مرغ بد چه بویی می دهد؟

توسط

زمانی که مرغی را برای پخت از فریزر در می آورید،ممکن است آن را بو کنید تا مطمئن شوید که سالم است. اگر بد بو نباشد، شروع به پختنش میکنید. اگر نباشد به این فکر می‌کنید که آیا این مرغ هنوز سالم است؟

این تشریفات کوچک که میلیون ها بار در هر زمان و مکان تکرار می شود، کاری است که ما از سر عادت و عموما غیر ارادی انجامش میدهیم.

چه چیزی باعث خراب شدن مرغ میشود؟

باید از اینجا شروع کنیم که زمانی که مرغ شما (یا هر غذای دیگری) خراب میشود، بخاطر باکتری هاست. باکتری ها ارگان های ساده ی بسیار ریزی هستند که روی غذای ما زندگی ، تغذیه و تولید مثل میکنند. درنتیجه ی ساکن شدن و تغذیه ی آنها روی غذایمان، تغییراتی در غذا ایجاد میکنند که باعث خراب شدنش میشوند.

دو نوع خرابی وجود دارد: بوی بد و خرابی که ممکن است منجر به مریض شدنتان شود. مسئله ی مهم این است که این دو نوع خرابی، توسط دو نوع باکتری کاملا مختلف به وجود می آیند.

از آنجایی که جلوگیری از آن نوعی که ممکن است شما را مریض کند ( که مشهور به مسمویت است.)، نگرانی بسیار بزرگتری است، بنابراین اول به آن می پردازیم.

مرغی که ممکن است منجر به مریضی شما شود

مسمومیت غذایی توسط باکتری خاصی بوجود می‌آید که هم به دلیل ترکیبات سمی که تولید میکنند و هم بخاطر حمله ی آنها به سلول‌هایی که در دستگاه گوارش وجود دارد، باعث بوجود آمدن علائم مختلفی میشود که ما آنها را بعنوان احساس مریضی، حالت تهوع ، اسهال و غیره میدانیم.

مثالی از این میکروب ها ( که بعنوان بیماری زا ها شناخته میشوند)، سالمونلا و ایی کُلی است. سالمونلا بیشترین علت مسمومیت غذایی است و عموما در مرغ و خروس پخته نشده وجود دارد.

زمانی که بحث مرغ باشد، هم خبرهای بد وجود دارد هم خبرهای خوب که توسط یکی از آن عوامل بیماری زا آلوده میشوند. خبر بد این است که هیچ راهی وجود ندارد که بفهمیم مرغ آلوده است، نه با نگاه کردن، نه با بو کردن و نه حتی با لمس کردن، نمی‌توان فهمید. این باکتری ها کاملا غیرقابل تشخیص هستند.

به معنای دیگر، تکه مرغی که آلوده به سالمونلا باشد، نه تنها ظاهر تازه ای دارد، بلکه حقیقتا گوشت تازه ای است.

اما خبر خوب این است که این نوع از باکتری‌ ها به سادگی کشته میشوند. تمام کاری که باید انجام دهید، پختن مرغ است.

راهنمای استانداردی که توسط اف دی ای داده شده، این است که مرغ باید در دمای داخلی 75 درجه سانتی گراد برای مدت زمان حداقل 30 ثانیه پخته شود و با انجام اینکار باکتری های مضر زیادی که در آن وجود دارند، کشته میشوند.

این روش راه حلی ساده برای اطمینان حاصل کردن از این است که مرغ باعث مریضی تان نمیشود. فقط آن را بصورت کامل بپزید. اکنون، مسائل کیفیتی در مورد پخت مرغ در آن دما وجود دارد، خصوصا سینه مرغ که زمانی که به 165 درجه ی فارنهایت میرسد، بیش از حد پخته شده بنظر میرسد که بدین معناست که گوشت خشک و چسبناک خواهد بود. اما از وجه ایمن بودن غذا، غذایی سالم و ایمن است.

خوشبختانه، با طولانی کردن مدت زمان طبخ، میتوان دمای هدف را پایین آورد. برای مثال دمای داخلی 65 درجه ی سانتی گراد برای مدت زمان 2.7 دقیقه یا 75 درجه ی سانتی گراد برای 30 ثانیه به لحاظ ایمن بودن غذا برابر است. همچنین 65 درجه برای 8.4 دقیقه نیز یکسان است.

از آنجایی که دمای 65 درجه دمایی ایده آل برای پخت گوشت سینه است، برای اطمینان از اینکه گوشت لطیف و آبدار شود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دما را برای حداقل 8.4 دقیقه یکسان نگه دارید. برای اطلاعات بیشتر مقاله ای در زمینه ی دمای مناسب برای پخت گوشت سینه ی مرغ وجود دارد.

مرغ بد بو

از سوی دیگر فاسد شدن مسئله ی دیگری است. فاسد شدن به معنای ایجاد تغییراتی در غذاست که منجر به بوی بد، احساس لزج بودن، تغییر رنگ و غیره می‌شود که توسط باکتری ها بوجود می آیند که علت بوجود آمدن هر تغییر، باکتری متفاوتی است.

چیزی که اتفاق می افتد، مانند تمام ارگان های زنده است، این باکتری ها غذا میخورند و زباله دفع میکنند. در بسیاری از موارد، این چرخه ی خوردن و دفع زباله است که باعث بروز تغییراتی در غذا میشود که آنها را بعنوان غذای فاسد میشناسیم. در دیگر موارد، وجود خود باکتری های مُرده باعث فساد می‌شود. ( چون چرخه ی زندگی آنها طولانی نیست.)

اما مسئله ی مهمی که باید بدانیم این است که مرغی که بوی بد میدهد با فرض اینکه با دستور العمل های بالا آن را به خوبی بپزید، عموما باعث مریضی شما نمیشود. اکنون اگر بخواهید مرغی که فاسد شده است را بپزید، مسئله ی دیگری است ،اما نکته اینجاست که می‌توانید اینکار را انجام دهید. و به شما آسیبی نمی‌رساند. فقط یک مرغ بد بو را خواهید خورد.

بیشتر تغییراتی که بعنوان فاسد شدن شناخته می‌شوند، روی سطح غذا اتفاق می افتند، بنابراین اگر مقداری سینه ی مرغ دارید که لزج مانند است، اولین اقدامی که باید انجام دهید ، شستشوی کامل آنها در آب سرد است.

در مورد بو ها، بوی مرغ فاسد شده واقعا بد است. آن بو مانند بخار آمونیاک، تخم مرغ گندیده و ادویه ی تند زننده است. حتی مرغ تازه هم بویی دارد، اما نباید بد بو باشد. اگر مرغ شما بوی بد میدهد، احتمالا خراب شده است. (نکته: یکی از دلایلی که سس ها اختراع شدند، برای از بین بردن بو ها و رایحه های بد گوشت ها و ماکیان است.)

چگونه از خراب شدن مرغ جلوگیری کنیم

بهترین راهی که شما را مطمئن می‌کند که مرغتان خراب نمیشود این است که آن را همان روز که می خرید و به خانه می آورید طبخ کرده و مصرف کنید. اگر قرار نیست اینکار را انجام دهید، همان روزی که آن را به خانه می آورید، فریز کنید.

میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد این که چگونه از خراب شدن مرغتان جلوگیری کنید بدست آورید ، اما در کل، اگر این عادت را در خود ایجاد کنید که همان روزی که مرغ را تهیه میکنید آن را مصرف یا فریز کنید ، مشکلی بوجود نمی آید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 3 را با هم جمع نمایید.