چای قاصدک چیست؟ فواید و طرز تهیه

توسط PMT

با وجود اینکه قاصدک‌ها اغلب علف هرز محسوب می‌شوند اما تمامی این گیاه خوراکی و قابل خوردن است. یکی از کاربردهای بسیار محبوب این گیاه دم کردن آن به عنوان چای گیاهی دلپذیری است که با توجه به مزایای آن برای سلامتی مورد توجه قرار گرفته است. چای قاصدک، که گاهی اوقات قهوه قاصدک هم نامیده می‌شود، را می‌توان با تفت دادن و دم کردن ریشه‌ها یا دم کردن برگ‌های سبز لطیف، با یا بدون جوانه‌های نرم و زرد آن تهیه کرد. در حالی که بسیاری از مردم چای قاصدک را به عنوان کمکی هومئوپاتی می‌نوشند، اما بسیاری دیگر این چای را به عنوان جایگزین قهوه معمولی، چای سیاه و سایر نوشیدنی‌ها مصرف می‌کنند.

حقایق سریع

  • مبدا: اروپا، مصر، چین
  • کافئین: ندارد
  • ماده اصلی: ریشه، برگ و یا گل قاصدک

چای قاصدک چیست؟

بسیاری از فرهنگ‌ها از چای قاصدک استقبال کرده‌اند و بیش از 1000 سال است که در سراسر چین، اروپا و مصر این چای نوشیده می‌شود. این نوشیدنی معمولا برای کمک به بهبود سلامتی، سم‌زدایی بدن و به عنوان پروبیوتیک و برای کاهش التهاب تهیه و مصرف می‌شود. با وجود این که این گیاه ماده‌ای رایج در طب چینی است، قاصدک‌ها در سراسر جهان در بسیاری از باغ‌ها، پارک‌ها و شکاف‌های پیاده‌روها مشاهده می‌شوند. چرخه رشد سریع این گیاه آن را به گیاهی همیشگی و رایج در برداشت تبدیل کرده است که بسیاری از باغبان‌ها با آن مثل علف هرز رفتار می‌کنند.

برای تهیه چای قاصدک، ریشه گیاه تفت داده شده‌است، و این طعمی غنی‌تر مانند قهوه را به چای می‌بخشد. بعضی از دم کرده‌ها با برگ‌های لطیف این گیاه تهیه می‌شوند و نوشیدنی سبک‌تری شبیه به چای سبز تولید می‌کنند. علاوه بر این، تا زمانی که گل‌ها بذردار نشده‌اند هم می‌توان آن‌ها را دم کرد. بسیاری از چای‌های قاصدک با سایر گیاهان و طعم دهنده‌ها مخلوط شده‌اند، مانند زنجبیل، نعناع، عسل، چای سبز و ریشه شیرین بیان.

فواید چای قاصدک برای سلامتی

جنبه‌های سلامتی نوشیدن چای قاصدک دلیل اصلی انتخاب مردم در افزودن این جوشانده به رژیم غذایی‌شان است. چایی که متشکل از ریشه، گلبرگ و برگ‌ها باشد سرشار از ویتامین A، کلسیم، روی، منیزیم، پتاسیم، بتاکاروتن و آهن است.

چای قاصدک کمی ادرارآور است، و این یعنی می‌تواند به دفع سموم بدن کمک کند، سلامت کبد را بهبود ببخشد و به نفخ شکم کمک کند. بعضی از مردم برای کمک به کاهش وزن از چای قاصدک استفاده می‌کنند، و این گیاه می‌تواند به سلامت روده و تنظیم سوخت و ساز بدن کمک کند. علاوه بر این، مطالعاتی انجام شده‌اند نشان می‌دهند ریشه قاصدک می‌تواند به مبارزه با سرطان معده کمک کند.

شیوه نوشیدن چای قاصدک

چای قاصدک معمولا گرم نوشیده می‌شود و می‌توان آن را به روش‌های مختلفی تهیه کرد. رایج‌ترین شکل چای قاصدک تولید آن از ریشه‌های تفت داده شده گیاه است، اما می‌توان به این ترکیب برگ‌ها و گل‌ها را هم اضافه کرد، یا اینکه دم کرده می‌تواند فقط شامل برگ و گل باشد. هر یک از بخش‌های گیاه طعم خاصی به یک فنجان چای قاصدک می‌بخشد. ریشه‌های تفت داده شده به نوشیدنی طعمی مشخص، خوشایند و شبیه قهوه می‌دهند. اگر این دمنوش از گل درست شده باشد مانند گل و گیاه کمی شیرین است. همچنین، هنگامی که برگ‌های جوان قاصدک را دم کنید، چای به رنگ سبز با طراوت می‌شود که بیشتر شبیه چای سبز روشن است.

محتوای کافئین چای قاصدک

چای قاصدک هیچ کافئینی ندارد، و این یکی از دلایلی است که باعث شده این نوشیدنی به عنوان جایگزینی سالم برای قهوه مشتری پیدا کند.

محتویات چای قاصدک چیست؟

بیشتر چای‌های قاصدک از ریشه‌های تفت داده شده این گیاه درست می‌شوند. با این حال، بعضی از دستورهای آشپزی خواستار دم کردن برگ‌ها و/ یا گل‌های جوان آن هستند. تمام این ترکیبات را می‌توان با هم یا جداگانه دم کرد و دمنوش را آماده کرد. بسیاری از سازندگان تجاری چای ریشه‌ها را خرد کرده و مخلوطش را برای دم کردن آسان بسته‌بندی می‌کنند. برگ‌ها و گل‌ها سریع‌تر خشک شده و از هم جدا می‌شوند و دمنوشی با برگ سست برگ تولید می‌کنند.

انواع چای قاصدک

انواع گوناگون چای قاصدک با توجه به قسمتی از گیاه که استفاده می‌شود و بسته به مقدار آن وجود دارند. انواعی از چای قاصدک وجود دارند که از ریشه‌های تفت داده شده یا برگ‌های جوان یا جوانه‌ها درست شده‌اند و انواع مختلفی هم به صورت مخلوطی از این سه وجود دارند. با این حال، رایج‌ترین چای قاصدک از ریشه‌ها و برگ‌ها تهیه شده‌است.

اثرات جانبی

اگر سابقه آلرژی به گیاهانی از خانواده گل آفتابگردان دارید؛ گل‌های آفتابگردان، گل همیشه بهار و گل داودی؛ وجود داشته باشد، همان عوارض به هنگام مصرف قاصدک هم اتفاق می‌افتند و بنابراین در چنین مواردی نباید این گیاه مصرف شود. همچنین، کسانی که داروهای کلیوی، رقیق‌کننده خون یا هر داروی ادرارآور دیگری مصرف می‌کنند هم باید از مصرف چای قاصدک اجتناب کنند. از آنجا که چای قاصدک ادرارآور است، در ترکیب با چای دیگر تکرر ادرار بیش از حد طبیعی را نتیجه می‌دهد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 2 را محاسبه نمایید.