روش‌های یخ‌زدایی صحیح مواد غذایی

توسط PMT

روش‌های یخ‌زدایی صحیح مواد غذایی

یک حرکت اشتباه ممکن است باعث مسمومیت غذایی شما شود.

قبل از پخت غذا، چطور غذایتان را یخ‌زدایی می‌کنید؟ چندین روش رایج برای این کار وجود دارد که فقط تعدادی از آنها بی‌خطر است. «باز کردن یخ غذا روی میز آشپزخانه» روشی‌ رایج است که صریحاً در موردش اخطار داده شده است.

اگرچه رها کردن کلوخه‌ای یخ‌زده‌ی گوشت روی میز آشپزخانه قبل از پخت غذا کاری رایج است، این روش شما را در معرض خطر مسمومیت غذایی قرار می‌دهد. چرا؟ چون احتمال بیشتری وجود دارد که باکتری‌های موجود در گوشت در دمای اتاق رشد کنند. بنابراین هر غذای فاسدشدنی‌ای که بیشتر از دو ساعت روی میز آشپزخانه رها شود در معرض خطر است و می‌تواند شما را بیمار کند.

سرآشپزان در مورد یخ‌زدایی در گاراژ، زیرزمین، خودرو، ماشین ظرفشویی یا کیسه زباله پلاستیکی نیز اخطار می‌دهند. باز کردن یخ غذا با با رها کردنشان در فضای باز نیز ناایمن است.

خوشبختانه، انجام روش‌های صحیح یخ‌زدایی غذا بسیار آسان است. دستورالعمل ساده‌ی سه مورد از اصلی‌ترین و مفیدترین روش‌ها در اینجا ارائه می‌شود.

باز کردن یخ در داخل یخچال

اگرچه ممکن است باز کردن یخ غذایتان روی میز آشپزخانه سریع‌تر باشد، باز کردن یخ غذا داخل یخچال بسیار سالم‌تر است. خوردن غذاهایی که یخشان داخل یخچال باز شده است بسیار کم‌خطرتر است، چون احتمال کمتری وجود دارد که باکتری‌ها در دمای سرد یخچال رشد کنند.

روش انجام کار

روند انجام این کار بسیار ساده است. فقط غذایتان را داخل یخچال بگذارید و منتظر بمانید. مقادیر متفاوت غذا برای یخ‌زدایی کامل به زمان‌های متفاوتی نیاز دارند. یخ‌زدایی هر 2 کیلو و 300 گرم گوشت بوقلمون 24 ساعت طول می‌کشد. وقتی یخ گوشت باز شد، پختن و خوردنش طی یک یا دو روز بی‌خطر خواهد بود؛ پس نگران طولانی شدن باز شدن یخ نباشید.

نکته‌ها

اگر غذا چیزی مثل گوشت خام است که قبل از خورده شدن نیاز به پخته شدن دارد، مطمئن شوید که غذا کاملاً نایلون پیچ شود و داخل محفظه‌ای قرار داده شود تا با غذاهای دیگر داخل یخچال در تماس قرار نگیرد. همچنین ممکن است بخواهید غذا را در پایین‌ترین قفسه قرار دهید تا هیچ چکه‌ای روی دیگر غذاهای زیر آن نریزد.

آیا می‌توان آن را دوباره در فریزر قرار داد؟

بله! وقتی یخ غذا داخل یخچال باز شود، دوباره منجمد کردن و بعد از آن باز کردن مجدد یخ بی‌خطر است. فقط در خاطر داشته باشید که این کار ممکن است در کیفیت گوشت اثر بگذارد. اگر گوشت چرخ‌کرده مجدد یخ زده شود، نمی‌توانید برگری با کیفیت رستوران از آن تهیه کنید.

باز کردن یخ در آب سرد

توجه کنید: آب سرد. آب گرم یا آب با دمای اتاق ممکن است سالم بودن غذا را در معرض خطر قرار دهد، اما با استفاده از آب سرد، قوطه‌ورسازی غذا در آب تا باز شدن یخ روشی کاملاً بی‌خطر برای استفاده از غذاهای یخ‌زده است.

روش انجام کار

این روش نیازمند تلاش بیشتری نسبت به بقیه روش‌هاست، اما چون سریع‌تر هم است، پس ارزشش را دارد. نخست، غذایتان را داخل کیسه‌ پلاستیکی محفوظ از هوا محکم بپیچانید. مطمئن شوید سوراخی وجود ندارد که آب به داخل کیسه نفوذ کند. اگر آب به داخل نفوذ کند، باکتری‌های موجود در آب ممکن است غذایتان را آلوده کند (این اتفاق گوشتتان را هم قبل از پخته شدن کاملاً آبدار می‌کند). کیسه را داخل آب سرد غوطه‌ور کنید تا گوشت یا سایر مواد غذایی کاملاً یخ‌زدایی شود، هر 30 دقیقه آب را عوض کنید تا دمای آب حفظ شود. باز شدن کامل یخِ مقادیر کم غذا حدود یک ساعت طول می‌کشد. برای قالب‌های بزرگتر غذا، باز شدن یخ هر نیم کیلو نیم ساعت طول می‌کشد. امتحان این روش برای بوقلمون یخ‌زده اصلاً ایده‌ی هوشمندانه‌ای نیست، چون در این صورت باید برای این کار وان حمام را پر از آب کنید!

نکته‌ها

بعد از یخ‌زداییِ غذایتان در آب سرد، بلافاصله باید آن را بپزید. اگر این کار را انجام ندهید، گوشت یا دیگر غذاهای نپخته در دمای اتاق در معرض خطرِ رشد باکتری‌های درون غذا قرار می‌گیرند. همچنین گاهی اوقات نمی‌خواهید غذایتان را داخل سینک یخ‌زدایی کنید، به‌خصوص اگر غذا به‌درستی بسته‌بندی نشده باشد. باکتری‌های غذا (مثل سالمونلا در مرغ نپخته) ممکن است سینکتان را آلوده کند، جایی که در آن ظرف‌هایتان را می‌شوئید! اما شما می‌خواهید سینکتان تمیز بماند.

آیا می‌توان آن را دوباره در فریزر قرار داد؟

نه! وقتی یخ غذا را با این روش باز کردید، قبل از قرار دادن مجدد آن در فریزر باید آن را بپزید.

باز کردن یخ در مایکروویو

می‌توانید غذاهایتان را کاملاً بی‌خطر در مایکروویو یخ‌زدایی کنید؛ فقط باید دقت کنید. هر مایکروویوی فرق دارد، اما تلاش برای سرعت بخشیدن به فرآیند یخ‌زدایی با افزایش دما ممکن است باعث شود بعضی قسمت‌های مختلف غذا ناهماهنگ پخته شود. مثلاً ممکن است قسمت‌های بیرونی گوشت کاملاً پخته شود، در حالی که داخلش هنوز یخ‌زده است. از دکمه‌ی از پیش‌تنظیم شده‌ی مایکروویو برای یخ‌زدایی استفاده کنید.

روش انجام کار

خیلی راحت است: فقط مطمئن شوید که غذا در محفظه‌ای قرار دارد که امکان ندارد چیزی به داخل مایکروویوتان چکه کند و از دکمه‌ی از پیش‌تنظیم شده‌ی مایکروویو استفاده کنید. بفرمائید!

نکته‌ها

بعد از یخ‌زدایی غذا، مطمئن شوید که گوشت خام را با دستتان لمس نکنید. از یک محفظه استفاده کنید؛ یا، اگر باید از دست‌هایتان استفاده کنید، بعد از آن آنها را کاملاً بشوئید. انجام این کار برای محافظت در برابر مسمومیت غذایی بسیار اهمیت دارد. غذاهای نیمه‌پخته یا غذاهای به‌تازگی یخ‌زدایی شده ممکن است حاویِ باکتری‌هایی غذایی باشند که باید دقت کنید به جاهای دیگر آشپزخانه منتقل نکنید. اضافه بر این موضوع، مطمئن شوید درست بعد از یخ‌زدایی غذا بلافاصله آن را بپزید تا از رشد باکتری‌ها در دمای اتاق جلوگیری کنید.

آب کردن یخ در مایکروویو

پختن غذا بلافاصله پس از خارج کردنش از فریزر بی‌خطر است. اما، در خاطر داشته باشید که زمان پخت قرار است افزایش یابد. همچنین ممکن است، بسته به روش پخت، همه جای گوشت به یک اندازه پخته نشود. اما یک استثنای مهم وجود دارد. بدون باز کردن یخ گوشت، آن را در آرام‌پزها نپزید. در واقع، پختن گوشت بلافاصله پس از خارج کردنش از فریزر خطرناک است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 5 را محاسبه نمایید.