اسکندر کباب

توسط PMT

این سبک از کباب که یکی از معروف‌ترین غذاهای گوشتی ترکی است، نامش را از مخترع خود، اسکندر افندی در قرن نوزدهم گرفته است. به طور کلی، کباب به‌عنوان سبکی از غذا ریشه در فرهنگ‌های خاورمیانه‌ای، ترکی و هندی دارد. با وجود اینکه معمولاً با شنیدن کلمه‌ی کباب، تکه‌های بزرگ گوشتِ به سیخ زده‌شده با انواع سبزیجات در ذهنمان تداعی می‌شود؛ در واقع، کباب اصطلاح گسترده‌تری است که بسیاری از غذاهای گوشتی کبابی را پوشش می‌دهد.

اسکندر در اصل نوعی کباب به سبک دونر است؛ یکی از غذاهای سنتی ترکیه که در آن کپه‌ای از گوشتِ چاشنی‌زده به شکل مخروطی معکوس روی سیخِ گردانِ عمودی می‌چرخد تا به آرامی برشته شود. دستور و روش تهیه‌ی این کباب به قرن نوزدهم در امپراتوری عثمانی برمی‌گردد و همچنین، پایه‌ی غذاهایی مانند جایرو یونانی و شاورمای خاورمیانه‌ای است.

هر کدام از این غذاها با مخلفات متفاوتی سِرو می‌شوند، اما معمولاً همگی ساندویچ‌های فست‌فودیِ خیابانی هستند که داخل نوعی نانِ صاف و پهن مانند پیتا، نان یا لواش را پر می‌کنند و ممکن است شامل سبزیجاتی مانند گوجه‌فرنگی، کاهو، کلم، پیاز، خیار یا انواع ترشی باشد. این مواد را معمولاً با نوعی سُس با پایه‌ی ماست، مانند زاتزیکی ( ماست و خیار یونانی نوعی سس است که به گوشت و مرغ گریل شده طعم می‌دهد.) یا پایه‌ی کنجدی، مانند ارده مزه‌دار می‌کنند.

همچنان که گوشت پخته می‌شود، لایه‌های بیرونی آن به صورت ورقه‌ورقه یا لایه‌لایه برش داده شده و به روش‌های مختلف سِرو می‌شود. در اسکندر کباب، برش‌های نازک گوشت بره با نوعی نان یا پیتا همراه با سُس گوجه‌فرنگی تند، کره‌ی آب‌شده و ماست همزده سِرو می‌شود.

بدیهی است که انجام پخت‌وپز به سبک دونر در خانه دشوار است، مگر اینکه سیخ مخصوص این نوع کباب را داشته باشید. اما می‌توانید این ایده را با استفاده از سردست پخته‌شده‌ی بره یا سایر تکه‌های برشته‌شده‌ی آن مانند ران تکرار کنید. از آنجا که می‌خواهیم گوشت را به ورقه‌های نازک برش بزنیم، بهتر است با گوشت پخته‌شده و منجمد بره شروع کنیم. گوشت سرد را راحت‌تر می‌توان برش زد و پس از برش، گوشت بره را دوباره در کره گرم کنید و سُس گوجه‌فرنگی سنتی مخصوص اسکندر را به‌عنوان چاشنی روی آن بریزید.

 

مواد لازم:

 • ¼ پوند گوشت سردست بره، برش‌های نازک
 • 2 قاشق غذاخوری کره‌ی بدون نمک، جدا
 • 2 پیتای بزرگ، نان
 • 1 گوجه‌فرنگی متوسط کامل، بدون دانه و نگینی‌شده
 • ½ فنجان سُس گوجه‌فرنگی
 • ½ فنجان ماست یونانی ساده
 • نمک، به مقدار لازم برای مزه
 • فلفل سیاه تازه آسیاب‌شده، به مقدار لازم برای مزه

 

مراحل پخت

 1. مواد اولیه را تهیه کنید.
 2. سردست پخته‌شده را تا حد امکان نازک برش بزنید.
 3. 1 قاشق غذاخوری کره را در تابه‌ای بزرگ بریزید. برش‌های گوشت بره را در کره تفت دهید تا تمام قسمت‌های آن گرم شود.
 4. گوشت گرم‌شده‌ی بره را روی پیتا یا نان قرار دهید.
 5. گوجه‌فرنگی بدون دانه را که نگینی کرده بودید، همراه با 1 قاشق غذاخوری کره‌ی باقی‌مانده درون تابه بریزید و به مدت یک دقیقه تفت دهید.
 6. سُس گوجه‌فرنگی را هم بزنید تا کاملاً گرم شود.
 7. با استفاده از نمک و فلفل آنرا مزه‌دار کنید.
 8. مخلوط گوجه‌فرنگی را روی گوشت بره بریزید.
 9. ماست به سبک یونانی را روی گوشت بریزید و آنرا گرم سِرو کنید.
 10. لذت ببرید!

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 2 و 5 برابر است با؟