چطور هویج را در فر خشک کنیم؟

توسط PMT

با این روش می‌توانید بدون استفاده از خشک‌کن یا وسایل دیگر هویج را خشک و رنگ نارنجی روشن، طعم و بیشتر مواد مغذی آن را نیز حفظ کنید. هویج خشک‌شده به سوپ‌‌‌ (و آبگوشت‌های رقیق خانگی)، خورش‌ و سس پاستا طعم فوق‌العاده‌ای می‌دهد. همچنین جای خیلی کمی اشغال میکند و تقریبا وزنی هم ندارد؛ به همین خاطر نگهداری آن خیلی راحت است.

مراحل خشک‌کردن هویج

 1. اگر هویج‌تان برگ دارد، برگ‌هایش را جدا کنید. ته هویج را نیز جدا کنید. می‌توانید برگ‌ها و ته هویج را به کمپوست تبدیل کنید یا با آن سوپ درست کنید.
 2. زیر شیر آب هویج‌ها را بسابید تا تمیز شوند (اگر برس شستشوی سبزیجات دارید از آن استفاده کنید). حتی اگر بخواهید هویج را پیش از خشک کردن پوست بگیرید، بهتر است اول آن را بشویید تا موقع پوست کندن، پوست‌کن‌ آلودگی پوست هویج را به داخلش انتقال ندهد (در آن صورت هم مجبور میشویم آن را بشوییم).
 3. کندن پوست هویج اختیاریست ولی ما اکثر اوقات آن را پوست میگیریم؛ چون به نظرمان پوست هویج کمی تلخ است و از شیرینی‌ این گیاه ریشه‌ای کم میکند. امّا اگر با پوست هویج خام مشکلی نداشته باشید، پوست هویج خشک‌شده هم موقع آشپزی اذیتتان نخواهد کرد.
 4. هویج‌ها را به شکل حلقه‌‌ای با قطر کمی کمتر از یک سانتی‌متر خرد کنید.
 5. هویج‌های خرد‌شده را به مدت 2 دقیقه بلانچ کنید (شوک بدهید). میتوانید این‌کار را با استفاده از بخارپز یا آب‌جوش انجام دهید. میتوانید از این مرحله صرف‌ نظر کنید ولی در آن صورت هویج دیگر مثل هویج تازه به رنگ نارنجی روشن نخواهد بود. علاوه بر آن این روش باعث می‌شود هویج در مراحل بعد زودتر خشک شود.
 6. به محض تمام شدن دو دقیقه زمان بلانچ کردن، هویج‌ها را در آب یخ فرو ببرید یا زیر شیر آب سرد بگیرید تا جایی که وقتی دست میزنید به نظرتان گرم نباشد. این‌کار باعث می‌شود گرمای باقی‌مانده از قبل، باعث پخته شدن بیش‌تر هویج نشود.
 7. سبد بخارپز را در سینی فر بگذارید. یک توری فلزی یا پارچه‌ای را روی سبد پهن کنید (توری پلاستیکی نباشد). هویج‌ها را جوری روی توری بچینید که با همدیگر تماس نداشته باشند.
 8. بهتر است فر را روی حرارت 52 تا 57 درجه سلسیوس تنظیم کنید. حداقل دمای خیلی از فرها 65 درجه سلسیوس است. اگر فر شما هم همینطور است، دسته یک قاشق چوبی یا یک حوله آشپزخانه تاشده را لای در فر بگذارید تا کامل بسته نشود. قرار است هویج خشک شود؛ نه این‌که کبابی شود!
 9. بگذارید همه هویج‌ها خشک خشک شوند. هویج باید سفت یا ترد باشد (اگر شک دارید که به اندازه کافی خشک شده اند یا نه سعی کنید تا جای ممکن ترد باشد). این مرحله 6 تا 8 ساعت طول می‌کشد.
 10. از فر خارج کنید و بگذارید کاملا خنک شود. پس از آن که به دمای محیط رسید میتوانید آن را بسته‌بندی کنید. اگر برای بسته‌بندی از ظروف پلاستیکی استفاده میکنید، دقت کنید ظرف حتما مناسب مواد خوراکی باشد و پلی کربنات نباشد.
 11. آن را خوب بپوشانید و دور از نور و گرمای مستقیم نگهداری کنید. این نکته اهمیت زیادی دارید؛ زیرا هویج خشک‌شده اگر موقع نگهداری در معرض نور و گرما قرار بگیرد، نه تنها کمی از رنگ خود را از دست می‌دهد بلکه ویتامین آ آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

آبدار کردن دوباره هویج

برای اینکه هویج دوباره آبدار شود قبل از آن که هویج خشک‌شده را در آشپزی به کار ببرید، کمی آب‌جوش روی آن بریزید و بگذارید 15 دقیقه در آب نرم شود. اگر هویج را به همان شکل خشک‌شده در سوپ بریزیم، ممکن است خیلی نرم نشود. آبی که برای نرم کردن هویج استفاده کردید را هم، میتوانید در سوپ یا سسی که درست میکنید بریزید. این مایع حاوی مقادیر زیادی ویتامین ب1 و ب2، نیاسین و مقداری مواد معدنی موجود در هویج است. گذشته از آن مزه خوبی هم دارد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 7 و 5 برابر است با؟