ادویه آل اسپایس چیست؟

توسط PMT

آل‌اسپایس یک ادویه است که از حبه‌های خشک‌شده گیاهی معروف به فلفل‌فرنگی که عضو خانواده مورْدیان است به دست می‌آید. طعم آل‌اسپایس دارچین، میخک، جوز هندی و فلفل را به یاد می‌آورد. از آل‌اسپایس ازجمله، در آشپزی کاراییب، خاورمیانه و آمریکای لاتین بهره می‌برند. این چاشنی چندمنظوره را می‌توان برای عطر و طعم دادن به دسرها، مخلفات غذا، وعده‌های اصلی غذایی و نوشیدنی‌ها استفاده کرد.

این نام ممکن است یک مخلوط را به ذهن بیاورد، اما آل‌اسپایس یک ادویه واحد است که از حبه‌های خشک‌شده درخت آل‌اسپایس به دست می‌آید که شبیه دانه فلفل هستند. درخت آل‌اسپایس بومی جامایکا است و آن را به‌عنوان فلفل جامایکایی و ادویه نو نیز می‌شناسند. کریستف کلمب طی دومین سفر دریاییش به جهان نو آن را مستند ساخت و دکتر دیگو چانکا آن را نام‌گذاری کرد. اروپاییان فکر کردند که ترکیبی از چندین ادویه است و آن را به آشپزی اروپایی و مدیترانه‌ای معرفی کردند.

سالم یا ساییده‌شده

آل‌اسپایس را می‌توان به‌صورت ساییده‌شده یا سالم استفاده کرد. آل‌اسپایس، درصورت ساییده‌شدن، به‌سرعت تندی خود را از دست می‌دهد. ادویه‌های ساییده‌شده از میخک سالم یا حبه تندتر هستند. حبه‌های سالم آل‌اسپایس را گهگاه در خورش‌ها و سوپ‌ها، و برای نمک‌سود کردن و شور کردن به کار می‌برند. حتماً، با استفاده از ساییده آن در دسرهایی مثل کیک یا پای کدوتنبل، کیک‌های ادویه و نان زنجبیلی به موفقیت بهتری دست خواهید یافت.

طعم و عطر آن شبیه چیست؟

آل‌اسپایس ترکیبی از طعم و عطرهای دارچین، جوز هندی، میخک و فلفل است. می‌توان از آن در موارد زیادی که آن ادویه‌های گرم استفاده می‌شوند یا به‌عنوان جایگزین آنها بهره برد.

آشپزی و شیرینی‌پزی با آل‌اسپایس

آل‌اسپایس را هم در آشپزی و هم در شیرینی‌پزی به کار می‌برند. می‌توانید حبه‌های سالم آل‌اسپایس را همانند تکه‌های سیر یا میخک سالم، به گوشت‌هایی مثل گاو یا بره اضافه کنید. اگر می‌خواهید کمی طعم حبه‌ها را ملایم کنید، قبل از استفاده به‌عنوان چاشنی آنها را بپزید. شما می‌توانید آنها را به‌مدت ده دقیقه بپزید یا در یک ظرف چدنی روی اجاق‌گاز حرارت دهید. آل‌اسپایس ساییده‌شده برای چاشنی زدن به گوشت، سوپ، خورش، سبزی‌جات و شیرینی‌ها به کار می‌رود، همان‌طور که از جوز هندی، دارچین یا میخک آسیاب‌شده استفاده می‌کنید. معمولاً آن را در آغاز آشپزی یا شیرینی‌پزی اضافه می‌کنند.

دستور آشپزی با آل‌اسپایس

طعم مدیترانه‌ای آل‌اسپایس در خوراک چیلی به‌سبک سینسیناتی عالی است، یک سس گوشت که روی اسپاگتی یا به‌عنوان روکش کنی‌داگ مناسب است. آل‌اسپایس، هم‌چنین، یکی از مواد اولیه اصلی در ترچاشنی (ماریناد) برای مرغ تنوری تند جامایکایی است. افزودن مقدار کمی ۱/۸ (یک‌هشتم) تا ۱/۴ (یک‌چهارم) قاشق چای‌خوری به لوبیاسبز، هویج، کلم یا قارچ به سبزی‌جات طعم ادویه می‌دهد.

جایگزین‌ها برای آل‌اسپایس

اگر دستور غذایی به آل‌اسپایس نیاز داشت و شما آن ادویه را در اختیار نداشتید، می‌توانید با مخلوطی مرکب از مقدار مساوی میخک ساییده، دارچین ساییده و جوز هندی ساییده آن را جایگزین کنید. برعکس، اگر جوز هندی، میخک یا دارچین در اختیار نداشتید، درعوض از آل‌اسپایس بهره ببرید.

اگر می‌خواهید از آل‌اسپایس ساییده به‌جای حبه‌های سالم، یا بالعکس، استفاده کنید، شش حبه سالم آل‌اسپایس معادل ۱/۴ (یک‌چهارم) تا ۱/۲ (یک‌دوم) قاشق چای‌خوری آل‌اسپایس ساییده است. اگر به‌جای آل‌اسپایس ساییده، حبه‌های سالم به سوپ یا خورش اضافه می‌کنید، قبل از خوردن آنها را بیرون بیاورید.

ساییدن حبه‌های آل‌اسپایس در ادویه‌ساب به‌منظور به دست آوردن مقدار مورد نیاز جایگزین بهتری است. آل‌اسپایس تازه‌ساییده‌شده طعم‌دارتر از آل‌اسپایس قبلاًساییده‌شده است، پس ممکن است متوجه شده باشید که باید مقدار اضافه‌شده برای یک دستور غذا را تنظیم کنید.

کاربردهای آل‌اسپایس

حبه‌های درخت آل‌اسپایس تنها قسمت مفید آن نیستند. برگ‌های تازه آن (مانند برگ بو) می‌توانند طعم جذابی به غذاها بدهند. از چوبش برای دودی کردن گوشت و سوسیس بهره می‌برند.

محل خرید آل‌اسپایس

آل‌اسپایس همراه‌با سایر ادویه‌ها در بخش ادویه بیشتر خاربارفروشی‌ها فروخته می‌شود. شما می‌توانید بسته‌بندی‌شده آن توسط برندهای بزرگ ادویه را هم به‌صورت سالم و هم به‌صورت ساییده به‌آسانی پیدا کنید.

نگهداری

با نگهداری آل‌اسپایس خود در یک شیشه یا سایر ظروف نفوذ‌ناپذیر دور از تابش مستقیم آفتاب، آن را تازه و آماده استفاده نگاه دارید. هیچ نیازی به نگهداری آن در فریزر یا یخچال نیست. آل‌اسپایس، چه سالم و چه ساییده، برای سال‌ها ماندگاری خواهد داشت، هرچند ادویه‌های ساییده به‌سرعت طعم و عطر خود را از دست می‌دهند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 9 و 4 را محاسبه نمایید.