درک کالری موجود در چربی

توسط PMT

کالری موجود در چربی

بسیاری از ما تعداد کالری و گرم چربی موجود در مواد تشکیل‌دهنده یا وعده غذایی خود را زیر نظر داریم. اما، این نیز اهمیت دارد که بدانیم چند کالری در هر گرم چربی وجود دارد. اگر مراقب وزن خود هستید یا سعی دارید وزن کم کنید، ممکن است تنها کاهش کالری مصرفی کمکی به شما نکند اگر غذایی که می‌خورید حاوی مقدار زیادی چربی باشد.

هر گرم چربی حاوی ۹ کالری است که بیش از دو برابر مقداری است که در پروتئین و کربوهیدرات‌ها یافت می‌شود. علاوه بر خواندن دقیق برچسب‌ها، درک اینکه کالری دقیقاً چیست به شما کمک می‌کند غذای مناسب‌تری را انتخاب کنید.

کالری چیست؟

کالری یک واحد انرژی است. وقتی کالری در ارجاع به غذا استفاده می‌شود در واقع منظور کیلوکالری یا ۱۰۰۰ کالری می‌باشد که معادل مقدار انرژی‌ای است که یک کیلوگرم آب را یک درجه سانتی‌گراد بالا می‌برد.

فرقی نمی‌کند که کالری حاصل از چربی باشد یا پروتئین، یا کربوهیدرات‌ها، به‌هرحال مقدار یکسانی انرژی وارد بدن شما می‌کند. اما وقتی در هر وعده، بیش از آنچه بدن شما می‌تواند مصرف کند، کالری دریافت می‌کنید، این کالری مازاد به شکل چربی ذخیره می‌شوند. به همین دلیل است که ورزش به کاهش وزن ما کمک می‌کند. ورزش کالری‌هایی که بدن ما به طور طبیعی مورداستفاده قرار نداده را می‌سوزاند.

دقت داشته باشید که با اینکه این غذاها انرژی به ما می‌دهند، همه آنها حاوی مواد مغذی مفید نیستند. علاوه بر انرژی، بدن برای عملکرد صحیح به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز نیاز دارد. خوردن غذاهایی که حاوی میزان متعادلی از کالری، چربی، و مواد مغذی هستند بهترین رویکرد برای داشتن یک رژیم غذایی سالم است.

کالری دریافتی از منابع مختلف

کالری موردنیاز بدن از چربی، کربوهیدرات‌ها، پروتئین، و الکل تولید می‌شود. هریک از این منابع چگالی متفاوتی دارد: هر گرم چربی نه کالری، هر گرم الکل ۷ کالری، و هر گرم پروتئین و هر گرم کربوهیدرات هرکدام ۴ کالری دارند. از آنجا که چربی و الکل کالری بر وزن بیشتری نسبت به پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها دارند، برای کاهش میزان کالری دریافتی باید غذاهای چرب و نوشیدنی الکلی کمتر مصرف کرد.

چربی‌های موجود در یک رژیم غذایی سالم

باید به‌خاطر سپرد که چربی یکی از اجزای اساسی یک رژیم غذایی سالم است. چربی‌ها به دو نوع اشباع‌شده و غیراشباع تقسیم می‌شوند. چربی‌های اشباع‌شده از فراورده‌های حیوانی مانند گوشت و لبنیات مشتق می‌شوند و رژیم غذایی حاوی مقادیر بالایی از چربی اشباع‌شده منجر به بالارفتن کلسترول و بروز مشکلات سلامتی می‌شود. ثابت شده است که چربی‌های اشباع‌نشده کلسترول مضر را کاهش و کلسترول مفید را افزایش می‌دهند که مزایای باارزشی برای سلامتی در بر دارد. چربی غیراشباع را می‌توان در مغزها، روغن زیتون، روغن کانولا، و آووکادو یافت. این غذاها، با رعایت اعتدال در مصرف (به‌هرحال کالری بالایی دارند)، بخشی از یک رژیم غذایی سالم را شکل می‌دهند.

چربی ترانس نوع دیگری از چربی اشباع‌نشده است اما این نوع چربی به‌صورت مصنوعی تولید می‌شود و اغلب برای سرخ کردن و افزایش عمر ماندگاری استفاده می‌شود. گرچه چربی ترانس اشباع نشده است، اثرات منفی بر روی سلامتی بر جای می‌گذارد.

خواندن برچسب

پیشنهاد می‌شود که کالری دریافتی از چربی نهایتاً ۲۵ تا ۳۵ درصد از میزان کالری دریافتی روزانه شما را تشکیل دهد. پس اگر رژیم غذایی شما متشکل از ۲۰۰۰ کالری است، نباید بیش از ۶۵ گرم چربی در روز بخورید. چربی اشباع شده نباید بیش از ۵ تا ۶ درصد از کل کالری مصرفی ما را شکل بدهد.

انتخاب غذاهایی که چربی کمتری دارند، مانند «چربی کاهش‌یافته» و «کم‌چرب»، نیز می‌تواند راه خوبی برای کاهش کالری دریافتی شما باشد. اما اهمیت دارد که درک کنیم که این اصطلاحات به چه معنا هستند.

  • بدون چربی: کمتر از نیم گرم چربی در هر وعده
  • کم‌چرب: سه گرم یا کمتر چربی در هر وعده
  • چربی کاهش‌یافته: ۲۵ درصد چربی کمتر در هر وعده در مقایسه با محصولی مشابه
  • سبک: ۵۰ درصد چربی کمتر در هر وعده در مقایسه با محصولی مشابه

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 9 و 4 را محاسبه نمایید.