نحوه استفاده از فر گازی

توسط PMT

نحوه استفاده از فر گازی

اگرچه انواع مختلف فر در بازار وجود دارد، فرهای گازی بسیار پرطرفدار و به شکل گسترده‌ای مورد استفاده هستند. بسیاری از افراد احساس می‌کنند فرهای گازی در مقایسه با فرهای برقی، در هنگام پخت و پز قدرت کنترل بیشتری ارائه می‌دهند. اگر چه فرهای برقی سریع‌تر و یکنواخت‌تر از فر گازی گرم می‌شوند، تنظیم درجه حرارت فر گازی دراندازه‌‌های دقیق‌تری امکان‌پذیر است.

روشن کردن فر گازی کار نسبتاً آسانی است، زیرا لوازم جدیدتر دارای قابلیت اشتعال برقی هستند. هنگامی که مشعل‌های فر گازی درست کار می‌کنند، فقط چرخش دستگیره لازم است تا شعله را ایجاد کند. با این وجود، روشن کردن شمعک فر مدل قدیمی‌تر ممکن است به استفاده از کبریت یا فندک نیاز داشته باشد.

نحوه کار فر گازی

فرهای گازی مدرن، دارای شمعک اشتعال برقی هستند که با پیچاندن دستگیره مربوط به ناحیه مورد استفاده، که در قسمت جلوی فر گازی قرار دارد، شعله‌ای کوچک و پایدار ایجاد می‌کند که این شعله دما و ارتفاع آن افزایش می‌یابد. با چرخاندن دستگیره‌ها، جریان برق، مشعل فر را گرم می‌کند که باعث می‌شود، دریچه‌ای باز شود تا جریان گاز در لوله سوخت جریان یابد. مشعل، در زیر آتشخان یا داخل فر شعله‌ای ایجاد می‌کند و ترموستات داخلی دمای فر را در حین استفاده اندازه می‌گیرد.

نکات امنیتی در مورد روشن کردن فر گازی

اگر قبل از استفاده از فر، بوی گاز استشمام کردید، آن را روشن نکنید. به هیچ کلید برقی دست نزنید. درعوض، محل را ترک کنید، با شرکت گاز منطقه خود تماس بگیرید و دستورالعمل‌های آن را اجرا کنید. اگر تکنسین شرکت گاز در دسترس نیست با آتش‌نشانی تماس بگیرید.

استفاده از فر گازی با شمعک روشن

در صورتی که همه شمعک‌ها روشن هستند، دستگیره‌ مورد نظر را به سمت جلو بچرخانید، تا به حالت «روشن» یا به دمای مورد نظرتان برسد. این کار در فری که به درستی کار می‌کند، برای زیاد کردن شعله یا گرم کردن فر کافی است.

روشن کردن فری که شمعک آن کار نمی‌کند

برای روشن کردن فری که قدیمی‌تر است یا شمعک آن کار نمی‌کند، گاهی اوقات کبریت یا فندک لازم است. سرخ‌کن و سایر لوازم جانبی بالای فر را قبل از بلند کردن میله‌های گاز بردارید تا بدنه مشعل‌ها آشکار شود. دستگیره مربوط به مشعل مورد نظر را به قسمت «روشن‌» منتقل کنید. یک فندک آشپزخانه یا چوب‌کبریت بلند را روشن کنید و آن را در فضای بین دو لوله زیر آتشخان‌های همان سمت قرار دهید، تا شمعک را برای آن قسمت از فر روشن کنید. میله‌های گاز را به حالت اولیه برگردانید و مشعل‌ها را با استفاده از دستگیره‌ها تنظیم کنید تا شعله را افزایش داده یا کاهش دهید. شمعک باید بعد از چرخاندن دستگیره به موقعیت «خاموش» روشن باقی بماند.

برای روشن کردن زیر فر یا جوجه‌گردان، تجهیزات شمعک را در داخل فر، بین دو محفظه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که دستگیره آن تجهیزات در حالت «روشن‌» قرار دارد، و از فندک آشپزخانه یا کبریت بلند برای روشن کردن تجهیزات شمعک، استفاده کنید. سپس دستگیره را به دمای دلخواه برگردانید. همانطور که در مورد آتشخان بالای فر گفته شد، شمعک، پس از استفاده باید روشن بماند. اگر شمعک دائم خاموش می‌شود، با متخصص تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 9 و 9 را با هم جمع نمایید.