انتخاب تابه مناسب برای سرخ کردن

توسط PMT

تابه مخصوص سرخ کردن

همان‌طور که در مورد بیشتر کارهای آشپزی صدق می‌کند، همه می‌توانند سرخ کردن عمیق (روغن داغ کردن)1 را در خانه انجام دهند به شرطی که ابزار و دانش کافی برای انجام این کار را در خانه داشته باشند. اگرچه می‌توانید یک سرخ‌کن مخصوص تهیه کنید، اما لازم نیست. در حقیقت، اگر اولین بار است که شروع به سرخ کردن می‌کنید، شاید بهتر باشد که این کار را به‌طور ساده شروع کنید.

 

چند قطعه وسیله‌ی موردنیاز شما وجود دارد، اما به‌احتمال‌زیاد آن‌ها را از قبل برای آشپزخانه خود تهیه‌کرده‌اید. چیزهایی هم که از قبل ندارید خیلی گران نیستند و یافتن آن‌ها هم سخت نیست.

وسایل لازم برای سرخ کردن عمیق

درحالی‌که می‌توانید تقریباً با هر قابلمه‌ای سرخ‌کنید اما داشتن وسایل خاص، شانس موفقیت شمارا در ارائه‌ی لقمه‌های ترد و خوشمزه بیشتر خواهد کرد.

  • ظرف سنگین و عمیق: نیازی به سرخ‌کن برقی ندارید. در عوض، یک ظرف سنگین و نسبتاً عمیق با ظرفیت تقریبی 3.5 تا 5.5 لیتر پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، یک ظرف چدنی لعاب‌کاری شده با ظرفیت تقریبی 5.5 لیتری کفایت می‌کند. سعی کنید ظرفی را پیدا کنید که چدن باشد، زیرا گرما را به‌خوبی نگه می‌دارد که هنگام سرخ شدن عمیق یک امتیاز مثبت است. علاوه بر این، فضای داخلی لعاب‌کاری شده باعث می‌شود شما چیزی را که سرخ می‌کنید راحت‌تر ببینید، بنابراین احتمال پخت بیش‌ازحد مواد غذایی کم است. اگر احتیاط کنید، ظرف چدن بدون روکش هم مناسب است. هرچه ظرف بزرگ‌تر باشد، به روغن بیشتری نیز احتیاج خواهید داشت، اما نکته مثبت این ظرف‌ها است که با افزودن روغن بیشتر، دما پایدارتر خواهد بود و با سرعت بیشتری دوباره به همان دما خواهد رسید. درهرصورت، ظرف باید آن‌قدر عمیق باشد که فضای کافی برای حداقل 7 سانتی‌متر روغن با حداقل 7 سانتی‌متر فضای دیگر بین قسمت بالای روغن و بالای ظرف را داشته باشد.
  • دماسنج: از دماسنجی استفاده کنید كه بتواند از 350 تا 400 درجه فارنهایت را به‌طور دقیق ثبت كند. دماسنج‌های مخصوص سرخ کردن عمیق معمولاً در كنار ظرف می‌چسبند كه مناسب است، اما دماسنج معاینه نیز جواب خواهد داد.
  • کفگیر با توری به شکل تارعنکبوت یا کفگیر: یک کفگیر کوچک با توری به شکل تارعنکبوت یا کفگیر برای برداشتن غذاهای پخته‌شده مفید است. کفگیر تارعنکبوتی شکل، ابزاری است که دسته‌ی چوبی و یک سبد مشبک سیمی دارد. این نوع کف گیرها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و اندازه معمولی آن ممکن است برای بسیاری از ظرف‌ها، خیلی بزرگ باشند؛ بنابراین قبل از خرید، ابعاد آن را بررسی کنید. گزینه‌ی دیگر کفگیر است که به‌منظور گرفتن کف موجود روی آب‌گوشت استفاده می‌شود و به‌طورکلی کوچک‌تر از کفگیر تارعنکبوتی شکل است و دارای یک سبد تخت‌تر با توری محکم‌تر است. شبکه توری شل‌تر کفگیر تارعنکبوتی مقدار بیشتری روغن را رد می‌کند و روغن‌گیری غذای شمارا آسان می‌کند. تا زمانی که یک کفگیر تارعنکبوتی شکل در ظرف شما جا شود این نوع کف گیر انتخاب بهتری است.
  • صفحه‌ی محافظ پاشش2: اگرچه صفحه‌ی محافظ پاشش ضروری نیست اما برای حداقل رساندن کثیف کاری مفید است. برخی از مدل‌های جدید دارای فیلترهایی هستند که به کاهش بوی سرخ کردن نیز کمک می‌کنند.
  • قفسه و سینی فر: قفسه‌ای که بالای یک سینی فر قرار داده‌شده است، برای روغن‌گیری غذای سرخ‌شده استفاده می‌شود. گرچه می‌توانید از یک بشقاب یا ظرف پوشیده شده با حوله‌های کاغذی هم برای روغن‌گیری استفاده کنید، ولی استفاده‌ی نادرست از آن‌ها باعث نرم شدن یا چرب شدن غذا می‌شود. بعلاوه، اگر می‌خواهید درحالی‌که سرخ کردن دسته‌ی دوم را به پایان می‌رسانید، یک دسته غذای سرخ‌شده از قبل را ترد نگه‌دارید، قطعاً یک قفسه و سینی فر لازم دارید. می‌توانید آن‌ها را به‌صورت ست‌ پیدا کنید یا به‌صورت جداگانه خریداری کنید. قفسه‌ها اغلب به‌عنوان قفسه‌های خنک‌کننده برای کالاهای پخته‌شده فروخته می‌شوند.

استفاده از سرخ‌کن برقی

اگر زیاد سرخ می‌کنید، شاید بهتر باشد یک سرخ‌کن برقی بخرید. سرخ‌کن‌های برقی با چندین اندازه و دامنه قیمت در دسترس هستند. ویژگی بارز همه‌ی آن‌ها کاهش کثیفی‌های هنگام سرخ شدن عمیق است، زیرا درپوش‌های خروجی پاشیدن روغن را تقریباً به‌طور کامل حذف می‌کنند و بسیاری از دستگاه‌ها دارای فیلترهایی هستند که به کاهش بوی بد سرخ کردن هم کمک می‌کنند - اما کاملاً این بو را از بین نمی‌برند. برخی سرخ‌کن‌ها قابلیت تصفیه‌ی روغن برای استفاده مجدد رادارند که این‌یک ویژگی بسیار مفید است.

نقطه‌ضعف برخی از سرخ‌کن‌ها کنترل دما است. حد بالای دمای اکثر سرخ‌کن‌ها 375 درجه‌ی فارنهایت است که اگر روغن واقعاً به آن دما برسد کافی است. دمای واقعی می‌تواند بین تا 10 یا 15 درجه از دمای تنظیمی در برخی از سرخ‌کن‌ها متغیر باشد. هنگام خواندن نقد و بررسی‌ها این نکته را به خاطر داشته باشید، اما باکمی تحقیق می‌توانید بفهمید کدام دستگاه‌ها در کنترل دما بهترند. عامل دیگری که باید در نظر گرفت اندازه است: یک دستگاه کوچک که 1 تا 2 لیتر روغن در خود جای دهد فضای کمتری را اشغال می‌کند، اما حتی اگر فقط برای دو نفر غذا می‌پزید، ممکن است لازم باشد به‌صورت چند دسته سرخ‌کنید.

انتخاب روغن مناسب

می‌توانید با طیف گسترده‌ای از روغن‌های سرخ‌کردنی، سرخ کردن عمیق را انجام دهید. نگرانی اصلی شما چیزی است که نقطه دود دهی نامیده می‌شود، یعنی دمایی که روغن شروع به دود کردن می‌کند. شما نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد.

 

برای اینکه با سرخ کردن عمیق خیالتان راحت باشد، از روغنی با دود دهی 400 درجه فارنهایت یا بالاتر استفاده کنید. خوشبختانه تعداد کمی روغن با این معیار وجود دارد. روغن بادام‌زمینی تصفیه‌شده گزینه‌ی خوبی برای سرخ کردن عمیق است، همین‌طور روغن‌های گل‌رنگ، روغن‌های گیاهی و روغن کانولا.

 

روغن‌های تصفیه نشده با هر منشأ برای سرخ کردن عمیق مناسب نیستند. آن‌ها نقطه‌ی دود دهی بسیار پایینی دارند و ازآنجاکه این روغن‌ها بسیار گران هستند، کاربردی هم نیستند. به خاطر داشته باشید که بسیاری از روغن‌ها در دو نوع تصفیه‌شده و تصفیه نشده به فروش می‌رسند. اگر روغن را برای سرخ کردن عمیق خریداری می‌کنید، حتماً نوع تصفیه‌شده‌ی آن را بخرید.

 

1 روشی از سرخ کردن که در آن غذا را در روغن داغ و جوشان سرخ می‌کنند

2 وسیله‌ای که بالای ماهی‌تابه قرار می‌گیرد تا از پاشیدن روغن جلوگیری شود

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 4 و 6 را با هم جمع نمایید.