ده نوع قالب کیک برای شیرینی‌پزی

توسط PMT

قالب‌های کیک و شیرینی‌پزی

پخت شیرینی، یک ایده عالی برای شروع یادگیری آشپزی خلاق است. شیرینی‌پزی، ادغام مهارت‌های آشپزی مانند صبر، فداکاری، مدیریت، خلاقیت، ارتباطات و ریزه‌کاری است. شیرینی‌پزها با تهیه شیرینی برای شما فقط مهارت پخت‌وپز را بهبود نمی‌بخشند، بلکه این کار نقش اصلی را در افزایش شخصیت همه‌جانبه‌ی آنها دارد. شیرینی‌پزی ممکن است به نظر آسان باشد. بااین‌حال تا زمانی که آن را امتحان نکنید، از موانع و چالش‌های پیش رویتان آگاه نخواهید شد. وقتی به یک شیرینی فروشی می‌روید، گزینه‌های بی‌شماری وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. مافین، کلوچه، کیک پنیری، کیک اسفنجی، کیک کره‌ای، کاپ کیک و پای‌ها از شیرینی‌های بسیار خوشمزه هستند.

فکر می‌کنید تمام این دستورالعمل‌ها برای پخت به یک نوع قالب احتیاج دارند؟ یادگیری در مورد قالب‌های مختلف پخت بسیار آسان است. بعید است که نتوانید با کمک قالبی که برای دستور دیگری استفاده می‌شود یک دستور غذایی را درست کنید؛ اما اگر می‌خواهید به طعم نرم، ترد، شیرین و مغزدار دسرها دست پیدا کنید، استفاده از قالب مناسب ضروری است. به همه شیرینی‌پزهای مبتدی اطمینان می‌دهیم که پس از خواندن این مطلب، در تصمیم‌گیری درباره یک قالب درست برای دستور پخت خود حرفه‌ای خواهند شد. قصد داریم ۱۰ نوع قالب برتر را که هر شیرینی‌پز باید در آشپزخانه خود داشته باشد، نام ببریم. بیایید نگاهی بیندازیم:

1. قالب گرد کیک

قالب‌های گرد کیک (قالب کیک معمولی) یکی از متداول‌ترین قالب‌های موجود هستند. مردم سال‌هاست که از این نوع قالب‌ها استفاده می‌کنند. اگر مرتباً کیک می‌پزید، استفاده از قالب‌های گرد بهترین ایده است؛ بنابراین، هر شیرینی‌پز باید در آشپزخانه خود یک قالب کیک گرد داشته باشد. این قالب‌ها در اندازه‌های مختلف هستند. به‌راحتی می‌توانید اندازه‌ی مناسب را با توجه به تعداد اعضای خانواده خود انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید از بین قالب‌هایی از جنس استیل نچسب، فولاد کربنی، آلومینیوم و غیره یک قالب را انتخاب کنید. اندازه‌ی استاندارد قالب گرد کیک ۲۴ سانتی‌متر است زیرا این قالب به‌طور مدام استفاده می‌شود. بااین‌حال می‌توانید به سراغ سایزهای بزرگ‌تر و کوچک‌تر نیز بروید.

2. قالب پخت مربع شکل

یک قالب پخت مربع شکل را می‌توان به چند منظور استفاده کرد. نه‌تنها می‌توان از آن برای پخت استفاده کرد، بلکه می‌توانید از آن برای بو دادن و تهیه نان زنجبیلی نیز استفاده کنید. وقتی صحبت از پخت می‌شود، قالب‌های مربع شکل برای پخت کیک‌های تخته‌ای و براونی‌ها مناسب هستند. قالب‌های مربعی نیز در اندازه‌های مختلف ارائه می‌شوند. با توجه به میزان خمیر، شما می‌توانید قالبی انتخاب کنید که بتواند به‌اندازه‌ی ۶ تا ۹ فنجان حجم داشته باشد. قالب‌های مربعی نیز از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. از آلومینیوم گرفته تا سیلیکون، می‌توانید هر جنسی که برایتان مناسب بود را انتخاب کنید. قالب‌های مربعی شکل به دلیل توزیع یکنواخت گرما، پخت یکنواخت و سریع، مشهور هستند. قالب‌های کیک مربعی شکل نیز ایده خوبی برای شیرینی پزهای مبتدی هستند!

3. قالب کمربندی

یک قالب کمربندی شبیه یک قالب گرد است. بااین‌حال، این قالب ویژگی‌های مختلفی دارد تا روند پخت شمارا بسیار آسان کند. کناره‌های متحرک این قالب، مدیریت کیک را بدون کثیف کاری، برای مبتدیان آسان می‌کند. قالب‌های کمربندی نچسب گزینه‌های ایده آلی برای شیرینی پزها هستند. شما می‌توانید انواع مختلفی را که از موادی مانند فولاد کربنی، استیل و استیل دارای روکش قلع ساخته‌شده‌اند، پیدا کنید. پخت کیک‌های معمولی آسان است تا اینکه به مرحله آخر برسد-یعنی خارج کردن کیک از قالب. افراد مبتدی برای حفظ شکل اصلی کیک دچار استرس زیادی می‌شوند؛ بنابراین، کناره‌های متحرک این قالب‌ها یک امتیاز برای پخت انواع کیک خامه‌دار، چیز کیک و سایر دستورالعمل‌ها محسوب می‌شود. اندازه آن از ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. هنوز هم‌اندازه‌ی ترجیحی فقط ۲۴ سانتی‌متر است. ارتفاع اضلاع از ۴ تا ۸ سانتی‌متر متغیر است.

4. قالب کنگره‌دار

قالب‌های کیک کنگره‌دار (طرح دار) به دلیل طراحی‌های استثنایی خود معروف هستند بدون اینکه در جنبه خلاقیت کار زیادی انجام شود. این قالب دارای ساختاری است که شکلی زیبا به دستور پخت شما می‌دهد. ایده‌ی اصلی این قالب‌ها به کشورهای اروپایی برمی‌گردد. این قالب کمک می‌کند تا کیک‌های عالی به شکل دونات درست کنید. دیواره سنگین قالب، همراه با سطح فرورفته‌ی آن، برای دستیابی به‌ شکل و مزه‌ی عالی کمک می‌کند. یک لوله‌ی توخالی در وسط قالب وجود دارد که توسط دیواره‌هایی احاطه‌شده است. این ساختار به پخت یکنواخت خمیر کمک می‌کند. این قالب کمک می‌کند تا خمیر کیک به‌طور مساوی بالا بیاید. اگر می‌خواهید یک کیک قهوه با طرح اصیل و رویه‌ی طلایی بپزید، هیچ‌چیز بهتر از یک قالب کنگره‌دار نیست.

5. سینی شیرینی‌پزی

سینی‌های شیرینی‌پزی نیز مانند قالب‌های مربعی به چند منظور استفاده می‌شوند. حاشیه‌های موجود در لبه‌های سینی شیرینی‌پزی نیز مفید است. این‌ لبه‌ها به جلوگیری از سرخوردن کاغذ روغنی کمک می‌کند، چیزی که معمولاً اتفاق می‌افتد. می‌توانید در سینی شیرینی‌پزی هم کیک بپزید و هم تفت دهید. این سینی‌ها در اندازه‌های مختلف در بازار موجود هستند. ما به شما توصیه می‌کنیم سینی شیرینی‌پزی را متناسب با اندازه اجاق‌گاز خود انتخاب کنید.

6. قالب کیک دارای لوله در وسط

این نوع قالب در میان دیواره‌های عمیق ظرف، یک ساختار لوله مانند دارد؛ بنابراین، آن را به‌عنوان قالب لوله‌ای می‌شناسند. لوله‌ی توخالی موجود در وسط ظرف برای پخت یکنواخت دسر شماست. قالب‌های لوله‌ای دو نوع هستند، یکی به‌صورت فلز یک قطعه‌ی یکنواخت استاندارد و دیگری کفی قابل جدا شدن دارد. روش برداشتن کیک از ظرف بدون دردسر است. فقط باید قالب را سروته کنید و تمام، کیک شما آماده سرو است.

7. قالب مخصوص نان

قالب‌های قرص نان به‌عنوان قالب‌های نان هم معروف هستند. این قالب معمولاً به شکل مستطیل و با دیواره‌های بلند است. این قالب‌ها را با جنس سفال، سفال لعاب‌دار سخت، آلومینیوم، شیشه یا استیل پیدا خواهید کرد. نوع دیگر قالب‌های نان به‌عنوان قالب‌های نان کم‌چرب شناخته می‌شوند. این نوع قالب از دو قالب تشکیل‌شده است. یکی به‌عنوان پایه‌ی اصلی و قالب دیگر بالای آن قرار می‌گیرد. می‌توان از آن برای کارهایی غیر از پخت نیز استفاده کرد. ساختار این قالب‌ها جوری است که اجازه می‌دهد روغن اضافی چکه کند و شیرینی یا نان کم‌چرب شود.

8. قالب مافین

سینی یا قالب کاپ کیک از ۶ تا ۱۲ فرورفتگی یا حفره‌ی گرد تشکیل‌شده است. می‌توانید مواد دلخواه خود را درون این حفره‌های گرد کوچک بریزید. برای پخت کاپ کیک هم می‌توان از قالب مافین استفاده کرد. بسته به اینکه چه اندازه‌ای را به شما سفارش داده‌اند، می‌توانید از بین سه اندازه‌ی قالب مافین، یک قالب انتخاب کنید.

9. قالب پای

آیا عاشق خوردن پای هستید؟ آیا تابه‌حال به فکر تهیه پای‌های خوشمزه در خانه افتاده‌اید؟ هزاران دستورالعمل مخصوص تهیه پای در اینترنت موجود است. بااین‌حال، برای پخت یک پای عالی، باید یک قالب پای داشته باشید. قالب‌های پای صفحه‌های فلزی یا شیشه‌ای هستند که دارای کناره‌های شیب‌دار هستند. این قالب‌ها نیز در اندازه‌های مختلف موجود هستند.

10. قالب دونات

قالب دونات (پیراشکی) ساختاری مشابه قالب مافین دارد. تنها تفاوت آن این است که شامل یک‌پایه‌ی گرد است. یکی از ویژگی‌های استثنایی قالب دونات این است که چیزی شبیه ساقه از وسط کف ظرف به سمت بالاآمده است. این قالب از جنس مواد نچسب ساخته‌شده است. همچنین این قالب با جنس مواد سیلیکونی قابل‌استفاده در صنایع غذایی هم موجود است. بسته به تعداد افرادی که برایشان دونات سرو می‌کنید، این قالب می‌تواند ۶ تا ۱۲ فنجان گنجایش داشته باشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 7 و 1 برابر است با؟