روشِ منجمد کردنِ بلال

توسط PMT

با این روشِ فریز کردن، دانه‌های شُل و جدا از همِ ذرت خواهید داشت، که به راحتی می‌توانید به مقدار نیاز جدا کنید و بردارید. اگر قبل از منجمد کردن، بلال را کباب‌پز یا برشته کنید، در نهایت، ذرت‌ها طعم و مزه‌ی دودیِ بی‌نظیری خواهند داشت. از طرفی اگر قبل از منجمد کردن، بلال‌ها را در آب جوش و یا در مایکروویو قرار دهید، و یا آن‌ها را بخارپز کنید، نتیجه‌ی کار حالتی سنتی خواهد بود، که به همان اندازه پرکاربرد است.

در هر دو صورت، کار خود را با بلال‌های پخته‌ای شروع کنید که به اندازه‌ی کافی خنک شده‌اند. ساده‌ترین روش این است که یک بلال را، در حالتی که نوکِ آن به سمت پایین است، درون یک کاسه‌ی بزرگ به حالت عمودی نگه دارید و با استفاده از یک چاقوی تیز مخصوص سرآشپز، دانه‌های ذرت را با برش از بدنه‌ی بلال جدا کنید تا به درون ظرف بریزند. می‌توانید یک کاسه‌ی کوچکتر را به صورت وارونه درون کاسه‌ی بزرگ قرار دهید تا هنگام برش زدن، دانه‌ها همه جای آشپزخانه پخش نشوند. چوبِ بلال‌ها را نگه دارید و بعدا در تهیه‌ی آبگوشتِ چوبِ بلال از آن‌ها استفاده کنید.

سپس دانه‌های ذرت را روی یک سینی فلزی پخش کنید، به حالتی که تقریبا فقط یک لایه ذرت روی سینی قرار بگیرد. سینی را به همین حالت، بدون هیچ درپوشی، به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید. سپس این دانه‌های منجمد شده را داخل کیسه فریزر و یا ظرف‌های مناسب بریزید. منجمد کردن دانه های ذرت روی سینی باعث می‌شود که دانه‌ها به صورت جدا از هم باشند ودسته دسته به هم نچسبند. حتما روی هر کیسه‌ یا ظرف، برچسبی بچسبانید و تاریخ را روی آن ثبت کنید. دانه‌های ذرت منجمد شده به مدت شش ماه تا یک سال قابل خوردن هستند.

منجمد کردنِ خوشه‌های کاملِ بلال

وقتی خوشه‌های کاملِ بلال را منجمد می‌کنیم، در واقع هدفمان این است که بتوانیم در فرصتی دیگر آن‌ها را بپزیم و مصرف کنیم. پس برخلاف روش قبلی که در آن بلال را می‌پختیم، دانه‌ها را جدا و سپس منجمد می‌کردیم، اینجا قرار نیست قبل از منجمد کردن، بلال‌ها را بپزیم.

اما این تمام ماجرا نیست. بلال تازه که روی چوب بلال قرار دارد، دستخوش یک سری تغییرات آنزیمی می‌شود که این تغییرات روی طعم، رنگ و بافت آن تأثیر می‌گذارد؛ حتی اگر آن را در فریزر نگهداری کنید. نمی‌توان نامِ این تغییرات را «فاسد شدن» گذاشت؛ چرا که فاسد شدن توسط باکتری‌ها صورت می‌گیرد و نه آنزیم‌های خودِ بلال. اما در هر صورت، مسئله این است که شما احتمالاً حس خوبی نسبت به این تغییرات نخواهید داشت.

خوشبختانه یک راه ساده برای متوقف کردنِ عملِ این آنزیم‌ها وجود دارد. کافی است قبل از اینکه بلال‌ها را در فریزر قرار ‌دهید، آن‌ها را نیم‌پز کنید.

چرا باید قبل از انجماد، بلال‌ها را نیم‌پز کنید؟

«نیم‌پز کردن» یک روش بسیار معمول برای آماده‌سازی غذاست. در این روش، شما خوراکی موردنظر را در آب جوش فرو می‌برید و مدت زمان نسبتاً کوتاهی، آن را در آب جوش نگه می‌دارید؛ که این مدت زمان می‌تواند 30 ثانیه الی چند دقیقه باشد. نیم‌پز کردن، بسته به نوع غذا، به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد، ولی معمولاً به عنوان مرحله‌ی آماده‌سازی انجام می‌شود و نه با هدفِ پختنِ غذا.

هدف از نیم‌پز کردن، از بین بردنِ‌ باکتری‌ها برای بالا بردنِ ایمنی غذا هم نیست و صرفاً برای متوقف کردن عمل آنزیم‌ها، با هدف بهبود کیفیت، انجام می‌شود.

ابتدا پوسته‌ی بلال‌ها را بکنید و تا جایی که می‌توانید ابریشم‌های آن‌ها را جدا کنید. درون یک قابلمه‌ی بزرگ آب بریزید و روی گاز بگذارید تا بجوشد. قطر قابلمه حتما باید به اندازه‌ای باشد که بلال‌ها در آن جای بگیرند. اینکه چند بلال را به طور همزمان بتوانید نیم‌پز کنید، کاملاً به حجم ظرف بستگی دارد. در صورت تجمع بیش از حد بلال‌ها در قابلمه، دمای آب افت می‌کند. حتماً یادتان باشد که فقط به اندازه‌ی سه چهارمِ‌ قابلمه آب بریزید، که جای کافی برای فرو کردن ذرت‌ها در آب وجود داشته باشد.

هم‌چنین نیاز دارید که یک کاسه‌ی پر از آبِ یخ دم دستتان باشد تا بتوانید بعد از بیرون آوردن بلال‌ها از آبِ داغ، عملِ پخته شدن را متوقف کنید.

بعد از اینکه آبْ جوش آمد، بلال‌ها را اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 4 دقیقه نیم‌پز شوند. سپس بلال‌ها را بلافاصله به ظرفِ آبِ یخ منتقل کنید و اجازه دهید به مدت 4 الی 5 دقیقه در آب یخ بمانند و خنک شوند. بعد بلال‌ها را آبکشی کنید و آن‌ها را با حوله‌ی کاغذی کاملاً خشک کنید، چرا که اگر ذره‌ای آب روی آن‌ها بماند، بعد از منجمد کردنشان تبدیل به برفک می‌شود.

در آخر، بلال‌ها را محکم با سلفون بسته بندی کنید و بلال‌های بسته‌بندی شده را درون یک کیسه فریزر قرار دهید و تمامِ هوایِ درونِ کیسه را از کیسه خارج کنید. روی کیسه‌ برچسبی بزنید و تاریخ را روی آن یادداشت کنید. این بلال‌های منجمد شده به مدت 6 تا 12 ماه در فریزر سالم می‌مانند و قابل استفاده خواهند بود.

هنگامی که میخواهید بلال‌ها را مصرف کنید، آن‌ها را از کیسه فریزر بیرون بیاورید و به مدت 3 تا 4 دقیقه در مایکروویو قرار دهید؛ دقت کنید که سلفون آن‌ها را هنوز جدا نکنید. بعد از اینکه از مایکروویو درآوردید، سلفون آن‌ها را جدا کنید و به مدت 5 الی 6 دقیقه در آبِ جوش قرار دهید تا گرم شوند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 6 و 3 را با هم جمع نمایید.