چهار اشتباه رایج در رابطه با سبزیجات منجمد

توسط

شما هم ممکن است مثل خیلی از مردم سبزیجات تازه‌ای را خریداری کنید و قبل از اینکه فرصت داشته باشید از آن استفاده کنید، خراب شود. این مشکل همه است.

برای حل این مشکل اولین راه‌حلی که پیش روی شماست این است که روش درست نگهداری از سبزیجات‌ را یاد بگیرید. البته راه دومی هم هست. می‌توانید از معجزه تکنولوژی مدرن یعنی سبزیجات منجمد استفاده کنید.

ما با سبزیجات منجمد با بی مهری برخورد می‌کنیم، که این واقعاً باعث تأسف است. سبزیجات منجمد کیفیت خیلی خوبی دارند و بیشتر اوقات کیفیت‌شان حتی از سبزیجات تازه هم بهتر است، مخصوصاً سبزیجات تازه‌ای که یکی دو روز در کشو یخچال شما مانده‌اند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید: سبزیجات منجمد موقعی که کاملاً تازه هستند، سریع منجمد می‌شوند و قبل از منجمد کردن آنها را چند لحظه در آب جوش می‌گذارند تا فعالیت‌های مختلف آنزیمی روی سبزیجات متوقف شود. این کار باعث می‌شود که سبزیجات کاملاً تازه و خوشرنگ بمانند بدون اینکه بافت‌شان دچار تغییر شود.

البته حواستان باشد، شما سبزیجات منجمد را دقیقاً به همان شیوه سبزیجات تازه نمی‌توانید استفاده کنید. در اینجا رایج‌ترین اشتباهاتی را که مردم موقع استفاده از سبزیجات منجمد انجام می‌دهند، برای شما آورده‌ایم.

آب کردن یخ سبزی قبل از پخت و پز

نیازی نیست سبزیجات منجمد را هم مانند مواد غذایی حجیم مثل ران بره یا بوقلمون قبل از پخت و پز یخ‌زدایی کنید. با این کار غیر از اینکه وقت خود را هدر داده‌اید، باعث می‌شوید که سبزیجات‌تان شل و وارفته بشوند.

اغلب سبزیجات منجمد را می‌توانید مستقیماً به دستورغذایی خود اضافه کنید و به همان شکل منجمد بپزید. حتی می‌توانید کلم بروکلی، کلم بروکسل و گل کلم را به همان شکل یخ زده تفت دهید. البته حواستان باشد که زمان پخت را باید دو برابر کنید و وسط کار آنها را برگردانید.

قانون آب نکردن سبزی البته چند استثناء هم دارد که یکی از آنها سبزیجات برگ‌دار مثل اسفناج است. برخلاف سبزیجاتی مثل ذرت و نخود که جداگانه و سریع منجمد می‌شوند، اسفناج منجمد به صورت یک قالب بزرگ و یک‌دست به بازار عرضه می‌شود. پس شما راهی ندارید جز اینکه اول آن را آب کنید. ولی اگر سبزیجات بصورت جداگانه منجمد شده باشند و بجای قالب یخ‌زده و یک‌دست، به صورت کیسه‌ای و جدا از هم خریداری شوند، نیازی به آب کردن آنها نیست.

بخارپز کردن، جوشاندن و طبخ با میکروویو

آیا شما برای طبخ سبزیجات تازه از روش‌های بخارپز، جوشاندن و مایکروویو استفاده می‌کنید؟ امیدوارم که جوابتان منفی باشد. (اگر جواب مثبت است، پس این کار اشتباه دوم شما در آشپزی است.) خب شما که از این روش‌ها برای سبزیجات تازه استفاده نمی‌کنید، چرا برای سبزیجات منجمد از آنها استفاده می‌کنید؟

استفاده از این روش‌ها را کنار بگذارید. سبزیجات منجمد نیز مانند سبزیجات تازه با روش‌های طبخ با گرمای خشک مثل سرخ کردن یا تفت دادن طعم فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند. رنگ قهوه‌ای به خود می‌گیرند و عطر خود را آزاد می‌کنند، چیزی که شما با روش‌های پخت مرطوب مثل بخارپز، مایکروویو و جوشاندن به آن نمی‌رسید. پس وقتی سبزیجات منجمد دارید، مایکروویو و ظروف بخارپز را کنار گذاشته و سراغ ماهیتابه بروید.

نگهداری به مدت طولانی

اینکه سبزیجات منجمد بیشتر از سبزیجات تازه قابل نگهداری هستند، دلیل نمی‌شود که شما آنها را ماه‌ها در فریزر نگه‌دارید، مخصوصاً آنهایی که بسته‌بندی‌شان باز شده است، چراکه سبزیجات منجمد در فریزر به تدریج خشک می‌شوند.

دلیل می‌خواهید؟ دلیلش همان بلور‌های یخی است که خیلی وقت‌ها روی سبزیجات منجمد می‌بیند. این بلورهای یخی همان رطوبت سبزیجات شماست که به دنبال جاهای خنک‌تر فریزر بیرون آمده و یخ می‌زند. این بلور‌های یخی آسیبی به مواد غذایی نمی‌زنند و براحتی شسته می‌شوند، اما نشان ‌می‌دهند که مقداری از رطوبت سبزیجات از دست رفته که این یعنی سبزیجات شما دیگر آن تازگی را ندارد. با گذشت زمان سبزیجات شما بالاخره خشک می‌شوند، چه بسته‌بندی آنها باز شده باشد یا دست نخورده باشند.

پس بجای اینکه سبزیجات خود را ماه‌ها در فریزر نگه‌دارید، ظرف یک یا دو هفته آنها را استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

دنبال محصولات متنوع نیستید؟

از آن موقعی که کلارنس بردسی 1نخود منجمد را به صورت عمده در دهه 1920 به بازار عرضه کرد، تغییرات زیادی در سبزیجات منجمد اتفاق افتاده است. منجمد کردن سبزیجات کار پیچیده‌ای نیست، اما باید گفت که طی 100 سال گذشته این فرایند تا حدود زیادی بهبود یافته است. پس شما می‌توانید در قسمت محصولات منجمد فروشگاه‌ها، اشکال متنوعی از سبزیجات منجمد را پیدا کنید که شاید قبلاً نمی‌دانستید چنین محصولاتی هم وجود دارند.

1 Clarence Birdseye

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 1 و 8 را با هم جمع نمایید.