راهنمای خرید ظروف پخت‌وپز

توسط PMT

راهنمای خرید ظروف پخت‌وپز

تماشای برنامه‌های آشپزی می‌تواند اشتهای شما را زیاد کند: ممکن است باعث شود دلتان ظروف پخت‌وپز جدید بخواهد؛ اما فکر نکنید گران‌قیمت‌ترین ست ظروف پخت‌وپز لزوماً بهترین هستند.

طمع خرید ظروف پخت‌وپز بسیار فریبنده است. اما به هنگام مواجهه با انواع ظروف پخت‌وپز، مواد به کاررفته و قیمت‌های مختلف آن – از چدن و استیل گرفته تا لعاب نچسب و مس – بهتر است اطلاعات کافی داشته باشید. از این راهنما استفاده کنید تا پیش از خرید، مهارت‌های خرید خود را تقویت کنید.

ظروف پخت‌وپز ست در مقایسه با ظروف تکی

کانسومر ریپورتس ست ظروف پخت‌وپز، تابه و قابلمه هلندی می‌خرد و آزمایش می‌کند؛ بنابراین می‌دانیم که خرید ظروف پخت‌وپز می‌تواند مخارج سنگینی داشته باشد. قبل از رفتن به خرید باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

تکی بخرید

مجموعه قابلمه و تابه‌ای که دارید را ببینید تا مشخص شود کدام یک را باید تعویض نمایید یا جای کدام مورد در انبار مهمات آشپزخانه‌ی شما خالی است. ظروف تکی – یا «استوک» - در سطح گسترده‌ای در دسترس شما قرار گرفته است. اگر تنها نیاز به تعویض تابه‌ی خراشیده‌ی خود داشته باشید، خرید استوک روشی مقرون‌به‌صرفه است و در حال حاضر محبوبیت فراوانی نیز دارد.

قابلمه هلندی، همه‌فن‌حریف بوده و از روی اجاق‌گاز گرفته تا درون فر و روی میز ناهارخوری شما برای آن مورد مصرفی وجود دارد. از آن می‌توان برای برشته‌کردن، ابتدا در روغن و سپس در آب تفت دادن، آب‌پز کردن و پختن نان استفاده کرد. دیواره‌ی آن بلند است و اگر از چدن لعاب‌دار ساخته شده باشد، به خوبی گرما را درون خود نگاه می‌دارد و به گزینه‌ای مناسب و عمیق برای سرخ کردن مواد غذایی تبدیل می‌شود.

سبک آشپزی خود را مد نظر داشته باشید.

غذاهایی را که معمولاً زیاد درست می‌کنید به خاطر بیاورید؛ این کار بر انتخاب جنس ظروف پخت‌وپز تأثیر می‌گذارد. مثلاً اگر اغلب گوشت را سرخ می‌کنید، تابه‌های چدنی به شما کمک می‌کنند تا همه‌ی سطح آن را هم‌زمان برشته کنید. اگر دوست دارید خورش یا سس را به آرامی و سر فرصت بپزید، قابلمه هلندی گزینه‌ی بهتری است.

ظروف پخت‌وپز خود را با اجاق خود تطبیق دهید

در نهایت، دقت کنید که ظروف پخت‌وپز باید با اجاق شما مطابقت داشته باشد. داشتن تابه‌هایی که کف صاف دارند – که به شدت از محبوب‌ترین نوع آن به شمار می‌روند – برای اجاق‌هایی که شعله‌ی همسطح با خود اجاق دارند واجب است. برای تابه وک که زیر آن گِرد است باید شعله‌پخش‌کن منفذدار بر روی شعله داشته باشید تا از افتادن وک جلوگیری کند. اگر اجاق القایی دارید، داشتن ظروف پخت‌وپز با قابلیت آهن‌ربایی از واجبات است. زمانی که به خرید می‌روید، یک آهن‌ربا با خود ببرید. اگر به کف ظرف بچسبد، پس آن ظرف برای اجاق القایی مناسب است.

قسمت‌های یک تابه

پوشش در برابر روکش‌کاری: چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر بخواهیم آبکاری سخت‌لایه را به زبان ساده توصیف کنیم، باید بگوییم سطح نرم تقریباً آلومینیوم خالص به سطحی سخت تغییر یافته است. هیچ ارتباطی با پوشش نچسب ندارد که اجازه می‌دهد غذا بدون چسبیدن به تابه برشته شود.

منظور از روکش‌کاری، لایه‌های فلزی است که برای تولید لوازم پخت‌وپز گداخته شده و در هم آمیخته‌اند. بنابراین لایه‌های بیرون و داخل تابه ممکن است از جنس استیل باشند و لایه‌ی درونی نیز از جنس آلومینیوم یا مس یا هر نوع ماده‌ی رسانا یا آهن‌ربایی دیگر. همچنین روکش‌کاری می‌تواند به معنای اضافه شدن موادی به ته تابه‌ی استیل برای بهبود انتقال حرارت باشد.

برای آنکه متناسب با سبک آشپزی خود، بهترین انتخاب را داشته باشید، با اصطلاحات ظروف پخت‌وپز آشنا شوید.

نکاتی که هنگام خرید باید با دقت به آن توجه کنید

ظروف پخت‌وپز باکیفیت، اصل اول آشپزخانه‌ی هر آشپزی است که به آشپزی خود اهمیت می‌دهد. به انواع مختلف قابلمه، تابه، ظرف دیزی و شاید حتی چند ظرف تخصصی احتیاج دارید. آیا خریدن سرویس ظروف آشپزی گران باعث می‌شود وعده‌های غذایی شما دوبرابر نسبت به سرویس ارزان‌تر خوشمزه‌تر شود؟ لزوماً نه. برای گردآوری کلکسیون بی‌نقصی از ظروف پخت‌وپز، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

تکه تکه انتخاب کنید

اگر می‌خواهید از اول مجموعه‌ای از ظروف پخت‌وپز برای خود ترتیب ببینید، بسته به اینکه چطور آشپزی می‌کنید و برای چند نفر غذا می‌پزید، باید لوازم خود را به ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها، یک دیگ آبگوشت و درب این ظروف دسته‌بندی کنید. تولیدکنندگان درب ظرف را یک پارچه به حساب می‌آورند و این درب احتمالاً به بیش از یک پارچه از مجموعه می‌خورد. اگر قرار باشد فقط از بعضی ظروف موجود در سرویس استفاده کنید و بقیه‌ی آنها فضای کابینت را اشغال کنند، سرویسی که تعداد پارچه‌ی بیشتری داشته باشد نمی‌تواند هوشمندانه‌ترین گزینه برای شما محسوب شود. دقت کنید: لوازم آشپزخانه و حتی یک کتاب آشپزی هم می‌تواند یکی از آن پارچه‌های سرویس چندپارچه به شمار رود.

آن را لمس کنید

همه‌ی ما آنلاین خرید می‌کنیم؛ اما در دست گرفتن ظرف پخت‌وپز در مغازه بسیار مهم است. ببینید نگه داشتن آن در دست چه حسی به شما می‌دهد. اگر سنگین است، تصور کنید زمانی که پر از مواد غذایی باشد چقدر سنگین‌تر می‌شود. اطمینان حاصل نمایید که در دست گرفتن دستگیره‌ی ظروف برای شما آسان باشد و قابلمه یا تابه، تعادل خوبی داشته باشد. اتصال دستگیره را بررسی کنید و مطمئن شوید سفت و محکم به ظرف متصل است. مطالب روی بسته‌بندی را بخوانید و ببینید آیا می‌توان آنها را در ماشین ظرفشویی شست یا خیر.

درب شیشه‌ای

درب شیشه‌ای به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به برداشتن در و فرار بخار، داخل قابلمه را ببینید؛ اما به وزن قابلمه اضافه می‌کنند و ممکن است بشکنند؛ اگر بچه داشته باشید همین مسئله می‌تواند دردسرساز شود.

از روی اجاق به درون فر

اگر روی جعبه نوشته است که می‌توان ظرف پخت‌وپز را در فر گذاشت، با دقت ویژگی‌ها و مشخصات آن را مطالعه کنید. حداکثر دمای ایمن برای این ظرف چه مقدار است؟ بعضی از ظروف پخت‌وپز را می‌توان در فر با دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد استفاده کرد و بعضی دیگر از ظروف می‌توانند دمای بالاتری – تا حداکثر ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد – را تحمل کنند.

چه چیزی خوب است و چه چیزی بد است: نوع ظروف پخت‌وپز

جنس ظروف پخت‌وپز خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که مناسب روش آشپزی باشد. مثلاً غذاهایی که با روغن کم تفت داده می‌شوند زمانی بهترین خروجی را خواهند داشت که در تابه‌ای سرخ شوند که سریع حرارت را منتقل نماید. غذاهایی که قرار است ابتدا در کمی روغن تفت داده شده و در ادامه با آب پخته شوند به تابه‌ای نیاز دارند که حرارت را در مدت زمان زیادی در خود نگاه دارد و همچنین نباید سس سفید یا سس گوجه را در ظرف مسی یا آلومینیومی بدون پوشش بپزید، زیرا این مواد غذایی با فلز واکنش نشان می‌دهند.

استیل

استیل کلاسیک بدون روکش با عمر بالا انتخابی مناسب برای برشته کردن یا تفت دادن در روغن و سپس آب‌پز کردن به شمار می‌رود. ظروف پخت‌وپز ضدزنگ که اغلب به صورت ست فروخته می‌شود، می‌تواند به عنوان کاری‌ترین ظرف شما در آشپزخانه از پس هر چیزی از درست کردن ترشی گرفته تا سس پاستا برآید.

نقاط قوت: بادوام است، مراقبت از آن آسان بوده و با غذا واکنش نشان نمی‌دهد. سریع و یکپارچه حرارت‌دهی می‌کند. اغلب رسانا است و با اجاق القایی سازگاری دارد. (بسته به جنس دستگیره) با ماشین ظرفشویی، فر و منقل مشکلی برای آن به وجود نمی‌آید.

نقاط ضعف: گاهی تمیز کردن آن سخت‌تر است. اگر مدل بدون روکش آن را انتخاب کنید، احتمالاً در کنارش به یک یا دو عدد تابه‌ی نچسب نیاز خواهید داشت و برعکس.

ظروف نچسب

حتی غذاهای ظریفی مثل تخم‌مرغ و پن‌کیک نیز بدون هیچ دردسری به راحتی از لایه‌ی نچسب بادوام جدا می‌شود. از آنجایی که روغن بسیار کمی نیاز است یا می‌توان از روغن استفاده نکرد، تابه‌های نچسب گزینه‌ی مناسبی برای غذاهای کم‌چرب یا بدون چربی محسوب می‌شوند.

نقاط قوت: تمیز کردن آنها به شکلی استثنائی آسان است. برای آشپزی روغن کمتری نیاز دارند و به این ترتیب کمی چربی بیشتر از برنامه‌ی غذایی شما حذف می‌شود. بسته به جنس ماده‌ی اصلی، بیشتر این ظروف برای استفاده بر روی هر نوع اجاقی، حتی اجاق القایی، مناسب هستند. بیشتر این ظروف را می‌توان تا دمای ۲۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد در فر گذاشت؛ اما باید جنس دسته‌ی آن را نیز مد نظر قرار داد.

نقاط ضعف: حالا دیگر می‌توان از ابزار فلزی روی بعضی از تابه‌های نچسب، اما نه همه‌ی آنها، استفاده کرد؛ اما همچنان بهتر است مراقب باشید ماده‌ی سطح آن را خراش ندهید یا خط نیندازید. تعداد زیادی از این ظروف، اما نه همه‌ی آنها، را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست. همچنین غذا در تابه‌ی نچسب آنچنان برشته نمی‌شود.

چدن لعاب‌دار

این ظروف رنگارنگ کلاسیک که برای حسابی سرخ کردن، تفت دادن، برشته کردن و سوخاری‌کردن فوق‌العاده هستند، را می‌توان مستقیم از روی شعله‌ی اجاق یا درون فر به میز ناهارخوری منتقل کرد. ظروف پوشش‌دار آن همچنین برای گرم کردن با حرارت کم، درست کردن خورش، پخت‌وپز طولانی و آهسته و برشته کردن گوشت عالی هستند.

نقاط قوت: به آهستگی و به شکل یکپارچه و یکنواخت حرارت می‌دهد و به خوبی گرما را حفظ می‌کند. پوشش بادوام آن با مواد غذایی اسیدی واکنش نشان نمی‌دهد. برای استفاده در ماشین ظرفشویی و فر تا دمای ۲۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد ایمن است و در برابر خوردگی مقاومت می‌کند.

نقاط ضعف: سنگین‌وزن هستند و زمانی که در آن غذا می‌ریزید، سنگین‌تر هم می‌شوند. دستگیره کوچک آنها انتقال از اجاق به فر را کمی دشوار می‌کند. لعاب آن ممکن است لب‌پر شود.

چدن بدون روکش

جایگزین فوق‌العاده‌ای برای سطوح نچسب است. لوج قدیمی‌ترین تولیدکننده‌ی ظروف پخت‌وپز تحت مالکیت یک خانواده است و ظروف پخت‌وپز خود را «نچسب طبیعی» می‌نامد. چدن به شدت بادوام است و می‌توان آن را تا دمایی که گوشت را برشته سازد نیز از قبل داغ کرد. همچنین در برابر حرارت بالای فر تا درجاتی بسیار بالاتر از آنچه برای تابه‌ی نچسب ایمن در نظر گرفته می‌شود، از خود مقاومت نشان می‌دهد.

نقاط قوت: بادوام و کلاسیک است. داشتن قابلمه هلندی که غذا را به مدت زیادی در خود گرم نگاه می‌دارد، آشپزی را آسان می‌کند.

نقاط ضعف: بعضی از ماهیتابه‌ها به شکلی ناهموار غذا را می‌پزند. تمیز کردن آنها دشوار است و عملاً برای پخت‌وپز روزمره مناسب نیست. برای شستشو با ماشین ظرفشویی ایمن نیست. باید آن را (با مالش چندین لایه روغن) لعاب داد و به خوبی از آن مراقبت کرد. اگر در محیط مرطوب قرار گیرد زنگ می‌زند.

فولاد کربنی و بلو استیل

این تابه‌ها، از محبوب‌ترین تابه‌های آشپزخانه‌های حرفه‌ای به شمار می‌روند زیرا به شدت بادوام و کارآمد هستند و برای آشپزی با عملکرد بالا طراحی شده‌اند.

نقاط قوت: برای استفاده روی انواع اجاق از جمله اجاق القایی ایده‌آل است و جنس آن برای وک، تابه مخصوص املت و تابه مخصوص کرپ ترجیح داده می‌شود. با استفاده از حوله کاغذی تمیز می‌شود (از شستن آن خودداری کنید).

نقاط ضعف: اغلب طراحی آن تک‌منظوره است. نمی‌توان آن را در ماشین ظرفشویی شست. باید (با مالیدن چندین لایه روغن) لعاب‌دار کرد تا از زنگ‌زدن آن پیش‌گیری شود. تنها با دست و با آب‌کف رقیق و برس نرم آن را بشویید.

مس

ظروف پخت‌وپز مسی واقعی، پختی سریع و یکنواخت نتیجه می‌دهد و به سرعت سرد می‌شود. همین امر حداکثر کنترل را در اختیار آشپز قرار می‌دهد. به دنبال مس سنگین‌تر (ضخامت ۱٫۵ تا ۳ میلی‌متر) باشید تا دیرتر فرسوده شود.

نقاط قوت: برای هر چیزی، از داغ کردن با درجه حرارت بالا، تفت‌دادن و سرخ کردن گرفته تا آهسته جوشاندن سس‌های خوشمزه و لطیف ایده‌آل است. برای پذیرایی به صورت مستقیم از آشپزخانه به سر میز جذاب است. مدل‌های سنگین آن با دستگیره‌ی آهنی یا برنجی برای استفاده در فر مناسب هستند.

نقاط ضعف: گران‌قیمت هستند. به راحتی بر اثر ضربه فرورفتگی پیدا می‌کنند. مس فلزی است که به راحتی واکنش نشان می‌دهد؛ اما تابه‌های امروزی معمولاً یک لایه فلز بدون واکنش نظیر قلع یا استیل دارند که آشپزی در آن را بی‌خطر می‌سازد. با اجاق‌های القایی سازگاری ندارد. مس ممکن است به مرور زمان جرم بگیرد و برای از بین بردن آن باید از تمیزکننده‌ی ظروف مسی استفاده کرد. تنها شستشو با دست امکان‌پذیر است.

آلومینیوم

ظروف پخت‌وپز آلومینیومی رسانای فوق‌العاده‌ای برای حرارت هستند و همچنین قیمت مناسب و وزن کمی دارند؛ اما به راحتی زنگ می‌زنند و ممکن است غذاهای کم‌رنگ و سس را بی‌رنگ کنند یا طعم تلخ به آنها بدهند. در مقابل، آلومینیوم آبکاری‌شده را برای پیش‌گیری از این عوارض جانبی روکش‌دار می‌کنند.

نقاط قوت: ارزان‌قیمت، کم‌وزن و قدرتمند است.

نقاط ضعف: رنگ بعضی غذاها را از بین می‌برد و طعم تلخی به غذا می‌دهد.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 6 و 5 برابر است با؟