عادت‌های بد آشپزی که باید همین‌ حالا ترک کنید

توسط PMT

عادت‌های بد آشپزی

برای بهتر کردن غذای خود این عادت‌ها را تغییر دهید

بسیاری از آشپزهای خانگی عادت‌هایی دارند که فکر نمی‌کردند زیان‌بار باشند اما درواقع این عادت‌ها کیفیت و طعم غذای آن‌ها را خراب کرده‌اند. شاید شما گوشت خود را روی پیشخوان آشپزخانه یخ‌زدایی می‌کنید یا شاید همیشه گوشت‌های کبابی خود را در فر سرد قرار می‌دهید؛ اما این گرایش‌ها می‌توانند غذای شمارا خراب کنند و یا حتی بدتر از آن می‌توانند خطرناک باشند. در اینجا بدترین عادت‌های آشپزی آورده شده که شما باید همین‌ حالا ترکشان کنید.

غذا را به‌صورت نادرست یخ‌زدایی می‌کنید

لازم است همیشه هنگام تهیه‌ی غذا، سلامتی خود و سلامتی کسانی را که برای آن‌ها آشپزی می‌کنید در نظر بگیرید. اگر گوشت‌هایتان را با گذاشتن آن روی پیشخوان یا در آب گرم، یخ‌زدایی می‌کنید، پس لازم است این رفتار را همین‌ حالا تغییر دهید. شما با یخ‌زدایی به این طریق، خود را در معرض خطر مسمومیت با مواد غذایی قرار می‌دهید، زیرا این کار به‌راحتی مواد غذایی را در محدوده‌ی خطر «40 تا 140» درجه قرار می‌دهد، دمایی که باکتری‌ها به‌سرعت شروع به تکثیر می‌کنند.

نحوه‌ی یخ‌زدایی درست غذا

سه روش برای یخ‌زدایی غذا وجود دارد: قرار دادن در یخچال، قرار دادن در آب سرد یا در ماکروویو. حتماً قبل از پخت‌وپز در مورد چگونگی یخ‌زدایی غذای خود مطالعه داشته باشید.

ماهیتابه خود را بیش‌ازحد گرم می‌کنید یا از قبل گرم نمی‌کنید

اگر هر بار که می‌خواهید شام درست کنید، شروع به پخت‌وپز در یک تابه‌ی سرد می‌کنید یا تابه‌ی خود را خیلی داغ می‌کنید و نمی‌دانید که چرا گوشت شما به‌طور یکنواخت پخته نشده، همان ماهی‌تابه‌ی خیلی سرد یا خیلی گرم می‌تواند دلیل آن باشد. به‌عنوان‌مثال، برای پخت صحیح بیکن، لازم است با یک ماهی‌تابه‌ی سرد شروع کنید. بااین‌حال، اگر می‌خواهید بدانید که چگونه یک استیک را روی اجاق‌گاز به‌طور صحیح طبخ کنید، باید با یک ماهی‌تابه‌ی داغ چدنی شروع کنید.

طرز گرم کردن ماهیتابه

این‌که آیا باید ماهیتابه خود را از قبل گرم‌کنید یا نه به دستورالعمل غذایی که درست می‌کنید بستگی دارد، بنابراین حتماً هرگونه دستورالعمل غذایی را با دقت بخوانید. به‌عنوان‌مثال اگر نیمرو درست می‌کنید، باید تابه‌ی خود را روی حرارت متوسط گرم‌کنید.

فر خود را از قبل گرم نمی‌کنید

اولین مرحله برای پخت کاپ کیک‌های خوشمزه و سایر شیرینی‌ها این است که فر را از قبل گرم‌کنید. اگر فر خود را، به‌خصوص قبل از نان پزی و شیرینی‌پزی، از قبل گرم نکنید، امکان دارد شیرینی‌های شما بیش‌ازحد پهن شوند یا ممکن است کیک‌هایتان بعضی جاهایش بسوزد و بعضی جاهایش پخته نشود.

طرز آماده کردن فر بر ای پخت‌وپز

هم فر گازی و هم فر برقی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان برای گرم شدن دارند، بنابراین حتماً فر خود را حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از پخت آماده کنید. اگر یک فر از قبل گرم شده را با برخی ترفندهای آشپزی که الآن هر آشپز خانگی باید بداند، ترکیب ‌کنید، کاملاً در مسیر یک آشپزی کاملاً عالی قرار دارید.

هنگام پخت‌وپز بارها غذای خود را چک می‌کنید

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که آشپزها هنگام سرخ کردن بوقلمون انجام می‌دهند این است که دائماً در فر را باز می‌کند تا حین برشته شدن بوقلمون، روی آن را بررسی کنند. هر بار که اجاق‌گاز را باز می‌کنید، درواقع اجازه می‌دهید هوای گرم و گران‌بهایی که غذای شما به آن نیاز دارد بیرون بیاید. وقتی دوباره فر را ببندید، مدتی طول می‌کشد تا درجه حرارت به حدی که می‌خواهید بازگردد.

«اگر نگاه می‌کنید، آشپزی نمی‌کنید»

همان‌طور که خود جمله گویا هست، «اگر نگاه می‌کنید، آشپزی نمی‌کنید.» اگر اجازه‌ی نوسان دمایی را بدهید این کار می‌تواند زمان پخت‌وپز شمارا به هم بریزد و یک غذای نپخته یا غذایی به شما بدهد که به‌طور یکنواخت پخته نشده است. اگر می‌خواهید بدانید که چطور بوقلمون را به‌درستی کباب کنید، آن را از حدود دوسوم فرآیند پخت‌وپز به بعد بررسی کنید تا ببینید که آیا آن را با درجه‌ی حرارت مناسب می‌پزید یا نه و زمان پخت را بعدازآن تنظیم کنید. البته این امر در مورد سایر غذاها نیز صدق می‌کند.

ماهی‌تابه‌ی خود را بیش‌ازحد پر می‌کنید

نکات بسیار خوبی برای آماده‌سازی و پخت‌وپز بسیاری از غذاها به‌طور هم‌زمان وجود دارد، اما پر کردن بیش‌ازحد ماهی‌تابه توصیه نمی‌شود. ممکن است شما وسوسه شوید فلفل‌ها، پیازها و گوشت‌هایتان را به‌طور هم‌زمان در تابه بریزید. بااین‌حال، یک تابه شلوغ می‌تواند زمان پخت‌وپز را افزایش دهد و به شما نتیجه‌ی مطلوبی ندهد.

طرز طبخ غذا در یک وهله

اگر واقعاً سعی می‌کنید غذاهایی را تهیه کنید که کمتر از یک ساعت زمان برای پخت بخواهند، نکته اصلی این است که با داشتن چندین قابلمه و ماهی‌تابه به‌صورت هم‌زمان روی اجاق‌گاز، دریک وهله و در یک‌لحظه چندین کار را انجام دهید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 7 و 8 برابر است با؟