چگونه فلفل را فریز کنیم

توسط PMT

چگونه فلفل را فریز کنیم

وقتی فصل فلفل می‌شود کاملاً ارزان‌قیمت هستند و اگر باغچه داشته باشید، پرورش آن آسان است و در هر بوته دوازده تا یا تعداد بیشتری فلفل تولید می‌کند. با داشتن انبوه فلفل شیرین یا تند، منطقی است که مقداری از آن را فریز کنید تا در تمام طول زمستان از آن استفاده کنید. برخی از دستورالعمل‌ها توصیه می‌کنند فلفل‌ها را قبل از انجماد، ابتدا چند دقیقه در آب جوش می‌گذارند و سپس بلافاصله در آب یخ فرو ببریم، اما این روش صرفاً برای فریز کردن سبزی‌ها در یک‌روند فوق‌العاده سریع مؤثر است.

فلفل‌های شیرین و تند که در سالاد، سس و خورش‌ها یا به‌عنوان بخشی از املت یا سوفله عالی هستند، طعم فوق‌العاده‌ای به بیشتر دستورهای غذایی اضافه می‌کنند. درحالی‌که فلفل‌های یخ‌زده عطروطعم خود را از دست نمی‌دهند، اما پس از یخ‌زدایی کاملاً ترد نیستند و فقط برای پختن در دستورهای غذایی مناسب‌تر خواهند بود. بااین‌حال، اگر ترد نبودن آن مشکلی برایتان ندارد می‌توانید از آن‌ها در سالادها و غذاهایی که پخته نمی‌شوند هم استفاده کنید.

اگر فلفل تند را منجمد می‌کنید، هنگام آشپزی با آن‌ها، روغن را از صورت و چشم خود دورنگه دارید و از دستکش‌های یک‌بارمصرف استفاده کنید.

مواد لازم

  • ۸ تا ۱۰ عدد فلفل شیرین (۲۰ عدد فلفل کوچک)

مراحل آماده‌سازی آن

  1. فلفل‌ها را تهیه کنید.
  2. آن‌ها را دسته‌بندی و مرتب کرده و فلفل‌های کپک‌زده یا نرم شده را جدا کنید. می‌توانید بلافاصله در پخت غذا از این فلفل‌ها که جدا کرده‌اید استفاده کنید اما برای فریز کردن مناسب نیستند.
  3. فلفل‌های سالم قابل فریز کردن را بشویید و خشک‌کنید.
  4. فلفل‌ها را نصف کرده و همه دانه‌های آن را دربیاورید.
  5. فلفل‌ها را به هراندازه و شکلی که برای نیازهای شما مناسب است برش دهید: نوارهای کلفت، نوارهای باریک، حلقه‌ای یا چهار پاره.
  6. فلفل‌ها را دوباره بشویید. آب آن‌ها را کاملاً بگیرید و با حوله‌ی کاغذی خشک کنید. هرچه فلفل‌ها خشک‌تر باشند، احتمال کمتری دارد که دچار سرما سوختگی در اثر تماس با هوای خشک درون فریزر شوند.
  7. تکه‌های فلفل را روی یک کاغذ روغنی (کاغذ شیرینی‌پزی) به‌صورت یک‌لایه پهن کرده و آن‌ها را برای حداقل ۱۲ ساعت فریز کنید. این کار باعث می‌شود فلفل‌ها به‌صورت انبوه باهم یخ نزنند.
  8. فلفل‌های یخ‌زده را به کیسه‌های فریزر محکم و بادوام منتقل کنید. قبل از بستن کیسه‌ها تا حد ممکن هوای داخل کیسه پلاستیکی را خارج کنید تا از سوختگی فلفل‌ها براثر انجماد جلوگیری شود.
  9. قبل از افزودن فلفل به غذا، یخ‌زدایی کنید و لذت ببرید!

تنوع دستورالعمل

برای فریز کردن فلفل کامل، قسمت‌های بالایی آن را ببرید، دانه‌ها را با قاشق دربیاورید و مجدداً قسمت بالایی را روی آن بگذارید. این فلفل‌ها برای‌ درست کردن دلمه خوب هستند، اگرچه افزودن مواد دلمه درحالی‌که هنوز منجمد هستند آسان‌تر است.

نکات مهم

  • اگرچه می‌توان فلفل‌ها را برای مدت طولانی‌تری نگه داشت، اما سعی کنید از فلفل‌های یخ‌زده ظرف شش ماه استفاده کنید تا از سرما سوختگی جلوگیری شود.
  • هنگام نگهداری فلفل‌ها در فریزر یا در یخچال، آن‌ها را در قسمت پشت که سردترین قسمت یخچال‌فریزر است، نگه‌دارید.

سرما سوختگی چیست؟

وقتی مواد غذایی خوب بسته‌بندی نشده باشد و سطح آن در تماس با هوای خشک درون فریزر قرار گیرد رطوبت سطح آن خارج می‌شود و لکه‌های سفیدی روی آن ایجاد می‌شود. به این پدیده سرما سوختگی میگویند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4,5 از 5 ستاره (2 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 7 و 6 را محاسبه نمایید.