بادام هندی چیست؟

توسط PMT

بادام هندی که از نظر گیاه‌شناسی با نام آناکاردیوم اوکسیدنتال (Anacardium occidentale) شناخته می‌شود، دانه‌ی درختچه‌ای همیشه سبز استوایی است که به انبه، پسته و پیچک سمی مربوط می‌شود. پرورش‌دهندگان تجاری، بادام هندی را در آب و هوای گرم و مرطوب در سراسر جهان کشت می‌کنند؛ ویتنام، نیجریه، هند، برزیل و اندونزی در میان تولیدکنندگان برتر هستند.

حقایق سریع

  • منشا: بادام هندی ازدانه‌های درخت بادام هندی به دست می‌آید.
  • نحوه نگهداری: ظرف در بسته در فریزر
  • ماندگاری: به صورت منجمد، تا یک سال

دانه‌های بیشتر میوه‌ها در داخل مغز میوه رشد می‌کنند، اما دانه‌ی بادام هندی از ته سیب بادام هندی آویزان است، که در اصل یک ساقه‌ی متورم است. یک پوسته‌ی سخت با دو لایه، دانه‌ی بادام هندی کلیه شکل را می‌پوشاند که باید با دست برداشت شود. بین این دو لایه، رزین فنولیک اوروشیول (phenolic resin urushiol)، همان ماده‌ای است که باعث ایجاد جوش‌های متورم پس از تماس با پیچک سمی و بلوط سمی می‌شود. فرآیند پوست کندن میوه این ماده را حذف می‌کند و سپس در ساخت محصولاتی مانند: لاک، حشره‌کش، رنگ و سایر محصولات صنعتی استفاده می‌شود. به دلیل سمیت احتمالی، بادام هندی هرگز با پوسته فروخته نمی‌شود.

سیب‌های بادام هندی تازه طعم خوشمزه‌ای دارند، اما فقط تولیدکنندگان و افرادی که در نزدیکی باغ‌های بادام هندی زندگی می‌کنند همیشه از این میوه لذت می‌برند، زیرا به سرعت فاسد می‌شود. سیب‌های بادام هندی پس از برداشت، بلافاصله شروع به تخمیر می‌کنند و حداکثر تا 24 ساعت تازه می‌مانند. سیب‌های بادام هندی که در محل رشد خود بسیار ارزشمند هستند را گاهی می‌توان به صورت کنسرو، مربا یا به عنوان پایه‌ی نوشابه‌ی الکلی یافت. تولیدکنندگان تجاری در برزیل و هند آب میوه را برای فروش به صورت منطقه‌ای بسته‌بندی می‌کنند. خود درخت بادام هندی هدر نمی‌رود، زیرا چوب به الوار تبدیل می‌شود که برای ساخت جعبه‌های حمل و نقل و قایق‌ها استفاده می‌شود.

موارد مصرف بادام هندی

ممکن است بادام هندی را با برچسب «خام» در سوپرمارکت ببینید، اما همه‌ی بادام هندی‌ها در فرآیند کندن پوسته و از بین بردن ماده سوزاننده مقداری گرما داده می‌شوند. بادام هندی که به عنوان «بو داده» فروخته می‌شود، دو بار در طول فرآیند پوست‌اندازی پخته شده و سپس برای تیره‌تر شدن رنگ و بهبود طعم گاهی اوقات با نمک بو داده می‌شود. همچنین شما می‌توانید آن را به صورت بو داده‌ی خشک پیدا کنید، به این معنی که آجیل‌ها بدون هر روغن اضافه شده‌ای؛ پخته شده‌اند.

از آنجایی که بادام هندی سرشار از اسیدهای چرب تک غیر اشباع سالم برای قلب است، فهرستی از مواد غذایی فوق‌العاده برای اشباع پروتئین، فیبر، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها ایجاد می‌کند. اگرچه بادام هندی از نظر فنی یک دانه است، اما به طور کلی از نظر آشپزی مانند یک آجیل استفاده می‌شود. می‌توانید آنها را به صورت کامل بخرید تا به عنوان یک میان وعده فوری بخورید یا به صورت پوره شده در کره به عنوان ماده پخش‌کننده یا اسموتی استفاده کنید. بادام هندی به دلیل بافت خامه‌ای خود در هنگام مخلوط شدن، به یک ماده محبوب برای تهیه جایگزین‌های لبنی تبدیل شده است. این جایگزین‌ها شامل شیر بادام هندی، پنیر آجیلی و سس خامه‌ای و خامه ترش است.

آشپزی با بادام هندی

بادام هندی فشرده شده، روغنی به رنگ زرد روشن تا تیره تولید می‌کند که بهتر از روغن پخت و پز به عنوان سس سالاد یا روغن تکمیلی استفاده می‌شود. همچنین دارای کاربردهای آرایشی به عنوان مرطوب‌کننده پوست و روغن حامل برای رایحه درمانی است.

جایگزین بادام هندی

جایگزین کردن بادام هندی به نحوه استفاده شما از آنها بستگی دارد. اگر از بادام هندی به عنوان آجیل در مخلوط هدف‌دار یا سایر دستورالعمل‌های مبتنی بر آجیل استفاده می‌کنید؛ آجیل کاج، بادام، گردو، فندق، یا تخمه آفتابگردان را امتحان کنید. اگر بادام هندی را با پوره‌ی وگان یا گیاهی دیگر عوض می‌کنید، ترکیبی از کدو سبز و آجیل ماکادامیا (macadamia) یا توفوی (tofu) ابریشمی را امتحان کنید.

از کجا بادام هندی بخریم

هنگام خرید از تغارهای بزرگ، مطمئن شوید که بادام هندی پوشانده شده است، و فروشگاه دارای فروش بالای محصولات برای حفظ تازگی است. هنگام خرید بادام هندی بسته‌بندی شده، شیشه‌ها یا قوطی‌های بسته‌بندی شده را به جای بسته‌بندی سلفون انتخاب کنید. این نوع بسته‌بندی به آنها کمک می‌کند تا مدت بیشتری تازه بمانند.

بررسی کنید تا مطمئن شوید که اثری از رطوبت یا حشرات وجود ندارد. نگاه کنید تا ببینید که بادام هندی چروک نشده است؛ این نشانه آن است که آنها دوران اوج خود را پشت سر گذاشته‌اند. در صورت امکان، بادام هندی را بو کنید تا از فاسد نبودن آنها مطمئن شوید.

نحوه نگهداری بادام هندی

بادام هندی باید در یک ظرف در بسته نگهداری شود. آنها می‌توانند در دمای اتاق فاسد شوند. در یخچال تا شش ماه و در فریزر تا یک سال دوام می‌آورند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 7 و 8 را محاسبه نمایید.