راهنمای آشپزی با تابه وک

توسط PMT

آشپزی با تابه وک

اگر زیاد غذای چینی می‌پزید شاید با خودتان سبک و سنگین کرده باشید که آیا به خرید ووک نیاز دارید یا نه. پاسخ هم مثبت است و هم منفی. برای درست کردن غذاهای رضایت‌بخش نیازی به ووک ندارید. بااین‌حال، ظروف کاسه‌ای شکل یکی از تجهیزاتی هستند که اگر می‌خواهید خیلی جدی آشپزی چینی کنید باید موقع خرید آن را در نظر بگیرید.

ووک مزایای زیادی نسبت به ماهیتابه دارد. گرما را به‌طور مساوی پخش می‌کند، به روغن کمتری احتیاج دارد و مواد غذایی حین هم زدن درون تابه برمی‌گردند و روی گاز نمی‌ریزند. یک چاقوی خوب آشپزخانه می‌تواند جای ساطور را بگیرد و برنج را می‌توان به‌جای پلوپز در قابلمه پخت، اما پیدا کردن جایگزین رضایت‌بخش برای ووک کار سختی است.

انتخاب ووک مناسب

وقتی تصمیم گرفتید ووک را به ظروف آشپزخانه‌تان اضافه کنید بهترین مدلش را انتخاب کنید. از همان ابتدا، ووک کف گرد و از جنس آهن بودند زیرا برای اجاق‌های چوبی سنتی چینی طراحی‌شده بودند به‌تدریج، چدن جایگزین آهن شد. امروزه ووک‌ها در انواع مختلف آلومینیومی، مسی، استیلی وجود دارند. بسیاری از سرآشپزها هنوز ووک سنتی چدنی را ترجیح می‌دهند اما شما هرکدام که به کارتان می‌آید را پیدا کنید.

نوآوری‌های متعدد در طراحی ووک انجام شد تا آن را با سرزمین‌های غربی سازگارتر کند. از دهه ۱۹۶۰ میلادی، ووک‌های کف گرد معمولاً با حلقه مدوری همراه بودند که سوراخ است و گرما را منتقل می‌کند و ووک را با تعادل روی منبع حرارت قرار می‌دهد. افرادی که روی گاز آشپزی می‌کنند اغلب از آن استفاده نمی‌کنند. اگر روی گاز برقی آشپزی می‌کنید حتماً از این حلقه مدور (دوری) استفاده کنید. بهترین گزینه برای آشپزی روی گاز برقی، ووک کف صاف است. ووک های کف گرد حرارت را به المنت منعکس می‌کنند و به آن آسیب می‌زنند.

ملاحظات طراحی

ووک سنتی دو دستگیره فلزی دارد که راحت می‌توان آن را از وی گاز بلند کرد. ووک های مدرن یک دسته بلند دارند مثل ماهیتابه دسته‌دار. این دسته به شما قدرت بیشتری برای حرکت و کج کردن ووک می‌دهد و دیگر نیازی به دستگیره ندارید. ووک در اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود (در رستوران‌ها ووک هایی استفاده می‌کنند که عرض آن خیلی بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر است) اما یک ووک ۳۵ سانتی‌متر برای مصارف خانگی مناسب است.

آماده‌سازی و تمیز کردن ووک

خیلی مهم است که قبل از استفاده برای اولین بار آن را آماده کنید و روغن‌های نگه‌دارنده که کارخانه برای جلوگیری از خراش روی ووک قرار داده را بزدایید و به‌جای آن سطح ووک را با روغن آشپزی آغشته کنید. تمیز کردن صحیح ووک هم بعد از هر بار استفاده مهم است. ووک های مختلفی در بازار موجود است ارائه یک دستورالعمل عمومی برای آماده‌سازی و مراقبت از ووک دشوار است. بهترین کار این است که به دستورالعمل‌های سازنده دقت کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

3,3 از 5 ستاره (3 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 4 و 9 برابر است با؟