آب پز کردن تخم‌مرغ

توسط PMT

آب پز کردن تخم‌مرغ

آب پز کردن تخم‌مرغ ممکن است به نظر ساده‌ترین مهارت آشپزخانه باشد، ولی تا وقتی‌که دقیقاً بدانید که آن‌ها را چطور بپزید احتمالاً ناخوشایند بودن طعم یک تخم‌مرغ که به‌اندازه‌ی کافی پخته نشده را تجربه کرده‌اید. تخم‌مرغ‌های بیش‌ازحد پخته‌شده رنگ سبز تیره‌ای را در اطراف زرده می‌گیرند و طعم گوگردی مانند می‌دهند که برای ذائقه‌ی هرکسی خوشایند نیست! بنابراین، خواه به دنبال تخم‌مرغ‌های عسلی هستید تا بتوانید نان تست خود را درون آن بزنید، یا می‌خواهید آن زرده‌ی کاملاً سفت شده را به سالاد تخم‌مرغ خودتان اضافه کنید، در مورد تخم‌مرغ آب پز کامل موضوع فرق می‌کند.

 

تخم‌مرغ آب پز یک اصل در وعده‌های غذایی روزمره‌ی من است. آن‌ها سریع و آسان آماده می‌شوند و در دستورالعمل‌های غذایی فوق‌العاده پرکاربرد هستند. آن‌ها برای استفاده‌ی سریع برای صرف صبحانه مناسب هستند و برای اضافه کردن به سالاد و تهیه یک عصرانه‌ی دلپذیر ایدئال هستند. وقتی صحبت از آب پز کردن تخم‌مرغ می‌شود، حتماً تخم‌مرغ‌هایی با بالاترین کیفیت را خریداری کنید. نه‌تنها طعم آن‌ها بسیار بهتر خواهد شد بلکه رنگ آن‌ها هم متفاوت‌تر خواهد بود و تخم‌مرغ‌های باکیفیت بالاتر نسبت به تخم‌مرغ‌های معمولی از ارزش غذایی بهتری برخوردار هستند. اگر قادر به خرید تخم‌مرغ از بازار کشاورزان محلی خود یا یک مزرعه محلی هستید، این بهترین گزینه خواهد بود، در غیر این صورت تا حد ممکن تخم‌مرغ مرغ‌های تغذیه‌شده از مرتع، تخم‌مرغ‌های خانگی یا تخم‌مرغ‌های ارگانیک را انتخاب کنید.

چه تخم‌مرغ را به‌صورت عسلی دوست داشته باشید و چه به‌صورت آب پز شده‌ی کامل، هنریک تخم‌مرغ خوب پخته‌شده واقعاً در زمان آب پز کردن است. در اینجا راهنمای سریع زمان پخت درباره‌ی چگونگی آب پز کردن تخم‌مرغ آورده شده است.

2 دقیقه = سفیده کاملاً سفت ‌نشده است و زرده هم کاملاً آبکی است.

4 دقیقه = سفیده کاملاً سفت ‌شده و زرده هم سفت و شل است.

6 دقیقه = سفیده کاملاً سفت شده و زرده عمدتاً سفت شده است اما هنوز کمی وسط آن عسلی است.

8 دقیقه = سفیده کاملاً سفت شده و زرده کاملاً پخته‌شده اما هنوز وسط آن نرم است.

10 دقیقه = سفیده کاملاً سفت شده و زرده کاملاً پخته‌شده اما رنگ آن هنوز زرد تیره است.

12 دقیقه = سفیده کاملاً سفت ‌شده است و زرده اگر به‌طور کامل کاملاً پخته شود سفت شده و به رنگ زرد روشن است.

 

آب پز کردن تخم‌مرغ یکی از اولین مهارت‌های آشپزی است که اکثر مردم یاد می‌گیرند و به نظر می‌رسد همه‌ی افراد کمی متفاوت آن را یاد می‌گیرند. روش‌های مختلفی برای آب پز کردن تخم‌مرغ وجود دارد و هرکس نکات و ترفندهای خاص خود را دارد، این فقط روش من است.

دستورالعمل‌ها:

  1. قابلمه را از سه‌چهارم بالاتر پر از آب کنید و به جوش بیاورید.
  2. با استفاده از یک کف گیر، تخم‌مرغ‌های خود را به‌آرامی درون قابلمه بیندازید و مراقب باشید که ترک نخورند.
  3. بسته به این‌که دوست دارید تخم‌مرغتان چگونه باشد، آن‌ها را به مدت دلخواه در آب جوش بگذارید. (4 دقیقه برای تخم‌مرغ عسلی، 6 دقیقه برای تخم‌مرغ متوسط پخته‌شده یا 10 دقیقه برای تخم‌مرغ آب پز کامل)

4- تخم‌مرغ‌ها را با یک کفگیر خارج کنید و به یک‌کاسه آب سرد منتقل کنید تا روند پخت‌وپز متوقف شود.

5- اگر می‌خواهید فوراً آن را مصرف کنید، آن‌ها را در زیرآب سرد بگیرید تا پوست آن راحت‌تر جدا شود.

  1. اگر تخم‌مرغ‌های آب پز را برای استفاده‌های بعدی نگه‌ می‌دارید، آن‌ها را درون یک‌کاسه آب سرد قرار دهید تا خنک شوند و سپس آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید.
  2. تخم‌مرغ آب پز را می‌توان به مدت 3-4 روز در یخچال نگهداری کرد و از آن برای صبحانه، ناهار یا میان وعده سریع استفاده کرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 8 و 2 برابر است با؟