معنای این ضرب المثل با جمله بعدی آن تکمیل می شود (شاید معادل فارسی این ضرب المثل «اگر به تهش رسیدی با ته دیگش حال کن» باشد که چون به متن مربوط نیست از معنای تحت اللفظی خود ضرب المثل استفاده کردم)

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 5 را با هم جمع نمایید.