پنیر فتا چیست؟

توسط PMT

پنیر فتا

پنیر فتا، پنیری ترد و نرم در آب شور است که در یونان به صورت سنتی با شیر گوسفند تهیه می‌شود، و به طور طبیعی دو برابر شیر گاو چرب است. از قرن‌ها پیش پنیر فتا وجود داشته است، و تقریبا هر وعده غذایی یونانی به نوعی پنیر فتا را در خود جای داده است. در ایران، تولیدکنندگان پنیر با استفاده از شیر گاو پنیری به سبک فتا تولید می‌کنند، اما کیفیت آن می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. چربی و کالری فتا نسبت به پنیرهای رسیده مانند چدار یا پارمزان کمتر است و کلسیم و ویتامین‌های گروه B بیشتری نسبت به پنیرهای نرم مانند ریکوتا یا پنیر کاتیج دارد. با این حال، آب نمک منجر به سدیم زیادی می‌شود، بنابراین فتا نباید در یک رژیم غذایی با نمک محدود مصرف شود.

واقعیت‌های سریع

مبدا: یونان

دسترسی: تقریبا در هر فروشگاه مواد غذایی

عمل آمدن: به مدت چهار تا شش هفته توسط آب نمک به عمل می‌آید.

طعم و مزه: شور و با مزه تند

پنیر فتا چیست؟

فتا پنیری نرم است که از شیر کامل گوسفند یا ترکیبی از شیر گوسفند و بز تهیه می‌شود. در یونان، فتا در آب شور عمل آوری می‌شود. به عنوان پنیر شور، طعم آن با رسیده شدن تندتر و شورتر می‌شود و پنیر سفت‌تر می‌شود. فتا به رنگ سفید کرمی با سوراخ‌های کوچک و بافتی ترد است. این پنیرها معمولا به صورت کیک‌های مربعی و بدون پوست هستند، اما می‌توانید فتا خرد نشده را در ظروف ضد آب و بدون آب نمک و یا بدون ادویه اضافه شده بسته بندی هم پیدا کنید. هزینه این پنیر بیشتر از سایر پنیرهای معمولی است، اما مقدار کمی از آن مدت زمان بسیار طولانی مصرف می‌شود.

پنیر فتا چطور درست می‌شود

پنیر فتا در یونان بسیار محبوب است به طوری که صادراتش بسیار کم است. امروزه، بسیاری از کشورها انواع فتا را تولید می‌کنند، از جمله استرالیا، دانمارک، آلمان و البته ایران. با این حال، تولید انبوه امروزه اغلب وابسته به شیر گاو است و ممکن است از شیر بدون چربی یا شیر کم چرب برای کاهش چربی پنیر استفاده شود.

در یونان، روش‌های سنتی تولید با افزودن پنیر مایه و ماده پنیری به شیر پاستوریزه یا خام گوسفند، بز، یا مخلوطی از این دو شروع می‌شود. وقتی شیر غلیظ شد، شیر دلمه شده جدا شده است، در قالب فشرده و آب پنیر اضافی تخلیه می‌شود. تولیدکنندگان پنیر، فتا را به قالب‌های کوچکتر تقسیم می‌کنند (فتا به زبان یونانی به معنی «برش شده» است)، سپس به آن نمک می‌زنند و به مدت دو روز پیش از اینکه آن را در آب نمک غوطه‌ور کنند خشکش می‌کنند، این پنیر پس از یک هفته تا چند ماه می‌رسد.

متاسفانه، با توجه به تقاضای زیاد پنیر فتا در یونان و محدودیت‌های شیر ​​غیر پاستوریزه، یافتن پنیر واقعی خارج از یونان دشوار است. اگر هم پیدا کنید، گران خواهد بود. پنیر فتا را می‌توانید در خانه بدون شیر بز تولید کنید.

جایگزین‌ها

پنیر ریکوتا از نظر عطر و طعم نزدیکترین جایگزین برای فتا است، هرچند به طور کلی کمتر شور است، اما بافت مرطوب آن تطبیق کامل ندارد. پنیر کوتیجای شور مانند فتا ترد است و گزینه خوبی برای استفاده در سالاد است. یک پنیر بز تازه یا کمی رسیده هم می‌تواند جایگزین فتا باشد.

کاربردها

فتا به راحتی خرد می‌شود، و بنابراین گزینه خوبی برای استفاده در سالاد و جایگزینی برای موزارلای خرد شده روی پیتزا و نان‌های پهن است. همچنین پاشیدن آن روی انواع مختلف سبزیجات بو داده طعم عالی به آن‌ها می‌دهد.

هنگام استفاده از فتا در بشقاب‌های نپخته مانند پیش غذا، اجازه دهید دمای ترکیب به دمای اتاق برسد تا بهترین طعم را به خود بگیرد. می‌توانید آن را در بشقاب پیش غذا همراه با تکه‌های باگت خشک، زیتون و گوشت‌های برش خورده سرو کنید. یا آن را با کمی آب لیمو و روغن مخلوط کنید.

فتا در بشقاب‌های گرم نرم می‌شود اما هرگز ذوب نمی‌شود، کیفیت این پنیر برای افزودن بافت علاوه بر طعم در بشقاب‌های پخته شده، کماج‌های شور، و خورشت‌هایی مانند استیفادوی سنتی مناسب است. همچنین می‌توانید از آن در پای کیش و یا انواع دیگر پای شیرینی استفاده کنید. فتا گزینه خوبی برای همبرگرهای شکم پر است و به خصوص با گوشت بره خیلی خوب می‌شود.

نگهداری

فتا در شرایط نامناسب نگهداری سریع خشک و ترش می‌شود. اگر آن را به طور مداوم در آب نمک غوطه ور نگه دارید، برای چند ماه تازه باقی می‌ماند. فتای بسته بندی شده اغلب حاوی مقداری آب نمک است، اما اگر ناخواسته آبش را خالی کنید، می‌توانید مقداری از آب نمک را با هم مخلوط کرده و باقیمانده را ذخیره کنید. به طور کلی، به نسبت 1 قاشق چایخوری نمک تصفیه شده را در یک فنجان آب، در صورت لزوم بیشتر یا کمتر، مخلوط کنید. بسته‌های باز نشده فتا خرد شده خشک- نوعی که در بیشتر فروشگاه‌های مواد غذایی موجود است- را می‌توانید به مدت چند ماه بدون افت زیاد کیفیت منجمد کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

1 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 1 و 5 را با هم جمع نمایید.