خواص گوجه‌فرنگی برای سلامتی

توسط

خواص گوجه‌فرنگی برای سلامتی

در اینجا 10 دلیل برای اینکه چرا باید گوجه‌فرنگی‌های خوشمزه و مغذی را بخورید، ذکرشده است. خوردن گوجه‌فرنگی زیاد، به هر طریقی که می‌توانید، چیز خوبی است. این میوه که مثل سبزی‌ عمل می‌کند، خواص زیادی برای سلامتی دارد.

در اینجا 10 دلیل برای وجود گوجه‌فرنگی در آشپزخانه و انباری شما ذکرشده است:

1. گوجه‌فرنگی حاوی هر چهار نوع کاروتنوئید1 اصلی است: آلفاکاروتن، بتاکاروتن، لوتئین و لیکوپن2. این کاروتنوئیدها ممکن است هرکدام به‌تنهایی فایده داشته باشند، اما به‌صورت گروهی هم‌افزایی دارند (برای تأمین مزایای سلامتی با یکدیگر تعامل دارند).

2. به‌طور خاص، گوجه‌فرنگی حاوی مقادیر بسیار زیادی لیکوپن است که تصور می‌شود بیشترین فعالیت آنتی‌اکسیدانی را در بین تمام کاروتنوئیدها داشته باشد.

3. گوجه‌فرنگی و کلم بروکلی خاصیت هم‌افزایی دارند که ممکن است به کاهش خطر سرطان پروستات کمک کنند. مطالعه‌ای نشان داد که تومورهای پروستات در موش‌هایی که هم از پودر گوجه‌فرنگی و هم از پودر کلم بروکلی تغذیه می‌شوند، نسبت به موش‌هایی که از لیکوپن به‌عنوان مکمل استفاده می‌کنند، یا فقط با کلم بروکلی یا پودر گوجه‌فرنگی تغذیه می‌شوند، بسیار کندتر رشد می‌کند.

4. طبق مطالعه‌ای از دانشگاه مونترال3، رژیم غذایی غنی از محصولات گوجه‌فرنگی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده کمک کند. محققان دریافتند که لیکوپن (که عمدتاً توسط گوجه‌فرنگی تأمین می‌شود) با کاهش 31 درصدی خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردان با بیشترین و کمترین میزان مصرف این کاروتنوئید در ارتباط است.

5. گوجه‌فرنگی حاوی هر سه آنتی‌اکسیدان پرقدرت است: بتاکاروتن (که در بدن فعالیت ویتامین A دارد)، ویتامین E و ویتامین C. طبق گزارش وزارت کشاورزی ایالات‌متحده4، What We Eat in America5، نشان داد که یک‌سوم از ما یا همه‌ی ما ویتامین C کم و تقریباً نیمی از ما ویتامین A کمی دریافت می‌کنیم.

6. گوجه‌فرنگی سرشار از پتاسیم است، ماده معدنی که اکثر ما به مقدار کافی مصرف نمی‌کنیم. یک فنجان آب گوجه‌فرنگی حاوی 534 میلی‌گرم پتاسیم است و نصف فنجان سس گوجه‌فرنگی 454 میلی‌گرم پتاسیم دارد.

7. طبق مطالعه‌ای از دانشگاه ایالتی اوهایو6، هنگامی‌که گوجه‌فرنگی همراه با چربی‌های سالم مانند آووکادو یا روغن‌زیتون خورده می‌شود، جذب مواد شیمیایی گیاهی کاروتنوئید در گوجه‌فرنگی توسط بدن می‌تواند دو تا پانزده برابر شود.

8. گوجه‌فرنگی بخش بزرگی از رژیم غذایی معروف مدیترانه‌ای7 را تشکیل می‌دهد. بسیاری از غذاها و دستورالعمل‌های مدیترانه‌ای به گوجه‌فرنگی یا رب گوجه‌فرنگی یا سس گوجه نیاز دارند. برخی مطالعات اخیر، ازجمله مطالعه‌ای توسط دانشکده پزشکی دانشگاه آتن8، نشان داده‌اند که افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای را دقیق‌تر رعایت می‌کنند، میزان مرگ‌ومیر کمتری ناشی از بیماری‌های قلبی و سرطان دارند. محققانی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد9 که بیش از 39000 زن را به مدت 7 سال پیگیری کردند، دریافتند که مصرف محصولات بر پایه‌ی روغن و گوجه‌فرنگی - به‌ویژه سس گوجه‌فرنگی و سس پیتزا – برای سلامت قلبی عروقی مفید است.

9. هنگامی‌که مادران شیرده از محصولات گوجه‌فرنگی استفاده می‌کنند، غلظت لیکوپنئین10 در شیر آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در این مورد، مصرف گوجه‌فرنگی پخته‌شده بهتر است. همچنین محققان دریافتند که خوردن محصولات گوجه‌فرنگی مانند سس گوجه‌فرنگی نسبت به گوجه‌فرنگی تازه غلظت لیکوپن را در شیر مادر بیشتر افزایش می‌دهد.

10. پوست گوجه‌فرنگی غلظت بالایی از کاروتنوئیدهای موجود در گوجه‌فرنگی را دارد. طبق مطالعه‌ای از مارسی، فرانسه11، میزان کاروتنوئیدهای جذب‌شده توسط سلول‌های روده انسان از رب گوجه‌فرنگی غنی‌شده باپوست گوجه‌فرنگی در مقایسه با رب گوجه‌فرنگی بدون پوست، بسیار بیشتر بود. پوست گوجه‌فرنگی همچنین بیشتر فلاونول12 ها (خانواده دیگری از مواد شیمیایی که شامل کوئرستین13 و کامپرول14 هستند) را در خود دارد؛ بنابراین برای به حداکثر رساندن خواص گوجه‌فرنگی برای سلامتی تا جایی که می‌توانید پوست آن را جدا نکنید!

1 carotenoids
2 alpha- and beta-carotene, lutein, and lycopene
3 University of Montreal
4 U.S. Department of Agriculture
5 آنچه در آمریکا می‌خوریم
6 Ohio State University
7 Mediterraneandiet
8 University of Athens MedicHarvard
9 Harvard School of Public Health
10 lycopenein
11 Marseille, France
12 flavonols
13 quercetin
14 kaempferol

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 5 و 3 برابر است با؟