مرغ بد چه بویی می‌دهد؟ راهکارهای رفع بو

توسط PMT

زمانی که مرغی را برای پخت از فریزر در می‌آورید، ممکن است آن را بو کنید تا مطمئن شوید که سالم است. اگر بد بو نباشد، شروع به پخت می‌کنید. اگر نباشد به این فکر می‌کنید که آیا این مرغ هنوز سالم است؟ این تشریفات کوچک که در هر زمان و مکان تکرار می‌شود، کاری است که ما از سر عادت انجام می‌دهیم.

چه چیزی باعث خراب شدن مرغ می‌شود؟

باید از اینجا شروع کنیم که زمانی که مرغ (یا هر غذای دیگری) خراب می‌شود، به خاطر باکتری‌ها است. باکتری‌ها موجودات ساده‌ی بسیار ریزی هستند که روی غذای ما زندگی، تغذیه و تولیدمثل می‌کنند. در نتیجه‌ی ساکن شدن و تغذیه‌ی آن‌ها روی غذا، تغییراتی در آن ایجاد می‌کنند که باعث خراب شدنش می‌شوند.

دو نوع خرابی وجود دارد: بوی بد و خرابی که ممکن است منجر به مریض شدن‌تان شود. مسئله‌ی مهم این است که این دو نوع خرابی، توسط دو نوع باکتری کاملا مختلف به وجود می‌آیند.

از آنجایی که جلوگیری از آن نوعی که ممکن است شما را مسموم کند، نگرانی بسیار بزرگ‌تری است، بنابراین اول به آن می‌پردازیم.

مرغی که ممکن است منجر به مسمومیت شود

مسمومیت غذایی توسط باکتری خاصی بوجود می‌آید که هم به دلیل ترکیبات سمی که تولید می‌کنند و هم بخاطر حمله‌ی آن‌ها به سلول‌هایی که در دستگاه گوارش وجود دارد، باعث بوجود آمدن علائم مختلفی می‌شود که ما آن‌ها را بعنوان احساس مریضی، حالت تهوع، اسهال و غیره می‌دانیم.

مثالی از این میکروب‌ها (که بعنوان بیماری‌زا شناخته می‌شوند)، سالمونلا و ایی کُلی است. سالمونلا بیشترین علت مسمومیت غذایی است و عموما در مرغ پخته نشده وجود دارد.

زمانی که بحث مرغ باشد، هم خبرهای بد وجود دارد هم خبرهای خوب که توسط یکی از آن عوامل بیماری‌زا آلوده می‌شوند. خبر بد این است که هیچ راهی وجود ندارد که بفهمیم مرغ آلوده است، نه با نگاه کردن، نه با بو کردن و نه حتی با لمس کردن، نمی‌توان فهمید. این باکتری‌ها کاملا غیرقابل تشخیص هستند.

به معنای دیگر، تکه مرغی که آلوده به سالمونلا باشد، نه تنها ظاهر تازه‌ای دارد، بلکه حقیقتا گوشت تازه‌ای است.

اما خبر خوب این است که این نوع از باکتری‌‌ها به سادگی کشته می‌شوند. تمام کاری که باید انجام دهید، پختن مرغ است.

راهنمای استانداردی که توسط سازمان بهداشت داده شده، این است که مرغ باید در دمای داخلی 75 درجه سانتی گراد برای مدت زمان حداقل 30 ثانیه پخته شود و با انجام اینکار باکتری‌های مضر زیادی که در آن وجود دارند، کشته می‌شوند.

این روش راه‌حلی ساده برای اطمینان حاصل کردن از این است که مرغ باعث مریضی نمی‌شود. فقط آن را بصورت کامل بپزید. اکنون، مسائل کیفیتی در مورد پخت مرغ در آن دما وجود دارد، خصوصا سینه مرغ که زمانی که به 75 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد، بیش از حد پخته‌شده بنظر می‌رسد که بدین معناست که گوشت خشک و چسبناک خواهد بود. اما از وجه ایمن بودن غذا، غذایی سالم و ایمن است.

خوشبختانه، با طولانی کردن مدت زمان طبخ، می‌توان دمای هدف را پایین آورد. برای مثال دمای داخلی 65 درجه‌ی سانتی‌گراد برای مدت زمان 3 دقیقه یا 75 درجه‌ی سانتی‌گراد برای 30 ثانیه به لحاظ ایمن بودن غذا برابر است. همچنین 65 درجه برای 8.5 دقیقه نیز یکسان است.

از آنجایی که دمای 65 درجه دمایی ایده آل برای پخت گوشت سینه است، برای اطمینان از اینکه گوشت لطیف و آبدار شود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دما را برای حداقل 8.5 دقیقه یکسان نگه دارید. برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ای در زمینه‌ی دمای مناسب برای پخت گوشت سینه‌ی مرغ وجود دارد.

مرغ بد بو

از سوی دیگر فاسد شدن مسئله‌ی دیگری است. فاسد شدن به معنای ایجاد تغییراتی در غذاست که منجر به بوی بد، احساس لزج بودن، تغییر رنگ و غیره می‌شود که توسط باکتری‌ها بوجود می‌آیند که علت بوجود آمدن هر تغییر، باکتری متفاوتی است.

چیزی که اتفاق می‌افتد، مانند تمام موجودات زنده است، این باکتری‌ها غذا می‌خورند و زباله دفع می‌کنند. در بسیاری از موارد، این چرخه‌ی خوردن و دفع زباله است که باعث بروز تغییراتی در غذا می‌شود که آن‌ها را بعنوان غذای فاسد می‌شناسیم. در دیگر موارد، وجود خود باکتری‌های مُرده باعث فساد می‌شود. ( چون چرخه‌ی زندگی آن‌ها طولانی نیست.)

اما مسئله‌ی مهمی که باید بدانیم این است که مرغی که بوی بد می‌دهد با فرض اینکه با دستورالعمل‌های بالا آن را به خوبی بپزید، عموما باعث مریضی شما نمی‌شود. اکنون اگر بخواهید مرغی که فاسد شده است را بپزید، مسئله‌ی دیگری است، اما نکته اینجاست که می‌توانید اینکار را انجام دهید. و به شما آسیبی نمی‌رساند. فقط یک مرغ بد بو را خواهید خورد.

بیشتر تغییراتی که بعنوان فاسد شدن شناخته می‌شوند، روی سطح غذا اتفاق می‌افتند، بنابراین اگر مقداری سینه‌ی مرغ دارید که لزج مانند است، اولین اقدامی که باید انجام دهید، شستشوی کامل آن‌ها در آب سرد است.

در مورد بوها، بوی مرغ فاسدشده واقعا بد است. آن بو مانند بخار آمونیاک، تخم‌مرغ گندیده و ادویه‌ی تند زننده است. حتی مرغ تازه هم بویی دارد، اما نباید بد بو باشد. اگر مرغ شما بوی بد می‌دهد، احتمالا خراب شده است. (نکته: یکی از دلایلی که سس‌ها اختراع شدند، برای از بین بردن بوها و رایحه‌های بد گوشت‌ها و ماکیان است.)

چگونه از خراب شدن مرغ جلوگیری کنیم

بهترین راهی که شما را مطمئن می‌کند که مرغ خراب نمی‌شود این است که آن را همان روز که می‌خرید و به خانه می‌آورید طبخ کرده و مصرف کنید. اگر قرار نیست اینکار را انجام دهید، همان روزی که آن را به خانه می آورید، فریز کنید.

می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این که چگونه از خراب شدن مرغ جلوگیری کنید بدست آورید، اما در کل، اگر این عادت را در خود ایجاد کنید که همان روزی که مرغ را تهیه می‌کنید آن را مصرف یا فریز کنید، مشکلی بوجود نمی‌آید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4,5 از 5 ستاره (2 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 2 را محاسبه نمایید.