آروگولا چیست؟

توسط PMT

آروگولا که از زمان روم باستان پرورش می‌یافته و استفاده می‌شده است، اولین بار به عنوان گیاهی دارویی و داروی تقویت‌کننده‌ی قوای جنسی مورداستفاده قرار گرفت. استفاده از این سبزی برگی در حال حاضر در آشپزی ایتالیایی رایج است. این سبزی در سراسر جهان رشد می‌کند و مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد. برگ‌های این گیاه به رنگ سبز تیره هستند و بریدگی‌هایی عمیق در دو سمت بالا و پایین دارند. قسمت انتهایی برخی از برگ‌ها کامل و گرد است، درحالی‌که برخی دیگر نوک تیزتر هستند. آروگولا اغلب به صورت خام و در سالاد سبز مصرف می‌شود، اما می‌توان آن را به صورت پخته در غذاهای مختلف نیز میل کرد.

از آروگولا اغلب در تهیه‌ی سالادهای بهاری استفاده می‌شود. در واقع این گیاه عضوی از خانواده‌ی کلم و برگ خردل است. تعلق به این خانواده از گیاهان، دلیل تندی خاص این گیاه است و اینکه چرا آروگولا و گیاهان خانواده‌ی کلم و برگ خردل به یک اندازه موردتوجه سرآشپزها و آشپزهای خانگی هستند. آروگولا که با نام‌های راکِت1، راکولا2 و روکت3 نیز شناخته می‌شود، در تمام طول سال در دسترس است، اما فصل فراوانی آن در اوایل بهار و پاییز می‌باشد. تهیه‌ی آن سریع و آسان است. اگرچه گرانتر از کاهوی ساده است، اما مقرون به صرفه می‌باشد.

نحوه‌ی استفاده از آروگولا:

آروگولا اغلب به صورت دسته‌ای فروخته می‌شود و ممکن است آلوده به خاک و ماسه باشد. پس قبل از مصرف باید برگ‌ها را به خوبی بشویید و با خشک‌کن سالاد به‌خوبی خشک کنید. در صورت نیاز می‌توانید انتهای ساقه را کوتاه کنید.

آروگولا اغلب به صورت خام در سالاد سرو می‌شود. طعم تند و فلفلی آن مکمل خوبی برای طعم‌های قوی دیگری مانند پنیرهای نمکی، مرکبات روشن و غیره می‌باشد. همچنین برای استفاده روی انواع پیتزا یا تهیه‌ی سس پستو استفاده می‌شود. می‌توان این سبزی را تفت ملایمی داد و به‌عنوان یک غذای جانبی میل کرد، یا از آن در تهیه‌ی سوپ، پاستا و سایر غذاها استفاده کرد.

مزه‌ی این سبزی چگونه است؟

آروگولا طعمی فلفلی، تند و کمی ترش دارد. طراوت این سبزی آن را به یک مکمل محبوب سالاد تبدیل کرده است. مانند اسفناج خام، برگ‌های آن نرم و ساقه‌های آن ترد هستند. آروگولای پخته نیز بافت لطیفی مشابه با اسفناج پخته دارد. طعم آروگولای پخته ملایم‌تر از آروگولای خام است و تندی بسیار ملایمی دارد.

دستورپخت غذاهای مختلف با استفاده از آروگولا:

برای طعم‌دادن و داشتن بافت بهتر درسالادهای حاوی کاهوهایی با طعم ملایم، می‌توان از آروگولا استفاده کرد. آروگولا می‌تواند عضو اصلی سالادی با طعم قوی باشد. یک سس اسیدی که در تهیه‌ی آن از سرکه یا آب مرکبات استفاده شده است، طعم فلفل را به خوبی متعادل می‌کند. آروگولا یک افزودنی خوشایند به غذاهای پخته نیز هست. به جای اسفناج یا کاسنی‌فرنگی در دستورپخت برای طعم قوی‌تر می‌توان از آروگولا استفاده کرد. ما آروگولای معمولی یا وحشی را در سوپ سیب‌زمینی و سوسیس،که دستورش را پائین‌تر خواهم گفت، دوست داریم.

آروگولا اغلب برای تهیه‌ی سس پستوی تازه‌ی فلفلی استفاده می‌شود. سعی کنید نیمی از ریحان را، در دستور سس پستویی که در ادامه خواهم گفت، با آروگولای تازه جایگزین کنید.

 

آروگولا را از کجا تهیه کنیم:

همانند اسفناج، آروگولا یا به صورت دسته‌ای یا به صورت برگی به‌فروش می‌رسد،. به طور کلی، آروگولا دسته‌ای برگ‌های بزرگتر و آرگولای برگی برگ‌های کوچکتری دارد. آرگولای بسته‌بندی‌شده اغلب در تمام طول سال در سوپرمارکت‌ها موجود است و آروگولای دسته‌ای و برگی در پاییز و اوایل بهار بیشتر در دسترس هستند. در این فصول آرگولای کوچک و وحشی نیز در بازار کشاورزان موجودند.

به دنبال برگ‌های سبز روشن و شاداب با رنگ یکنواخت باشید. از خریداری‌کردن برگ‌های زرد، آسیب‌دیده، پژمرده یا با ظاهری بیش از حد مرطوب خودداری کنید. اندکی کثیف‌بودن امری عادی و احتمالاً به‌دلیل بارش باران یا آبیاری اخیر است.

اگر آروگولا را در خانه پرورش می‌دهید، گیاه را در هوای خنک و در آفتاب کامل بکارید. برگ‌های کوچک آروگولا را می‌توان در عرض چند هفته برداشت کرد و برای برداشت برگ‌هایی با اندازه‌ی کامل باید یک ماهی صبر کرد.

نحوه‌ی نگهداری:

آرگولای دسته‌ای یا برگی را در حوله‌ی کاغذی بپیچید و در کیسه‌ی پلاستیکی و در یخچال نگهداری کنید. با این روش سبزی‌ها تا دو روز سالم می‌مانند. قبل از استفاده آنها را نشوئید.

در صورت بازنشدن بسته‌بندی، آرگولای بسته‌بندی اغلب تا پنج روز سالم می‌مانند. پس از بازکردن بسته‌بندی، سبزی‌ها را ظرف چند روز استفاده کنید. مدت نگهداری آروگولای پخته در یخچال تا سه روز است. فریزکردن آن توصیه نمی‌شود.

آروگولا در مقایسه با خردل ژاپنی4:

شاید در بازار کشاورزان با جعبه ای از سبزیجات تازه با برچسب خردل ژاپنی برخورد کنید که به طرزچشمگیری شبیه به آروگولا هستند. خردل ژاپنی معمولاً در آشپزی ژاپنی استفاده می‌شود و می‌توان آن را به روشی مشابه آروگولا، با حرارت ملایم پخت یا به‌صورت خام در سالاد استفاده کرد. گاهی اوقات می‌توان این دو سبزی را در دستورهای پخت مختلف جایگزین یکدیگر کرد، اما آروگولا بعد از پخته‌شدن لطیف‌تر است و تندی بیشتری دارد.

انواع آروگولا:

آروگولاهایی که در فروشگاه به‌فروش می‌رسد، گونه‌هایی مشابه با برگ‌های کوچک و لطیف هستند. برخی از برگ‌ها در بالا گرد هستند، در حالی که برخی دیگر دارای بریدگی‌های عمیق‌اند که تا انتهای رگبرگ اصلی برگ بالا و پایین می‌روند، اما اندازه و طعم کلی آنها یکسان است. آروگولای وحشی را می‌توان در اوایل بهار و پاییز در بازارهای کشاورزان یافت. برگ‌های بلندتر، بزرگ‌تر، تیره‌تر و طعم تندتر از ویژگی‌های آروگولای وحشی است. طعم قوی آروگولای وحشی باعث می‌شود این سبزی به ویژه برای پخت‌وپز گزینه‌ی مناسبی باشد، چرا که در حین پخت طعم برگ‌ها بیشتر حفظ می‌شود.

1 Rocket

2Rucola

3 Roquette

4 Mizuna

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 6 و 2 را با هم جمع نمایید.