پنیر موزارلا چیست؟

توسط PMT

موزارلای تازه یک پنیر‌ کورد قابل‌برش است که اصالتا ایتالیایی است. این پنیر به‌ طور مرسوم از شیرِ گاومیشِ آبی که عطر و طعم شیری و لطیف آن بسیار ارزشمند است، تهیه‌‌ می‌شود. موزارلای تازه به‌خاطر کم‌چربی و کم‌سدیم بودن، یک پنیر سالم محسوب می‌شود. موزارلای شیرِ گاومیشِ آبی از موزارلای شیر گاو مغذی‌تر است، به طوری که دارای غلظت بیشتری از کلسیم، پروتئین و آهن و همچنین کلسترول کمتری است.

نگاه کلی

  • منبع: به طور معمول شیرِ گاومیشِ آبی یا شیر گاو
  • مبدا: ایتالیا
  • بافت: تازه، نیمه‌نرم
  • رنگ: سفید

موزارلای تازه چگونه تهیه می‌شود؟

موزارلای تازه با استفاده از هر نوع شیری با یک شیوه مشابه تهیه می‌شود. پنیر موزارلا مانند بسیاری از پنیرها کهنه نیست و بهترین زمان مصرف آن در ظرف چند ساعت پس از تهیه‌ شدن آن است. به فرآیند ساخت موزارلا پاستا فیلاتا گفته می‌شود. شیر با یک کشک که شامل باکتری گرمادوست است در یک محیط قرار داده می‌شود و سپس مایه پنیر به آن اضافه می‌شود تا کورد شکل بگیرد. کوردها در آب یا آب‌پنیر حرارت داده می‌شوند تا زمانی که به صورت رشته‌ای درآیند (از این رو به آن پنیر رشته‌ای می‌گویند) و بافتی کشدار پیدا کنند. کوردها کش و ورز داده شده تا نرم شوند و سپس به شکل توپ‌های گرد در می‌آیند و پنیر موزارلای تازه را تشکیل می‌دهند.

تهیه پنیر موزارلای خانگی آسان است. برای این‌کار تنها به مایه‌پنیر، سرکه، شیر و آب احتیاج دارید. شما می‌توانید مایه پنیر و سرکه از فروشگاه‌های موادغذایی که ممکن است به تهیه پنیرهای‌ خانگی بپردازند بیابید. در عرض ۳۰ دقیقه، موزارلای تازه شما آماده است تا با آن خانواده یا مهمانان‌تان را تحت‌تاثیر قرار دهید و لذت ببرید.

انواع موزارلا

از انواع مختلف شیر حیوانی می‌توان در تهیه موزارلا استفاده کرد. شیرِ گاومیشِ آبی، سرشار از چربی و کازئین است و در حالت خام به سختی هضم می‌شود. اگرچه که این شیر به عنوان نوشیدنی مصرف نمی‌شود، اما به‌دلیل نقش آن در تهیه موزارلا، بوراتا، ریکوتادی‌بوفالا، ماست و فرآورده‌های مشابه اهمیت دارد.

اگر در ایتالیا خواستار موزارلای شیر گاو شدید، موزارلای فیور‌دی‌لاته را درخواست کنید که از شیر پاستوریزه‌شده یا غیرپاستوریزه گاو تهیه می‌شود. در ایران، موزارلای شیر گاو همان موزارلای معمولی است که در بخش پنیرهای فروشگاه‌های موادغذایی یافت می‌شود.

موزارلای شیر گوسفند در بعضی از نواحی ایتالیا یافت می‌شود. موزارلای شیر بز توسط برخی از تولیدکنندگان کوچک تهیه می‌شود.

جایگزین‌های پنیر موزارلا

موزارلای تازه بی‌نظیر است و پیدا کردن یک جایگزین برای آن دشوار است. بوراتا بهترین گزینه است اما آبکی و روان‌تر خواهد بود. هنگام آشپزی، اگرچه که موزارلای کم‌رطوبت‌تر یا پنیرهای ذوب‌شوندهِ ملایمِ دیگر، نظیر پروولون یا مونتری جک هم از گزینه‌های موجود هستند اما طعم آنها یکسان نخواهد بود.

کاربردهای پنیر موزارلا

احتمالا با موزارلای خردشدهِ لایه‌لایه بر روی پیتزا و غذاهای پخته‌شده ایتالیایی آشنا هستید؛ بدین منظور می‌توانیم از موزارلای تازه نیز استفاده کنیم. موزارلای تازه همچنین در انواع دستورهای پخت‌و‌پز استفاده می‌شود. می‌توان آن را به صورت لایه در سالادهایی مانند سالاد کاپرسه، ساندویچ‌ها و پانینی و یا به‌عنوان یک چاشنی برای بروشتا و کروستینی به‌کار برد. می‌توان از این پنیر به سادگی تمام، با چند قطره روغن زیتون و یا به‌همراه خربزه یا گوجه‌فرنگی بهره برد. موزارلای تازه همچنین یک ماده کاملا خامه‌ای و نرم برای پر کردن و انباشتن گوشت، کوفته، مرغ و غذاهای گیاهی است.

نگهداری پنیر موزارلا

اگر موزارلای تازه خریداری یا تهیه کرده‌اید آن را تا زمانی که آماده استفاده شود غوطه‌ور در مایع نگه‌دارید. موزارلای بسته‌بندی‌شده معمولا حاوی مقداری مایع است. موزارلا را در یخچال نگهداری کنید؛ زیرا به دلیل رطوبت بالا، ماندگاری کمتری نسبت به پنیرهای سفت‌تر دارد. موزارلای کم‌رطوبت مدت‌زمان بیشتری حفظ می‌شود. موزارلا به محض باز‌شدن باید در اسرع وقت و ترجیحا در مدت یک روز مصرف شود. موزارلای تازه به دلیل ماهیت حساس خود منجمد نمی‌شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 7 و 1 برابر است با؟