مزایا و معایب ماهیتابه مسی

توسط PMT

ماهیتابه مسی

بسیاری از مردم نمی‌دانند که تصمیم‌گیری درباره‌ی خرید ماهیتابه‌ی مسی برای آن‌ها خوب است یا خیر. اگر شما هم در این مورد سردرگم هستید، این مطلب به شما در تصمیم‌گیری کمک می‌کند که باید به سراغ ماهیتابه‌های مسی بروید یا جنس دیگری را انتخاب کنید. ما قصد داریم این کار را با ارائه‌ی تمام نکات اساسی در مورد مواد مسی انجام دهیم. به‌طور خلاصه، در اینجا با این مطلب، می‌خواهیم مزایا و معایب ماهیتابه‌ی مسی را به‌طور جداگانه فهرست بندی کنیم.

بنابراین، اگر علاقه‌ دارید بدانید ماهی‌تابه‌ها و دیگر ظروف ساخته‌شده از مواد مسی چه مزایایی دارند حتماً این مطلب را تا انتها بخوانید.

مزایای تابه‌های مسی:

رسانای گرمای بی‌نظیر:

وقتی صحبت از رسانایی گرما یا توزیع گرما می‌شود، هیچ جنس دیگری نمی‌تواند در این مورد با مس برابری کند. به‌خصوص اگر به دنبال ماهیتابه‌ای با بهترین رسانایی گرمایی هستید، همیشه طرفدار خرید جنس مسی باشید زیرا هیچ جنس دیگری بهتر از این نمی‌تواند به شما کمک کند. بااین‌حال، یک مزیت دیگر هم به خاطر هدایت گرمای خارق‌العاده ظاهر می‌شود که توانایی سازگاری سریع با دما است.

تغییرات دمایی سریع:

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم مس دارای توانایی شگفت‌انگیز دیگری برای انطباق سریع با تغییرات دمایی است. فرض کنید شما از ماهیتابه‌ی مسی روی اجاق‌گاز استفاده می‌کنید و می‌خواهید شعله را کم کنید تا از سوختن غذا یا چسبیدن غذا به آن جلوگیری کنید؛ اما در مورد سایر ماهیتابه‌ها که از جنس دیگری ساخته‌شده‌اند این امر معمولاً بسیار زیاد اتفاق می‌افتد، زیرا سریعاً با تغییرات دما سازگار نمی‌شوند؛ اما خوشبختانه در ماهیتابه‌های ساخته‌شده از مس چنین موردی وجود ندارد و وقتی دما را کم یا زیاد کنید، مواد مسی به‌سرعت تغییرات دمایی را می‌پذیرند و متناسب با آن سرد و یا گرم می‌شوند.

بدون نقاط داغ:

وقتی با دوربین حرارتی به یک ظرف پخت‌وپز که روی منبع حرارتی است نگاه می‌کنید، متوجه لکه‌های آبی، قرمز و نارنجی‌رنگ آن می‌شوید. اگر ماهیتابه‌ی شما تعداد بیشتری الگوی رنگی و نقاط داغ دارد باید از این گزینه صرف‌نظر کنید زیرا برای آشپزی یکنواخت نیز مناسب نیست؛ اما وقتی به ظروف‌ آشپزی ساخته‌شده از مس نگاه می‌کنید، می‌بینید که به دلیل تغییرات سریع دمایی چنین الگوها و نقاط داغی وجود ندارد، این ثابت می‌کند که جنس مسی گرمای یکنواختی را تأمین می‌کند.

ایدئال برای تهیه کارامل:

کاراملی کردن یکی از کارهای پخت‌وپز است که در آن باید صبر داشته باشید؛ و اگر مراحل کاراملی کردن را در قابلمه‌های ساخته‌شده از استیل یا آلومینیوم انجام می‌دهید، باور کنید یا نه، این کار را نمی‌توانید به‌درستی انجام دهید. به این دلیل که کاراملی کردن نیاز به توزیع یکنواخت گرما دارد. در غیر این صورت، نیمی از مواد کاراملی می‌توانند به ته ظرف بچسبند؛ بنابراین بیشتر قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌های مسی، قابل‌اطمینان‌ترین گزینه‌ها برای کارامل سازی هستند.

ظاهر جذاب و سنتی:

وقتی صحبت از خرید ظروف و ماهی‌تابه‌های به‌ظاهر سنتی برای آشپزخانه می‌رسد، هیچ جنس دیگری از ماهیتابه‌ها و ظروف آشپزی ازنظر ظاهر با ظروف ساخته‌شده از مس برابری نمی‌کند؛ بنابراین، اگر فردی هستید که می‌خواهید به مجموعه ابزارهای آشپزی خود ظاهری سنتی ببخشید، یک ماهی‌تابه مسی با ظاهری زیبا می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

این‌ها برخی از مزایای خارق‌العاده ماهی‌تابه‌ها و سایر ظروف ساخته‌شده از مس بودند. ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا به بهترین نحو، مزایای دقیق آن و اینکه چگونه این ظروف می‌توانند هنگام انجام هرگونه کار آشپزی به شما کمک کنند را توضیح بدهیم. اکنون زمان آن فرارسیده که به سراغ برخی از معایب ناشناخته و دست‌کم گرفته‌شده‌ی ماهی‌تابه‌های ساخته‌شده از مس برویم.

معایب تابه‌های مسی:

حفظ حرارت ضعیف:

همان‌طور که در مزایای قابلمه‌های مسی اشاره کردیم، مس رسانایی گرمای فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند به‌سرعت با دما سازگار شود؛ اما درمجموع این مزایا، یک عیب نیز وجود دارد. بله ما در اینجا در موردحفاظت گرمایی ضعیف مواد مسی صحبت می‌کنیم. اگر می‌خواهید غذا را در ظرف مسی بگذارید یا مستقیماً در این ظروف سرو کنید، در این مورد، غذا به دلیل بدترین حالت حفظ گرما در این ظروف، برای یک مدت ایدئال گرم نخواهد ماند.

ناسازگار با اجاق‌های القایی:

اگر اجاق‌های القایی در آشپزخانه خودتان دارید، متأسفانه باید بگوییم که نمی‌توانید از ظرف‌های مسی در اجاق‌هایی با گرمایش القایی استفاده کنید. به این دلیل که اجاق‌های القایی بر اساس تداخل مغناطیسی کار می‌کنند و متأسفانه مس قدرت مغناطیسی ندارد. به‌طور خلاصه، مواد مسی تابه‌ها و سایر ظروف پس از قرار دادن آن‌ها روی اجاق‌های القایی نمی‌توانند گرما تولید کنند.

بسیار واکنش‌پذیر:

بدترین اتفاق دیگری که هنگام پخت‌وپز با ماهی‌تابه‌ها یا دیگر ظروف مسی زیاد اتفاق می‌افتد واکنش با غذا است. برای روشن شدن این موضوع، می‌خواهیم به شما اطلاع دهیم که مس در گروه فلزهای بسیار واکنش‌پذیر قرار دارند. این بدان معناست که ممکن است مس با برخی غذاهای قلیایی و اسیدی واکنش نشان دهد و درنتیجه طعم فلز مانندی را در غذای خود حس کنید. برای نادیده گرفتن این نوع مشکل، می‌توانید از ظروف مسی که همراه با قلع یا هر ماده‌ی پوششی دیگری هستند، استفاده کنید.

قیمت بالا:

اگر شما یک ماهیتابه‌ی استیل ضدزنگ و یک‌ ماهیتابه‌ی مسی خریده‌اید، پس خبردارید که تفاوت بین قیمت هر دو تابه‌ی تقریباً یک اندازه چقدر است. برای توضیحات بیشتر، می‌خواهیم به شما اطلاع دهیم که ظروف و ماهی‌تابه‌های ساخته‌شده از مس در مقایسه با سایر ظروف و ماهی‌تابه‌هایی که از مواد دیگر ساخته می‌شوند هزینه بالایی برای شما دارند.

نیاز به نگهداری بیشتر:

نگهداری بیشتر نکته‌ای است که مردم‌دوست ندارند به این دلیل یک ماهیتابه‌ی مسی یا هر وسیله دیگری بخرند. اگر در آشپزخانه خود ابزار یا ظروف ساخته‌شده از مس دارید، شاید بدانید که یک‌لایه‌ی مشکی روی سطح براق ظروف مسی جمع می‌شود. اگر می‌خواهید از این نوع مشكلات جلوگیری كنید، باید هرازگاهی به‌طور مرتب ظروف مسی خود را تمیز کنید و آن‌ها را صیقل دهید؛ و باور کنید، این فرایند به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد و اگر نمی‌خواهید با این نوع کثیفی‌ها کلنجار بروید، باید از خرید ماهی‌تابه‌های ساخته‌شده از مس صرف‌نظر کنید.

 

تابه مسی

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 8 و 9 را با هم جمع نمایید.