فواید نوشیدن چای سبز

توسط PMT

فواید نوشیدن چای سبز

4000 سال است که چای سبز در چین به دلیل ویژگی‌های مفید آن برای سلامتی مصرف می‌شود. همچنین علاوه بر طعم و مزه و اثر تحریک‌کننده آن که لذت‌بخش است، چای سبز به خاطر مزایای بالقوه‌ی دارویی ازجمله کاهش خطر سرطان و سکته مغزی، بهبود عملکرد مغز و موارد دیگر مورد تحسین قرارگرفته است.

اگرچه صدها مطالعه انجام‌شده است، اما پیشینه‌ی علمی آن‌ها قطعی نیست. بسیاری از مطالعات به وجود رابطه مثبت بین مصرف چای سبز و فواید بالقوه آن برای سلامتی اشاره دارند، اما شواهد و مدارک محکمی وجود ندارد. صرف‌نظر از این، به‌طورکلی اعتقاد بر این است که چای سبز یکی از سالم‌ترین چیزهایی است که می‌توانید بنوشید. چندین چای سم‌زدا وجود دارد که فواید بی‌نظیری برای سلامتی دارند.

عملکرد مغز

چای سبز ممکن است عملکرد مغز شمارا بهبود بخشد، شمارا باهوش‌تر کند و شمارا قادر سازد تا سریع‌تر فکر کنید. این چای، آمینواسید ال-تیئانین1 را برای بدن شما تأمین می‌کند که ممکن است اضطراب را کاهش دهد.

این نوشیدنی حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است اما کافئین آن به‌اندازه‌ای هست که برای بیدار نگه‌داشتن شما و بهبود عملکرد مغز کافی باشد. افرادی که به کافئین حساس هستند ممکن است چای سبز بدون کافئین را به‌جای آن انتخاب کنند.

چای سبز ممکن است با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر یا پارکینسون از مغز پیر شما محافظت کند. یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی در سال 2010 نشان داد که این نوشیدنی می‌تواند از مغز در برابر مرگ سلول عصبی مرتبط با زوال عقل و بیماری آلزایمر محافظت کند. در همین حال، تحقیق دیگری ارتباط بین پلی فنول های موجود در چای سبز و بازسازی اعصاب را نشان داد.

متابولیسم

برخی مطالعات نشان داده‌اند که چای سبز ممکن است به بدن شما کمک کند تا چربی سوزی کند و میزان متابولیسم شمارا افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای نشان داد که میزان اکسیداسیون چربی با مصرف چای سبز تا 17 درصد افزایش پیدا می‌کند.

سرطان

صدها مطالعه در موردبررسی تأثیر چای سبز بر سرطان، علی‌الخصوص به‌عنوان یک عامل پیشگیری‌کننده، انجام‌شده است. بااین‌حال، ممکن است چای سبز به‌طور بالقوه به‌عنوان دارویی برای درمان سرطان نیز استفاده شود. بسیاری از مطالعات این عقیده را تأیید می‌کنند که کاتچین های موجود در چای (آنتی‌اکسیدان‌هایی که به‌عنوان فلاونوئیدها نیز شناخته می‌شوند) ممکن است از تشکیل تومور جلوگیری کنند. مطالعاتی نیز در مورد انواع خاصی از سرطان انجام‌شده است:

  • سرطان معده و پستان: چای سبز ممکن است بخشی از درمان سرطان معده و پستان باشد. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که ترکیبی در این نوشیدنی، هنگامی‌که با دارویی به نام هرسپتین2 (تراستوزوماب3) ترکیب شود، ممکن است در درمان سرطان معده و پستان استفاده شود. علاوه بر این، فرا تحلیلی از مطالعات نشان داد زنانی که مقدار زیادی از این چای نوشیده‌اند 22 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در زنان، بودند.
  • سرطان پروستات: یک مطالعه نشان داد مردانی که مقدار زیادی چای سبز می‌نوشیدند 48 درصد کمتر در معرض ابتلا به شایع‌ترین نوع سرطان در مردان - سرطان پروستات- بودند.
  • سرطان روده بزرگ: یک مطالعه بر روی بیش از 69000 زن در چین نشان داد که کسانی که مرتب چای سبزمی نوشیدند 57 درصد کمتر در معرض خطر سرطان روده بزرگ بودند که می‌تواند در روده‌ی بزرگ یا راست‌روده ایجاد شود.

کلسترول، دیابت و فشارخون

نوشیدن چای سبز ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند. یک بررسی از سال 2013 که 821 نفر در آن شرکت داشتند نشان داد که اگر شما روزانه چای سبز یا چای سیاه بنوشید، به دلیل کاتچین های موجود در چای، می‌تواند به کاهش کلسترول و کاهش فشارخون کمک کند.

مطالعه‌ای در ژاپن نشان داد که کسانی که زیاد چای سبز می‌نوشند 42 درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. این بیماری که تقریباً 300 میلیون نفر را مبتلا می‌کند، منجر به افزایش سطح قند خون و کاهش توانایی تولید انسولین طبیعی می‌شود. چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قند خون را کاهش دهد.

دندان و پوست

چای سبز به‌طور بالقوه برای دندان‌های شما مفید است. کاتچین های موجود در چای سبز می‌توانند باکتری‌ها را از بین ببرند و همچنین می‌توانند احتمال ابتلا به ویروس آنفلوانزا را کاهش دهند.

نوشیدن این چای ممکن است برای پوست هم مفید باشد. خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی آن می‌تواند به کاهش چین‌وچروک و علائم پیری کمک کند. مطالعات انسانی نشان داده‌اند که استفاده از چای سبز به‌صورت موضعی می‌تواند سوختگی در اثر آفتاب را کاهش دهد.

طول عمر

نوشیدن بیشتر چای سبز حتی ممکن است عمر شمارا طولانی کند. در یک مطالعه ژاپنی، 40،530 بزرگ‌سال که روزانه پنج فنجان یا بیشتر چای سبز می‌نوشیدند به‌طور قابل‌توجهی طی یک دوره‌ی 11 ساله کمتر می‌مردند. این میزان همبستگی در زنان بیشتر بود که احتمال داشت میزان مرگ‌ومیر 23 درصد کمتر شود. در مردان میزان احتمال 12 درصد بود.

چقدر باید چای سبز بنوشید؟

نظرات متفاوتی در مورد مقدار مصرف روزانه‌ی چای سبز وجود دارد. واقعیت این است که یک فنجان چای سبز احتمالاً برای تأثیر بر سلامتی شما کافی نیست. برخی مطالعات نشان می‌دهد که دو فنجان چای سبز فوایدی خواهد داشت، درحالی‌که مطالعات دیگر می‌گویند مصرف پنج یا شش فنجان بهتر است. اگر با میزان مصرف ضروری چای نگران زیاد رفتن به دستشویی هستید، می‌توانید به‌جای آن‌یک مکمل چای سبز را به رژیم خود اضافه کنید.

عوارض جانبی چای سبز

به‌طورکلی، به نظر می‌رسد مزایای چای سبز بیشتر از خطرات آن باشد. بااین‌حال، این نوشیدنی ممکن است برای همه مناسب نباشد و می‌تواند چند عارضه جانبی داشته باشد. چای سبز حاوی تانن است که می‌تواند جذب آهن و اسیدفولیک را کاهش دهد؛ بنابراین اگر باردار هستید یا برای باردارشدن تلاش می‌کنید، مصرف چای سبز شاید ایدئال نباشد.

یکی دیگر از موارد منفی احتمالی، خطر بالاتر پوکی استخوان است زیرا چای در صورت مصرف زیاد، کلسیم را از سیستم گوارش دفع می‌کند. در صورت حساس بودن به نوشیدنی‌های حاوی کافئین، سایر عوارض جانبی شامل اضطراب و دلهره و ناراحتی‌های معده است.

1 L-theanine

2 Herseptin

3 trastuzumab

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 5 را محاسبه نمایید.