خواص گوجه‌فرنگی برای سلامتی

توسط PMT

خواص گوجه‌فرنگی برای سلامتی

در اینجا ۱۰ دلیل برای اینکه چرا باید گوجه‌فرنگی‌های خوشمزه و مغذی را بخورید، ذکرشده است. خوردن گوجه‌فرنگی زیاد، به هر طریقی که می‌توانید، چیز خوبی است. این میوه که مثل سبزی‌ عمل می‌کند، خواص زیادی برای سلامتی دارد.

در اینجا ۱۰ دلیل برای وجود گوجه‌فرنگی در آشپزخانه و انباری شما ذکرشده است:

1. گوجه‌فرنگی حاوی هر چهار نوع کاروتنوئید (رنگ‌دانه) اصلی است: آلفاکاروتن، بتاکاروتن، لوتئین و لیکوپن. این کاروتنوئیدها ممکن است هرکدام به‌تنهایی فایده داشته باشند، اما به‌صورت گروهی هم‌افزایی دارند (برای تأمین مزایای سلامتی با یکدیگر تعامل دارند).

2. به‌طور خاص، گوجه‌فرنگی حاوی مقادیر بسیار زیادی لیکوپن است که تصور می‌شود بیشترین فعالیت آنتی‌اکسیدانی را در بین تمام کاروتنوئیدها داشته باشد.

3. گوجه‌فرنگی و کلم بروکلی خاصیت هم‌افزایی دارند که ممکن است به کاهش خطر سرطان پروستات کمک کنند. یعنی بهتر است گوجه فرنگی و کلم بروکلی در کنار هم استفاده شوند.

4. رژیم غذایی غنی از محصولات گوجه‌فرنگی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده کمک کند. لیکوپن (که عمدتاً توسط گوجه‌فرنگی تأمین می‌شود) با کاهش ۳۱ درصدی خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردان با بیشترین و کمترین میزان مصرف این کاروتنوئید در ارتباط است.

5. گوجه‌فرنگی حاوی هر سه آنتی‌اکسیدان پرقدرت است: بتاکاروتن (که در بدن فعالیت ویتامین A دارد)، ویتامین E و ویتامین C. یک‌سوم از افراد یا همه ویتامین C کم و تقریباً نیمی از افراد ویتامین A کمی دریافت می‌کنند.

6. گوجه‌فرنگی سرشار از پتاسیم است، ماده معدنی که اکثر ما به مقدار کافی مصرف نمی‌کنیم. یک فنجان آب گوجه‌فرنگی حاوی ۵۳۴ میلی‌گرم پتاسیم است و نصف فنجان سس گوجه‌فرنگی ۴۵۴ میلی‌گرم پتاسیم دارد.

7. هنگامی‌که گوجه‌فرنگی همراه با چربی‌های سالم مانند آووکادو یا روغن‌زیتون خورده می‌شود، جذب مواد شیمیایی گیاهی کاروتنوئید در گوجه‌فرنگی توسط بدن می‌تواند دو تا پانزده برابر شود.

8. گوجه‌فرنگی بخش بزرگی از رژیم غذایی معروف مدیترانه‌ای را تشکیل می‌دهد. بسیاری از غذاها و دستورالعمل‌های مدیترانه‌ای به گوجه‌فرنگی یا رب گوجه‌فرنگی یا سس گوجه نیاز دارند. افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای را دقیق‌تر رعایت می‌کنند، میزان مرگ‌ومیر کمتری ناشی از بیماری‌های قلبی و سرطان دارند. مصرف محصولات بر پایه‌ی روغن و گوجه‌فرنگی - به‌ویژه سس گوجه‌فرنگی و سس پیتزا – برای سلامت قلبی عروقی مفید است.

9. هنگامی‌که مادران شیرده از محصولات گوجه‌فرنگی استفاده می‌کنند، غلظت لیکوپنئین در شیر آنها افزایش پیدا می‌کند. در این مورد، مصرف گوجه‌فرنگی پخته‌شده بهتر است. همچنین محققان دریافتند که خوردن محصولات گوجه‌فرنگی مانند سس گوجه‌فرنگی نسبت به گوجه‌فرنگی تازه غلظت لیکوپن را در شیر مادر بیشتر افزایش می‌دهد.

10. پوست گوجه‌فرنگی غلظت بالایی از کاروتنوئیدهای موجود در گوجه‌فرنگی را دارد. میزان کاروتنوئیدهای جذب‌شده توسط سلول‌های روده انسان از رب گوجه‌فرنگی غنی‌شده باپوست گوجه‌فرنگی در مقایسه با رب گوجه‌فرنگی بدون پوست، بسیار بیشتر است. پوست گوجه‌فرنگی همچنین بیشتر فلاونول‌ها را در خود دارد؛ بنابراین برای به حداکثر رساندن خواص گوجه‌فرنگی برای سلامتی تا جایی که می‌توانید پوست آن را جدا نکنید!

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 1 را محاسبه نمایید.