استفاده از ظروف سخت آنودایز شده

توسط PMT

تابه سخت آنودایز شده

آلومینیوم سخت آنودایز شده در انواع ظروف آشپزی استفاده می‌شود. این فرایند مانع واکنش بین فلز و غذاهای اسیدی می‌شود و سطح سخت و صافی را ایجاد می‌کند که بسیار بادوام است. آلومینیوم رسانای خوب گرما و مقرون‌به‌صرفه است.

واژه‌ی آنودایزشده یعنی ماده‌ای مانند آلومینیوم موجود در ظروف، تحت فرایند الکترولیتی بوده که اکسیداسیون طبیعی کنترل شده‌است. غوطه‌وری آلومینیوم در حمام شیمیایی و اعمال جریان برق در آن لازم است، که باعث تولید اکسید از زنگ‌زدگی روی آلومینیوم می‌شود. این لایه‌ی اکسید باعث سختی و مقاوم‌سازی آلومینیوم در برابر خوردگی می‌شود.

آنودایزشدگیِ سخت، ادامه‌ی فرایند با استفاده از ولتاژ بیشتر و گرمای کمتر است که حتی باعث ایجاد پوشش ظروف با سختی و دوام بیشتر می‌شود.

استفاده از ظروف سخت آنودایز شده

آلومینیوم آنودایزشده، برای محصولات مصرفی و مصالح ساختمانیِ صنعتی کاربردهای زیادی دارد. به‌دلیل تخلخلی بودنش، می‌توان از رنگ بر روی اکسید استفاده‌کرد. از این ماده‌ی سبک، بادوام، و مقاوم به خوردگی و نمک می‌توان در ساخت تجهیزات الکترونیکی نیز اسفاده کرد. فرض بر این است که ظروف و وسایل پخت‌و‌پز با آنودایزشدگیِ سخت، نسبت به سایر روکش‌های نچسب، دارای سطوح پخت‌و‌پز با دوام بیشتر هستند.

فواید و معایب ظروف سخت آنودایز شده

در تابه‌هایی که سخت آنودایز شده‌اند می‌توانید بدون هیچ نگرانی از ایجاد خراشیدگی، از هر نوع ظروفی استفاده‌کنید. درحالی‌که انتظارمی‌رود سطح صافِ آن، چسبندگی را کاهش‌دهد، اما کاملا نچسب نیست. ممکن است بعضی از مواد‌ غذایی که سخت پاک می‌شوند به سطح‌ آن بچسبند. احتمال دارد بخواهید از این ظروف برای مایعات و غذاهای قابل حمل استفاده کنید. درصورت‌نیاز به تمیز کردن، می‌توانید از مایع ظرفشویی معمولی یا برس نرم برای پاک‌کردن آرام باقی‌مانده‌ی غذا استفاده‌کرد. از پاک‌کننده‌های قوی یا سیم‌های ظرفشویی هرگز استفاده نکنید.

روش نگه‌داری ظروف آنودایزشده

با وجود مقاومتِ بیشترِ روکشِ ظروفی که سخت آنودایز شده‌اند، باید در نگه‌داری مناسب جهت جلوگیری از خراشیدگی در روکش یا فرورفتگی به ماهیتابه، دقت بیشتری داشت. روش‌های مختلفی برای نگه‌داری از ظروف وجود دارد که استفاده از قفسه‌ی قابلمه، اختصاص فضای کابینت، یا استفاده از قفسه‌های کشویی داخل کابینت را شامل می‌شود.

مخصوصا، آلومینیومی با این فراوری، دو برابر فولاد ضدزنگ استحکام دارد. در حالی‌که می‌توانید ظروف چند پارچه را روی هم بچینید، نمی‌خواهید که قابلمه و ماهیتابه‌های برندهای مختلف را داخل یا روی هم بگذارید زیرا سطوح سخت ممکن است به آن‌ها آسیب بزند.

خطر سلامتی ظروف سخت آنودایز شده

نگرانی‌هایی مبنی بر خطرات ناشناخته مربوط به سلامتی، ناشی از پخت‌وپز با آلومینیوم آنودایزشده وجود دارد. اگرچه احتمال خوردگی و تأثیرگذاری در غذا ضعیف است، مردم غالبا به خاطر نگرانی از مضرات آن، حس خوبی ندارند. بااین‌حال، هیچ تحقیق علمیِ قطعی برای تایید این خطر وجودندارد.

ظروف آلومینیومی آنودایزِ باکیفیت، برای آشپزی مناسبند. هرچند، قابلمه و ماهیتابه‌های معمولی از جنس آلومینیوم آنودایزنشده (یا دارای خراشیدگی) ممکن است باعث ایجاد واکنش بین مایعات اسیدی مثل سس گوجه و فلز، و به‌مصرف رسیدن آن شود. هر ذره‌ی آلومینیوم از ظروف سخت-آنودایز ناچیز است. مراکز کنترل بیماری اذعان دارند که افراد معمولیِ بالغ، ۷ تا ۹ میلی‌گرم آلومینیوم را به دلیل ترکیبات آلومینیوم افزوده‌شده درطی فراوری، جذب‌می‌کنند. کمتر از ۱٪ آلومینیوم خورده شده را جذب می‌کنند. آب نوشیدنی، منبع رایج دیگری از آلومینیوم است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 2 و 1 برابر است با؟